Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Dukla snížila semifinálovou sérii, Talent porazila 27:29. Karviná vede v sérii nad Lovci 2:1

24/04/2021
I druhá semifinálová série se protáhne až za reprezentační přestávku. Házenkáři Dukly Praha nedovolili Plzni ukončit semifinálový souboj hned po třetím utkání a výhrou na západě Čech snížila stav semifinálového měření na 1:2. V boji o 5. až 8. místo si v sérii mezi Kopřivnicí a Jičínem vedli lépe Kopřivničtí, kteří po remíze v úvodním souboji teď v sobotní odvetě v Jičíně vyhráli poměrem 34:31 a v soutěži skončí nejhůře šestí. O pátou příčku se utkají se Zubřím, které díky více nastříleným gólům na palubovce soupeře přetlačilo Frýdek-Místek

Chance play off STRABAG Rail Extraligy - semifinále

HCB Karviná – HK FCC Město Lovosice 33:23 (14:9), stav série 2:1

Třetí utkání semifinálové série mezi Baníkem Karviná a Lovci z Lovosic bylo dost odlišné od dvou předešlých, která byla velmi vyrovnaná. Domácí tentokrát potvrdili své první místo po základní části a hosty celkem jednoznačně přehráli. Karvinští vlétli do zápasu s velkou energií a hned v prvních minutách si vytvořili náskok pěti branek. V sedmé minutě zvyšoval Užek na 7:2 a tento náskok si pak domácí bez problémů hlídali. V dalších fázích prvního poločasu se hra trošku zklidnila, už neměla tak zběsilé tempo a Karviná si vybudovaný náskok udržela až do přestávky.

Nástup do druhé půle velmi připomínal začátek utkání. Domácí do něj opět vlétli a šňůrou čtyř branek utkání v podstatě rozhodli. Nedá se říct, že by se jen dohrávalo, hosté pořád bojovali, nicméně dnes to na rozjetý Baník nestačilo. Utkání nakonec skončilo o deset branek a lepší pozici před čtvrtým zápasem série si vybudovali Karvinští. Vzhledem k reprezentační přestávce bude semifinále pokračovat až 5. 5. 2021 a tentokrát to bude na palubovce Lovosic.

„Podali jsme asi po šesti zápasech jeden z našich lepších výkonů. Hlavně v útoku, obrana ještě trošku haprovala. Lovosicím se až tak nedařilo, ale nechtěl bych snižovat náš výkon, myslím, že byl dobrý a doufám, že poslední utkání série bude v Lovosicích," řekl po utkání trenér Karviné Michal Brůna.

Jan Landa, trenér Lovosic, dal Brůnovi za pravdu: „Dnes jsme to vítězství Karviné v podstatě dali. Nehráli jsme vůbec to, co jsme si řekli, chodili jsme do špatných prostorů a z toho pramenily naše chyby. Dnes se Karviné na to vítězství ani nějak nemusela nadřít. “

„Konečně jsme hráli to, co jsme si řekli, konečně jsme hráli svou hru. Zhustili jsme střed obrany a nenechali jsme moc z malé vzdálenosti střílet Jonssona, protože ho Nemo z dálky vychytá. V útoku se dařilo z dálky přes pivoty, a tím jsme otevřeli prostor pro křídla,“ líčil ještě Ondřej Skalický, křídlo HCB Karviná.

Oba týmy zároveň uznávají, že únava už je znát. „Síly nám nedošly, ale my jsme to Karviné dneska darovali. V útoku jsme dělali jednoduché chyby a oni toho využili, dali nám strašně moc laciných gólů. Musíme se z toho poučit do příštího zápasu," ví lovosický Jiří Bouček a Dominik Solák, spojka HCB Karviná, ještě doplnil: „Sil už není moc, ale oba týmy to mají stejné. Možná jsme na tom trochu hůř, protože jsme měli pět náročných utkání se Zubřím, Lovosice v uvozovkách jen čtyři. Ale musíme se s tím popasovat. Je to play off. Trošičku se nám ulevilo, že to bylo tentokrát o něco klidnější. Když máte náskok, dohrává se utkání lépe, ale výhru bereme, i kdyby byla o jeden gól. V play off je jedno, jestli to je o deset, nebo o jeden. Hlavně jsme moc rádi, že se nám podařilo vyhrát.

