Chance Extraliga: Plzeň porazila Baník, Jičín rozstřílel Brno a Nové Veselí vyloupilo Frýdek-Místek

04/02/2024 | soutěže
Perličkou sobotního programu 20. kola byl duel mezi Plzní a Karvinou, v němž rozhodl o svém vítězství Talent až v samotném konci. Lovosice těsně přehrály Kopřivnici a Strakonice v důležitém utkání s Hranicemi berou dva body. Jičín si proti Brnu zastřílel a Zubří po skvělém výkonu ve druhém poločase vyválčilo s Duklou bod. Jako poslední se v neděli představil na domácí palubovce Frýdek-Místek, který nestačil na Nové Veselí 25:28.

Diváci: 408

Zlomové momenty: Domácí se hned zkraje utkání dostali do vedení, které však Lovci poměrně rychle smazali. Oba týmy se dlouho přetahovaly a klíčové byly až poslední minuty zápasu. Lovosice si vybudovaly tříbrankový náskok, který před koncem pevně držely. Bezmála dvě minuty před vypršením hrací doby Kopřivnice snížila na rozdíl jedné trefy, avšak Lovosice zápas dokázaly dotáhnout do vítězného konce.

Zajímavost zápasu: Z obou týmů obdržel jeden hráč červenou kartu. Na domácí straně nedohrál Oto Kancel, za hosty zase Jaroslav Trkovský.

Nejlepší střelec: Domácí měli branky rozdělené na více střelců, a tak měl nejlepší Jan Polcar pět branek. Naopak hostující Jan Kupa pálil s chutí a trefil se jedenáctkrát.

Co výsledek znamená: Lovosice zapsaly čtvrtou výhru v řadě a poskočily na třetí místo, zatímco Kopřivnice se propadla na šestou příčku.

Pozápasové ohlasy:
Tomáš Sklenák, trenér KH ISMM Kopřivnice:
„Gratuluju Lovosicím k vítězství. Mně se utkání bude hodnotit určitě těžko. Já jsem za kluky rád, že dřeli až do konce. Na remízu jsme šanci měli, ale to štěstíčko zkrátka nebylo. Prohra o jeden gól doma určitě bolí, ale musíme se teď sebrat a jedeme dál. Máme ještě před sebou pár zápasů a vše je v našich rukou.“

Marek Bukovský, spojka KH ISMM Kopřivnice: „My jsme určitě zklamaní. Na utkání jsme se připravovali celý týden a hodně jsme se na něj těšili. Zápas se tahal z jedné strany na druhou a v závěru jsme bohužel neproměnili jasné brankové situace, ale to se ve sportu stává. Každopádně bych chtěl poděkovat všem, co přišli, protože kulisa byla naprosto vynikající. Mělo to až takový náboj play-off a doufám, že to takhle bude dál a příště se šťastným koncem pro nás.“

Roman Jelínek, trenér Lovosic: „My jsme věděli, že nás v Kopřivnici čeká velice těžké utkání. Kopřivnice prokazuje velmi dobrou kvalitu a v domácím prostředí je hodně silná. Byl to souboj obran, myslím si, že fungovaly velice dobře. Jsme samozřejmě strašně rádi, že jsme na konci byli o ten jeden gól lepší my a získali jsme ty body, které jsme ztratili doma. Utkání bylo hodně fyzicky náročné a myslím si, že i trochu nervózní, protože oba mančafty věděly, o co hrají.“

Diváci: 270

Zlomové momenty: Domácí šli do zápasu s důležitým úkolem obrat o body jednoho ze svých největších tabulkových soupeřů. V první půlhodině dokázaly Hranice zvítězit o jednu trefu, avšak byl to druhý poločas, ve kterém přišla zlepšená produktivita a otočka v závěru utkání, díky níž slaví Strakonice své druhé vítězství.

Zajímavost zápasu: Od první minuty domácí prohrávali. Do pozice týmu, jenž vede, se dostali poprvé až v 52. minutě, přesto slaví dva body.

