Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Může to pro nás být nejkrásnější šampionát v životě, těší se na Slovensko kapitán Bečvář

03/05/2021
Řídil českou rozehrávku a jako kapitán vedl český výběr ve druhé polovině kvalifikačních bojů k postupu na EURO 2022. Unavený Roman Bečvář odmakal na hřišti většinu za 180 hracích minut, které český výběr v posledních pěti dnech odehrál. „Důležitý byl první zápas s Ukrajinou. To nás nabudilo. V druhém zápase předvedli Faeřané opravdu dobře. My jsme navíc neměli dost sil. Na neděli jsme zregenerovali, byli jsme odpočinutější, ale i ten závěrečný zápas byl šedesátiminutový boj. Bojovali jsme ale až do konce a to i v těchto těžkých podmínkách,“ řekl po utkání zkušený český reprezentant.
Může to pro nás být nejkrásnější šampionát v životě, těší se na Slovensko kapitán Bečvář

 

Měli jste velkou motivaci napravit výpadek z Faerských ostrovů?

Motivací pro nás bylo hlavně to, že jsme chtěli postoupit z druhého místa. Mohlo to být také naopak. Že bychom na Faerských ostrovech vyhráli a tohle ne. Pro nás je nejdůležitější, že jsme vyhráli tento domácí zápas. Faeřani jsou malí, rychlí, byli odpočatí, měli v zádech diváky. Ale samozřejmě, nikdo nechce prohrávat, takže jsme se to snažili v neděli odčinit.

 

V týmu teď chyběly dlouholeté opory Ondřej Zdráhala nebo Pavel Horák. Jak se tým proměnil? Nahradili jste je?

Neměli jsme moc času, ale poskládali jsme to a trenér Trtík nás v krátké době dobře připravil. Víme, že máme řadu výborných hráčů, kteří jsou opravdu talentovaní a hlavně nám už řadu let pomáhá, že parta je skvělá. Každý chce a maká, to se pak úplně jinak trénuje. Tým se obměňuje, ale to se bude dít i za deset let. Kluci přijali odpovědnost starších hráčů a i hráči z Extraligy se snažili udělat pro úspěch všechno.

 

Foto: Ivo Dudek

 

Dříve jste se na střední spojce střídali tři – vy, Ondřej Zdráhala a Tomáš Babák. Teď jste to odtáhnul sám… Jak jste se touto rolí vyrovnával?

Že Babec (Tomáš Babák) nepřijede, jsem se dozvěděl jen krátce před kempem. V nároďáku jsem už něco odehrál, ale i v mém věku jsem více méně teď dostal větší šanci. Doufám, že jsem ji chytil za pačesy. Za roli, kterou jsem dostal, jsem rád. A pokud ji dostanu dál, tak tak budu pokračovat.

 

Patříte k těm, kteří jste dva náročné kvalifikační bloky odehráli celé. Byla tu možnost, že byste kvůli německému angažmá také nepřijel?

Víme, jaká je doba. V klubu jsem se samozřejmě ptal, jestli jet můžu. V klubu mi řekli, že z jejich strany problém není, ale bude záležet na místních hygienických úřadech. Já jsem tu možnost dostal. Mohl jsem přijet i v březnu v těch těžších podmínkách, teď se situace zlepšila. Jsem rád, že jsem mohl přijet a pomoci.

 

Na hřišti jste se teď naplno potkali s Tomášem Pirochem. Před lety spolu hrávali vaši tátové…

Piriho znám od dětství. Ta parta tehdy trávila společně hodně času. No, a teď tady hraju se „zrzounem“ na jednom hřišti. (smích) Vzpomínáme na to, jak jsme byli malí. Proti Ukrajině navíc taky předvedl výborný výkon, ukazuje že to tam po tátovi má.

 

Co nový Trtík? Můžete srovnávat?

Skvěle s námi komunikuje. Doba na přípravu opravdu nebyla moc dlouhá, ale i v tom omezeném čse jsme se snažili udělat co nejvíc. Každý trenér má svoje postupy, taktiky, každý vidí hráče jinak, jinak ho využije. On vidí a dělá to, co si myslí, že je dobré. Každý má svoje metody a i metody minulých trenérů byly skvělé.

 

Je emotivnější?

Ne, to bych neřekl. Všichni naši trenéři dělali a dělají skvělou práci. A emotivní byli také.

 

 

Teď máte v nohách 3 zápasy v 5 dnech. Jak těžký bude návrat do další zátěže v klubu?

Ze začátku jsem v klubu moc nehrával, teď zase dostávám větší prostor. Teď ty tři zápasy v pěti dnech… Ano, je to docela velký záhul. V pátek už zase hrajeme, ale v pondělí jsme ještě dostali volno. Je to hodně o cestování, to nám všem bere nejvíc síly. Zvlášť když cestujeme takhle daleko. Pak, když už jste na hřišti, už je to jedno, ale cestování je na tom nejhorší.

 

Trenér před tímto kvalifikačním blokem říkal, že vaším cílem je získat 3 body. Teď máte čtyři. Je to úspěch?

Chtěli jsme tři, máme čtyři, takže ano, jsme spokojení. (úsměv) Cesta byla opravdu dlouhá, náročná. Ale postup jsme si zasloužili za to, co jsme v zápasech předváděli a jsem za to moc šťastný.

 

Jak důležitý je postup z druhého místa?

Na mistrovství Evropy budou všichni našlapaní. Pamatuju si skupinu, kde jsme měli Dány a Maďary a došli jsme si pro šesté místo. Ale samozřejmě je lepší jít z druhého koše. Uvidíme, jak los dopadne. Doufám, že to pro nás bude výhoda.

 

A nakonec, Bratislava je dobrá destinace, že?

Co víc si pro českou a slovenskou házenou můžeme přát? Ten úspěch je obrovský. Ty předtím byly velký úspěch, ale tento je obrovský. Hrajeme kousek, doufám, že všechno bude klapat i s diváky. Myslím, že to pro nás může být jedno z nejkrásnějších mistrovství Evropy. Zasloužili jsme si to a já se na to moc těším. Je to blízko, doufám, že bude plná hala a skvěle si to užijeme. Hrozně se na to těším a myslím, že to tak mají i ostatní.