Talent tým Plzeňského kraje – HC Dukla Praha 27:29 (12:15), stav série 2:1

Plzeňští házenkáři tak trochu již tradičně v této sérii nezachytili úvod zápasu a rychle prohrávali 0:3. Teprve pak se trefil Škvařil, jenže Dukla měla dál jasně navrch. Nezastavil jí ani time out domácích trenérů v šesté minutě za stavu 1:5. Po čtvrthodině hry už to bylo dokonce 4:10 a náskok hostů pak narostl až na 7:15. Teprve pěti góly v řadě pak Talent stáhl na poločasových 12:15.

A po změně stran dál umazával manko, ve 43. minutě po Linhartově trháku dokonce domácí poprvé vyrovnali – 18:18. Jenže Dukla znovu odskočila na rozdíl dvou branek, ve 39. minutě však byl stav zase nerozhodný (22:22) a Talent měl šanci jít do vedení. Ale nevyužil ji, naopak Dukla ano a v hektickém závěru si vítězství pohlídala.

„Zásadní pokyn v kabině zněl, abychom zachytili úvod a nenechali Duklu nadechnout po pro ně trpké domácí porážce. To se nám významně nepovedlo a od toho se pak odvíjel další průběh zápasu. Cením si toho, že se kluci dokázali vrátit a vyrovnali, ale bohužel jsme to neotočili, přestože situací jsme na to měli dost. Ale mě spíš vadí, že se do té situace vůbec dostaneme. Přišlo mi, že jsme až příliš chtěli, byly tam hektické situace, v přesilovce jsme ztráceli míč v přechodu. Porazili jsme se prakticky sami, Duklu jsme psychicky zvedli, podržel ji Tomáš Petržela v brance a pak už jsme to měli hrozně těžké. Je velká chyba, že jsme to neukončili dneska, teď je reprezentační přestávka, mohli jsme mít čtrnáct dní klid,“ litoval trenér domácích a oslavenec Petr Štochl.

„Strašně mě to mrzí, ale prohráli jsme si to už na začátku první půle. Dukla bojovala, my jsme byli až moc přemotivovaní, chtěli jsme dneska tu sérii zavřít, ale dělali jsme chyby. Spíš jsme se porazili sami, Dukla nepřišla s ničím novým. Byla to přestřelka, jim to tam napadalo. Ve druhé půli jsme stáhli osmibrankový náskok na plichtu, ale pak jsme zase nedali. Jednou jsem to tam měl i já na ruce, ale nedal jsem, to je kdyby… Vedeme 2:1, musíme se připravit na další zápas v Praze, bude prostor doléčit šrámy,“ shrnul své dojmy z utkání Milan Škvařil, spojka plzeňského Talentu.

Trenér Dukly Praha Daniel Čurda byl spokojenější, přesto si uvědomuje, že spolu s reprezentační přestávkou čekají řadu hráčů náročné týdny: „Předvedli jsme podobný výkon jako ve středu doma, měli jsme ten zápas ještě víc pod kontrolou. Byli jsme dostatečně agresivní, výborný byl zase Tomáš Petržala v brance. Domácí se sice do utkání dostali, ale my jsme to nezměrnou vůlí dotáhli do vítězného konce. To je pro mě nejcennější, protože máme mladý tým. V závěru se mi zdálo, že jsme měli větší šťávu a možná gólman Šmíd neměl až tolik zákroků. Teď je bohužel reprezentační pauza, která může ublížit nám a Karviné, protože máme po dvou hráčích v nominaci. Čekají je tři zápasy za týden, ale tak je to dané, musíme se s tím vypořádat.“

„Výborně jsme do zápasu vstoupili, vypracovali jsme si až osmigólový náskok. Plzeň to sice srovnala, protože má výborný a hlavně zkušený mančaft, ale stálo jít to spoustu sil, které v závěru chyběli. Nás navíc podržel gólman. My se celou sezonu snažíme o rychlou házenou, to je náš styl, měnit to nebudeme. Příště hrajeme doma, to je výhoda,“ těší se kanonýr Dukly Matěj Klíma.