Nejlepší střelec: U domácích se dařilo hlavně Lukáši Nolčovi a Martinu Němcovi s osmi, respektive sedmi góly. V dresu Hranic zazářil Matěj Pelák s jedenácti brankami.

Co výsledek znamená: Strakonice vyhrály teprve podruhé v sezoně, na posun z předposledního místa to sice nestačilo, Hranice jsou však vzdáleny už jen o dva body.

Michal Zbíral, trenér HBC JVP Strakonice 1921: „Tyhle dva body jsou pro nás extrémně důležité. Bojujeme teď s Hranicemi o to nechtěné dvanácté místo a stát se ještě může cokoliv. Věděli jsme, o co hrajeme, chceme Hranice ještě předskočit. Z mého pohledu to nebylo příliš povedené a koukatelné utkání, na druhou stranu tomu možná uškodilo hodně emocí. S ohledem na tíhu okamžiku byly trochu větší. To nám zvlášť na začátku utkání uškodilo, ale ke konci pomohlo. V první půli jsme měli špatnou obranu, ve druhé jsme nedokázali sebrat míče hrané soupeřem do křídla, i když jsem na to hráče upozorňoval. Nakonec se asi projevilo, že jsme měli na spojkách více hráčů a větší rotace, díky čemuž jsme si mohli dovolit ke konci více tahat. Jsem rád, že jsme to zlomili, i když se nám úplně nedařilo a nepodali jsme úplně nejlepší výkon. Konečně jsme zápas dotáhli, i když ne hezkou hrou. Jindy to bylo naopak. Doufám, že nás výhra mentálně nakopne.“

Lukáš Nolč, hráč HBC JVP Strakonice 1921: „Nevyšly nám začátky obou poločasů, asi to bylo dáno tíhou okamžiku. Věděli jsme, že hrajeme o důležité body a projevila se více nervozita. Nakonec jsme uspěli díky dobré rotaci spojek, jak už zmínil trenér, měli jsme všichni dost sil. Byli jsme také mentálně silnější v poslední desetiminutovce. Rozhodlo také domácí prostředí, hnala nás zaplněná hala. Fanouškům chci za podporu poděkovat. I když jsme poločas těsně prohráli, věřili jsme, že zápas zvládneme. Dvakrát jsme dokázali dohnat několikabrankové manko.“

Radim Brož, trenér TJ Cement Hranice: „Zápas se mi hodnotí těžce. Čtyřicet devět minut jsme hráli to, co jsme chtěli, věci nám vycházely. Zlomovým momentem bylo zranění Matyase Pinkase, v ten okamžik se nám úplně rozpadla obrana. Do té doby měli domácí problém se prosadit. Hráči, kteří šli na hřiště, ho nedokázali nahradit. To byl hlavní problém, se kterým jsme si nedokázali poradit. Druhý problém byl ten, že v momentech, kdy se utkání láme, nejsme schopni vývoj překlopit na svoji stranu. I když si řekneme, co budeme hrát. Jenže uděláme technickou chybu, kterou už bychom udělat neměli. Minule proti Kopřivnici jsme podali možná nejlepší výkon v sezoně, škoda, že to nakonec nedopadlo. Oproti tomu náš výkon proti Strakonicím nebyl tak dobrý. Musíme si to vyhodnotit, teď nás čeká doma Jičín. Tohle utkání musíme jednoznačně zvládnout, jelikož jsme teď nechali dva body na jihu Čech. Musíme zabrat, doma vyhrát a odskočit Strakonicím zase na čtyři body.“

Dan Korger, hráč TJ Cement Hranice: „Hlavní problém ke konci zápasu byl v tom, že jsme nasekali zbytečné chyby. K tomu jsme neproměnili vyložené šance.“

Diváci: 1125

Zlomové momenty: Oba týmy se ze začátku předháněly ve vedení, nakonec do šaten odcházela spokojenější Plzeň. Bylo to však až po 52. minutě, kdy se hosté díky několika gólům v řadě vymanili z remízového stavu a odskočili do vedení 25:22. Od té doby se Karviná jen přibližovala, na srovnání to ale už nestačilo.

