Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Češi na mistrovství světa do Egypta neodletí, reprezentaci srazil covid i další zdravotní problémy. "Celý tým ale zaslouží obrovský respekt," říkají trenéři Kubeš a Filip

12/01/2021 | MS 2021
Neštěstí, obrovská frustrace, zklamání. A to nejen v českém týmu, ale přirozeně i u českých fanoušků. Boj s covidem-19 ale český tým nakonec prohrál, pozitivní testy na covid i další zdravotní problémy vyřadily z nominace sedmnáct házenkářů a tři trenéry. A přestože celý tým i další pracovníci zabezpečující chod reprezentace do poslední chvíle bojovali o to, aby český tým do Egypta zítra odletěl, nakonec neměli jinou možnost, než se účasti vzdát.
Češi na mistrovství světa do Egypta neodletí, reprezentaci srazil covid i další zdravotní problémy. "Celý tým ale zaslouží obrovský respekt," říkají trenéři Kubeš a Filip

 

„Přestože jsme dělali maximum proto, abychom s týmem, který máme k dispozici, na mistrovství světa odcestovali, dospěli jsme po dlouhých jednáních v realizačním týmu i rozhovorech s hráči k závěru, že to v současné době není reálné,“ řekl trenér české reprezentace Jan Filip a Daniel Kubeš jej doplnil: „Ta situace je opravdu kritická. Oba jsme k dnešnímu dni testování pozitivně na Covid-19 a naši účast výsledek tohoto testu vylučuje. Ještě do včerejška jsme všichni doufali, že do Egypta odcestujeme. Situace se ale rapidně změnila, zklamání bylo obrovské a stres posledních dní byl mimo všechna měřítka, která jsme v naší kariéře dosud zažili.“

Komentoval tak skutečnost, že i pondělní testy odhalily v týmu další dva pozitivní případy, celkem bylo pozitivně testováno 13 z jednadvaceti hráčů původní nominace pro mistrovství světa, dále tři trenéři a další členové realizačního týmu. K tomu se přidala zranění a zdravotní komplikace u dalších čtyř hráčů nominované jednadvacítky a přestože se už od víkendu v Plzni připravovalo s týmem dalších deset dodatečně povolaných hráčů, nebylo možné tým pro odlet sestavit. „Rozhodnutí padlo dnes dopoledne po dalších testech. Pak už jsme neviděli světlo na konci tunelu,“ řekl Filip.

Realizační tým spolu s hráči se pak rozhodl předložit Exekutivě ČSH návrh na odvolání české účasti na šampionátu.

„Celou dobu jsme v Plzni v podmínkách pro nás absolutně extrémních a nestandardních. S týmem jsme v kontaktu jen přes videohovory, vůbec jsme se nedostali na hřiště. A přestože se vedení týmu ujali Petr Štochl a Pavel Pauza, byla pro ně situace každý den složitější a složitější. Každý den odpadávali kvůli covidu další hráči a ti, kteří zbyli nebo byli do Plzně dodatečně povoláni, byli zavření na pokoji, abychom je ochránili. Samotná příprava byla opravdu extrémní a pak se nám u hráčů, kteří trénovali v menším počtu, začaly objevovat zdravotní problémy, které situaci dále zkomplikovaly,“ líčil problémy týmu Filip.

Celý tým je ohromně zklamaný, vždyť na světový šampionát se družstvo probojovalo po šesti letech. „Když jsme postoupili na mistrovství světa i za těch okolností, za kterých se to událo, byla to odměna za práci týmu především na posledních dvou evropských šampionátech. Měli jsme pocit, že se kádr ustálil a zároveň do něj začali vstupovat mladí nadějní hráči, kteří jsou teď na tom herně tak, že by získali obrovské nové zkušenosti, které by pak celému týmu pomohly i s ohledem na to, že družstvo s ohledem na věk některých hráčů bude v budoucnu procházet obměnou. Mrzí mě to proto. Na mistrovství světa je vždycky těžké se probojovat a těch minimálně šest zápasů šampionátu by nás posunulo dál. Hráči se na šampionát těšili a hrozně moc tomu oni i realizační tým obětovali, proto je toto naše rozhodnutí velice smutné a velmi nás mrzí,“ řekl Filip.

Současně však oba trenéři zdůrazňují, že zdraví hráčů museli postavit na první místo. „Skoro se zapomíná na to, že máme hráče i trenéry, kteří jsou nemocní. Musíme se soustředit na to, abychom se uzdravili a přeji všem, opravdu všem, aby se uzdravili. Jsme házenkáři, házená je náš život. Ale někdy musí jít stranou a na první místo musí jít zdraví. A to je jedna z těch situací,“ řekl Kubeš.

Hráči i trenéři mají za sebou týden v izolaci na jednolůžkových hotelových pokojích, jen v omezené míře trénovali během víkendu hráči, kteří již onemocnění prodělali. O chod týmu se tak prakticky celý týden starali jen zdraví členové realizačního týmu. I proto jim trenéři neopomněli poděkovat. „Děkuju všem hráčům které jsme k přípravě pozvali, za nasazení a jejich přístup. A děkuji celému realizačnímu týmu. Má za sebou enormní množství práce a já s Honzou Filipem jsme jim nemohli nijak pomoci. Za to, co odvedli na tomto soustředění si zaslouží absolutorium,“ děkoval Kubeš.

„Kdokoliv z hráčů, kteří přijeli na kemp, dělal maximum proto, abychom odjeli. Všichni jsme ohromně zklamání, kluky jsme týden drželi zavřené na hotelu, do celého toho boje museli investovat ve své vlastní bublině obrovskou energii. Jsme sociální sport a teď musel každý bojovat sám. Hráči, kteří sem přijeli s tím, že se jedou rvát o účast na mistrovství světa z hotelového pokoje, to měli ohromně těžké. A to, co tady předvedli náš lékař Petr Holub, technický vedoucí Lukáš Pelikán, manažer reprezentace Adam Štegl i oba trenéři Petr Štochl a Pavel Pauza, je neskutečné. Jsem tady zavřený a za dveřmi slyším, jak čtyřikrát denně roznáší jídlo a téměř nepřetržitě cokoliv jiného, co hráči potřebují. Starají se o nás jako o nemohoucí. Mají náš obrovský respekt,“ vzkázal závěrem Filip.