O 5. - 8. místo

HBC Ronal Jičín – KH ISMM Kopřivnice 31:34 (14:16)

Atraktivní podívanou plnou emocí na obou stranách dnes přineslo odvetné utkání mezi Jičínem a Kopřivnicí. Od úvodního hvizdu bylo jasné, že se bude jednat o vyrovnané utkání, ve kterém si týmy nedají nic zadarmo. Důkazem toho je konečný počet vyloučení. Průběh utkání byl v obou poločasech velmi vyrovnaný, o konečném výsledku rozhodovaly až poslední vteřiny zápasu. V nich byl šťastnějším týmem celek Kopřivnice.

„Do dnešního utkání jsme chtěli jít rozhodně s bojovností, protože s Jičínem to jsou vždy vyhrocené zápasy. Já si je osobně vždy velmi užívám, protože mám rád, když jsou zápasy nahecované. Bojovnost jsme dnes určitě splnili. Čekali jsme, že Jičín bude hrát tvrdou obranu, v útoku kříže, ale my jsme rozhodně splnili to, co jsme dnes chtěli,“ řekl k utkání Patrik Fulnek za KH ISMM Kopřivnice.

Luboš Veřmiřovský, trenér KH ISMM Kopřivnice, potvrdil Fulnekova slova: „Zápasy mezi Jičínem a Kopřivnicí jsou vždy tvrdší a i dnes se to potvrdilo. Dnes nám pomohla lehká změna taktiky, kdy jsme do hry zapojili variantu 7-6, která nám vyšla a pomohla.“

„Chtěl bych pogratulovat Kopřivnici k dnešní výhře a k postupu do bojů o páté místo. My jsme dnešní utkání bohužel nezvládli, ačkoliv bylo vyrovnané. Měli jsme v něm možnost Kopřivnici odskočit, poté jsme museli dotahovat manko. Bohužel jsme nevyužili všech našich možností a v momentě, kdy se zápas lámal, byla chytřejší a šťastnější Kopřivnice. V prvním poločase jsme udělali mnoho technických chyb a v utkání jsme měli hodně vyloučení, což se na celkovém výsledku také promítlo,“ mrzelo po zápase trenéra domácích Petra Mašáta a Michal Naimann jej ještě doplnil: „V dnešním utkání, a to především v prvním poločase, nás srážely technické chyby a také velký počet vyloučení. To nás stálo dobrý výsledek. Teď v nás převládá zklamání, protože ve vzájemných duelech s Kopřivnicí máme dvě výhry, jednu remízu a ten nejdůležitější zápas jsme si prohráli sami. Teď nám nezbývá nic jiného, než vyhrát v soubojích o sedmé místo jako taková malá útěcha.“

Pepino SKP Frýdek-Místek – HC ROBE Zubří 37:38 (18:19), vítězství v sérii HC ROBE Zubří (více branek vstřelených na hřišti soupeře)

V odvetě mezi Pepino SKP Frýdek-Místek a HC ROBE Zubří se hrálo o to, který tým si zahraje o konečné 5. až 6. místo a kdo bude hrát o 7. až 8. příčku. Domácí tým měl z prvního duelu jednogólový náskok, když vyhrál 34:33. Začátek utkání vyšel lépe domácím hráčům, kteří se poměrně rychle ujali vedení 5:2. Třígólový náskok udrželi jen do 9. minuty, kdy vedli 7:4. Následně dokázalo Zubří vyrovnat a do většího, než jednogólového náskoku už domácí nepustilo. Naopak v rozmezí od 16. do 25. minuty odskočilo na pětigólový rozdíl a vedlo 17:12. Závěr poločasu se však nesl v režii Frýdecko-Místeckých, kteří dokázali snížit na rozdíl jediné branky, takže po prvním poločase svítilo na ukazateli skóre 18:19. Po změně stran dokázali domácí otočit průběh střetnutí a následně se ve vedení o jeden gól střídala obě družstva. Domácí naposledy vedli ve 44. minutě, když měli dvoubrankový náskok 28:26. Jenže pak dalo Zubří pět branek za sebou a od této chvíle už domácím nedovolili vyrovnat. V závěrečných deseti minutách padaly branky jako na běžícím pásu na obou stranách. Přestřelka nakonec vyzněla poměrem 38:37 pro Zubří. Díky tomu, že dalo více branek na půdě soupeře, vyšlo z tohoto vzájemného měření vítězně a bude hrát o 5. až 6. místo proti Kopřivnici. Frýdek-Místek čekají zápasy o 7. až 8. příčku. Soupeřem jim budou hráči Jičína.