Zajímavost zápasu: Doteď byla Karviná doma stoprocentní. Osm zápasů, stejný počet výher. Až Plzeň dokázala ve Slezsku sebrat všechny body.

Nejlepší střelec: U domácích se nejvíce prosazovali Matěj Nantl s Dominikem Solákem, kteří dohromady zaznamenali jedenáct přesných zásahů. Hosty táhnul devíti góly Marko Ćurčić.

Co výsledek znamená: Plzeň ve šlágru kola odskočila soupeři na prvním místě tabulky už na tři body.

Diváci: 612

Zlomové momenty: Jičín se až těsně před koncem prvního poločasu vymanil z nepříznivého stavu a poprvé se dostal do vedení. Od té doby se neohlížel zpět a svého soka až překvapivě přehrával. Ve druhém dějství domácí nadělili soupeřům hned sedmnáct branek, skvělým výkonem se blýskl i mladý brankář Daniel Grabemann.

Zajímavost zápasu: Domácí dominance Jičína nad Brnem pokračuje. Je to již čtvrtý zápas za sebou, co Východočeši nad tímto soupeřem na vlastní palubovce zvítězili.

Nejlepší střelec: Jiří Dolejší zaznamenal na domácí straně hned deset branek. Za Brno válel Luka Vukićević se sedmi góly, čtyřikrát přitom proměnil sedmičku.

Co výsledek znamená: Brno i přes prohru zůstává na dostřel třetího místa, ztrácí na něj jediný bod. Jičín se díky výhře přiblížil k postupovému osmému místu do play-off. Rozdíl na Zubří momentálně činí tři body.

Ondřej Šulc, trenér O2xyworld HBC Jičín:
„Jsem moc rád, že jsme utkání zvládli. Teď už je pro nás ve své podstatě každý zápas existenční, pokud chceme ještě nějakým způsobem zasáhnout do soubojů v play-off. Výborně kluci bránili, to udělalo hrozně moc, obrana měla říz. V útoku jsme se vyvarovali zbytečných chyb a neproměňování, co nás trápilo v minulých zápasech. S podporou v bráně od Dana Grabemanna to byl excelentní výkon.“

Daniel Grabemann, brankář O2xyworld HBC Jičín: „Jsem šťastný, že jsme v zápase zvítězili a stále si držíme nějakou naději na play-off. Kluci výborně bránili, nechali na hřišti úplně všechno a za to jim strašně moc děkuji. I v útoku jsme se vyvarovali zbytečným chybám a doufám, že si tuhle energii, kterou poslední dobou ukazujeme, přeneseme i do dalších zápasů a budeme dál bojovat o play-off.“

Pavel Hladík, trenér SKKP Handball Brno: „Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství. Jeli jsme do Jičína s vědomím, že Jičínští hrají v podstatě existenční zápas o play-off. Věděli jsme, že tady nechají úplně všechno a bavili jsme se o tom, že tomu musíme nastavit naše nasazení, což se nám nepodařilo. Jičín měl více energie, my jsme na sebe byli málo přísní, prohrávali jsme většinu osobních soubojů a byl veliký rozdíl v gólmanech. Zahodili jsme jisté tutové šance, poté Jičínu ještě pomohli diváci a my jsme nebyli konkurenceschopní. S našim výkonem jsme rozhodně hrubě nespokojení, nezahráli jsme vůbec to, na co máme. Předvedli jsme výkon pod naše možnosti.“

Martin Kocich, hráč SKKP Handball Brno: „V zápase jsme neobstáli v obraně, kde se nám nepovedlo zdvojit ať už Jiřího Dolejšího nebo mladé kluky, kteří do zápasu zasáhli. Jičín zahrál opravdu skvěle, ale to zahrál i v Plzni. Proto jsme počítali s tím, že to tady budeme mít hodně těžké. Obzvlášť se to projevilo v obraně, kdy to Jičín zvládl velmi dobře. Díky jejich vysunuté obraně nám vázla rozehrávka a do toho jsme neproměnili tři sedmimetrové hody. Skvěle zachytal Dan Grabemann, který podal opravdu výborný výkon. Nezbývá mi nic jiného než pogratulovat Jičínu k vítězství. My se musíme zmobilizovat, je to totiž podruhé, co jsme dali pouze 23 branek. V té ofenzívě musíme hodně zabrat, ve středu nás čeká další těžký zápas s Karvinou, do kterého se musíme zvednout.“

