Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Strakonice pokračují v Chance Extralize, Jihočeský kraj přislíbil klubu finanční pomoc

02/07/2024 | soutěže
Vývoj pondělních událostí i pozitivní vyhlídky na příští sezonu. Strakonice se nakonec přihlásí do nadcházejícího ročníku Chance Extraligy 2024/25, finanční pomoc jim totiž místo Města přislíbil Jihočeský kraj v čele s hejtmanem Martinem Kubou. „Byl jsem velmi příjemně překvapen rychlostí a vstřícností jednání ze strany pana hejtmana. Ten dokázal v minimálním čase vyjádřit podporu. Chce, aby Chance Extraliga ve Strakonicích pokračovala. Chci mu touto cestou za všechny příznivce házené, hráče a celý klub poděkovat,“ uvedl předseda klubu Miroslav Vávra v klubovém prohlášení.
Strakonice pokračují v Chance Extralize, Jihočeský kraj přislíbil klubu finanční pomoc

Klub HBC Strakonice 1921 v pondělí 1. července zveřejnil své rozhodnutí nezaplatit startovné do nadcházející sezony 2024/25, čímž by nestvrdil přihlášku do Chance Extraligy. Hlavním důvodem bylo neschválení existenční podpory ve výši dvou milionů korun zastupitelstvem Města Strakonice.

Po nepříjemném sledu událostí následovala rychlá reakce Jihočeského kraje. Hejtman Martin Kuba se spojil s vedením Strakonic, kraj se rozhodl poskytnout finanční pomoc, která umožní házenkářům pokračovat v Chance Extralize.

„Peníze, které klub HCB Strakonice 1921 potřebuje na udržení nejvyšší soutěže a které mu vedení města Strakonic odmítlo dát, poskytneme klubu výjimečně jako kraj. Strakoničtí házenkáři se dokázali dostat na extraligovou úroveň bez jakékoli podpory a to, že jim současná vládnoucí koalice není ochotná poskytnout finanční pomoc považuji za ostudu. Jako kraj každoročně rozdělujeme mezi jihočeské kluby více než sto milionů korun z pravidelných dotačních programů. V roce 2024 jde navíc z Krajského investičního fondu více než 70 milionů korun na podporu výstavby obecních sportovišť. Města se pak logicky k podpoře svých klubů připojují a měla by na to mít nastavena schémata podpory tak, jako je máme třeba v Budějovicích," uvedl hejtman Martin Kuba v tiskové zprávě Jihočeského kraje.

Foto: Ladislav Adámek, Miloš Vrátný

„Bohužel ve Strakonicích není vedení města dlouhodobě schopné takové schéma nastavit. Vymlouvat se na nedostatek peněz ve chvíli, kdy všechna města dostávají z daňových výběrů stále více finančních prostředků, považuji za nefér. Fakt nechci, aby klub s více než stoletou historií doplácel na krátkozrakost a neschopnost politiků, kteří město vedou. Proto jsme se s mým náměstkem Tomášem Hajduškem spojili se zástupci strakonické házené a domluvili jsme se, že jim pomůžeme. Probral jsem vše s náměstkem pro sport Pavlem Klímou i s ostatními kolegy v koalici a rozhodli jsme, že v této chvíli klubu jednorázově pomůžeme, aby Strakonice o extraligu nepřišli," uvedl hejtman Kuba a zároveň poděkoval politickým klubům ANO, Starostové a Piráti, kteří jsou v krajském zastupitelstvu v opozici.

„Byl jsem velmi příjemně překvapen rychlostí a vstřícností jednání ze strany hejtmana Martina Kuby. Ten dokázal v minimálním čase vyjádřit tuto podporu s tím, že chce, aby Chance Extraliga ve Strakonicích pokračovala. Chci mu touto cestou poděkovat za všechny příznivce házené, hráče a celý klub za možnost nastoupit do soutěžního ročníku 2024/2025. Věřím, že pan hejtman využije našeho pozvání a 14. září přijde slavnostně zahájit nový ročník extraligy ve strakonické hale,“ prohlásil předseda strakonického klubu Miroslav Vávra.

Co se týká otázky strakonického kádru pro nový ročník, ten by měl i přes rychlý sled událostí zůstat ve stávající podobě. „Jsem nesmírně vděčný hráčům, kteří nás v této nelehké situaci nenechali na holičkách a budou pokračovat v klubu HBC Strakonice 1921 i v další sezoně. Moc si vážím charakteru a přístupu hráčů celého A-týmu,“ upřesnil šéf klubu Miroslav Vávra.