FOTO+TOP:
Karolína Machalická (O2xyworld HBC Jičín)

Diváci: 846

Zlomové momenty: Po výpadcích v útoku Zubří a skvělých zákrocích Tomáše Petržaly odcházela Dukla do kabin se sedmibrankovým vedením. Domácí se ale nevzdávali a rozhodly až poslední sekundy zápasu. Robe vyrovnalo, ale šanci překlopit duel na svou stranu měli hosté, Jonáš Josef však nedokázal prostřelit zeď Zubří, a tak se oba týmy rozešly smírně.

Zajímavost zápasu: Zápas dvou poločasů. V tom první domácím absolutně nefungovala obrana. V tomto směru přišlo ve druhé polovině výrazné zlepšení, dílčí skóre 16:9 mluví za vše. Skvělá jízda Zubří nakonec stačila na remízu.

Nejlepší střelec: Domácímu Tomáši Mičkalovi se zápas povedl, dal hned osm branek. Hostující Jiří Dokoupil vstřelil o jeden gól méně.

Co výsledek znamená: Dukla udržela pátou příčku, zatímco Zubří si pojistilo náskok na svém posledním postupovém místě na tři body.

Diváci: 398

Zlomové momenty: Zkraje utkání se oba týmy gólově střídaly, ale díky povedené pětiminutovce odskočilo Nové Veselí do vedení 9:5. Těsně před koncem poločasu pak přidalo další dva zásahy, a tak odcházelo do kabin s náskokem pěti tref. Domácí rozjeli stíhací jízdu, v 52. minutě smazali manko na jedinou branku, těsný stav platil i necelé dvě minuty před koncem. Až v závěru přidal Sokol tři góly, zatímco Frýdek-Místek pouze jeden, a tak berou dva body hosté.

Zajímavost zápasu: Frýdek-Místek padl na domácí palubovce s Novým Veselím naposledy 20. října roku 2019, kdy prohrál nejtěsnějším možným rozdílem 24:25.

Nejlepší střelec: Domácí Alexandr Moješcik zapsal šest branek, na hostující straně byl nejnebezpečnější Adam Tomášek, jenž se prosadil osmkrát.

Co výsledek znamená: Frýdek-Místek sice zůstává sedmý, ale zapisuje třetí prohru za sebou. Nové Veselí se zvedá a na poslední postupové místo ztrácí dva body.

Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek: „Jsem zklamaný z výkonu. Od úvodu jsme hráli v křeči v obraně i v útoku, čímž ale nechci snižovat výkon Veselí, které bylo lepší a zaslouženě vyhrálo. Dopustili jsme se osmnácti technických chyb. Některé byly až naivní, to hovoří samo za sebe. Nezbývá nám nic jiného, než se za tento výkon omluvit našim příznivcům, protože to z naší strany bylo katastrofální.“

Jméno Příjmení, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Vzali jsme si zpátky dva body, které jsme ztratili ve vzájemném duelu na podzim. Chtěli jsme ukázat, že i když nám odešli dva hráči, sezonu nepokládáme a budeme bojovat o play-off do posledního dechu. Ukázali jsme si, že když se dobře připravíme a kluci budou plnit to, co si řekneme, můžeme potrápit úplně každého. Kluci se perfektně drželi toho, co jsme si řekli, byli disciplinovaní. A když se nám nedařilo, nenechali jsme Frýdek-Místek náskok jednoduše stáhnout. Díky tomu pak vždycky přišel nějaký náš moment, kdy jsme dali gól a chytili se zpátky. Dokázali jsme zápas dovést do vítězného konce. Nejvíce bych ocenil fakt, že jsme předvedli takticky nejvyspělejší výkon za dobu, co jsem u tohoto týmu.“