„Dneska jsme už v prvním poločase neproměnili pět nebo šest vyložených šancí, i když i tak jsme dali hodně branek. To nás trochu sráželo. Ve druhém poločasu jsme taky měli hlušší pasáž, kdy jsme neproměnili několik dobrých příležitostí. Zubří díky tomu z protiútoků otočilo průběh zápasu na svou stranu. Teď jsme hodně zklamaní, protože jsme chtěli udržet páté místo, které nám patřilo po základní části. Musíme zmobilizovat síly, abychom uhráli alespoň 7. místo. Rozhodně je pořád o co hrát,“ vzkazuje Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek.

Michal Tonar, trenér HC ROBE Zubří, viděl i přes konečné vítězství na výkonu svých svěřenců řadu chyb: „Dneska jsme se prezentovali agresivnější obranou, byť jsme dostali 37 branek. Frýdek se dopustil řady technických chyb, které jsme dokázali trestat góly z druhé vlny. Za to patří klukům velké poděkování. Na druhou stranu jsme se opět nevyvarovali některých školáckých chyb a nechali jsme tak Frýdek stáhnout náš náskok na rozdíl dvou a pak i jednoho gólu. Konec už byl všelijaký. Ve druhém poločase jsme pak měli pasáže, kdy jsme byli zbytečně vlažnější, což by nás příště mohlo mrzet. Na to si budeme muset dát pozoru a v budoucnu se tohoto vyvarovat.“

Play out - 4. kolo

SHC Maloměřice – SKKP Handball Brno 33:23 (20:10)

V sobotu dopoledne bylo na programu v rámci play out nejvyšší házenkářské soutěže již tradiční brněnské šalina derby mezi celky z Maloměřic a Králova Pole. Dosavadní bilance jasně hovořila ve prospěch hostujícího celku z „Kéniku“, ale domácí „Majlont“ hned od začátku utkání dával rázně najevo, že dnes bude chtít tuto nelichotivou sérii porážek přerušit. Hráči Maloměřic celý první poločas podávali koncentrovaný a téměř bezchybný výkon a donutili hostujícího trenéra Pavla Hladíka vybrat během prvních 20 minut dvakrát oddechový čas. Ani to ale rozjeté domácí borce nezastavilo a ti postupně navyšovali stav poločasového výsledku až na těžko uvěřitelných 20:10. Třešničku na povedený výkon dal již po uplynutí řádné hrací doby první půle Luboš Hlipala, který nekompromisně proměnil poslední hod z hranice devíti metrů.

Do druhé půle oba celky vstoupily s jasným cílem. Domácí udržovat a navyšovat skóre ve svůj prospěch a hosté naopak co nejrychleji snížit náskok Maloměřic. To se jim hned z kraje podařilo dvěma slepenými brankami, ale domácí se rychle uklidnili a nadále si udržovali solidní náskok. Ve 48. minutě přidal výborně hrající Kristián Kolář branku na 25:17 a Majlont směřoval k vysněnému a jasnému vítězství. V 51. minutě vsítil Filip Jung pověstný třicátý gól a zvýšil na 30:21 a utkání se pak již víceméně v poklidu dohrávalo. Dnes Maloměřičtí opravdu potěšili své věrné fanoušky fantastickým výkonem a ovládli derby jasně ve svůj prospěch v poměru 33:23.

Trenér domácích Vít Musil byl pochopitelně velmi spokojený a výkon svých hráčů hodnotil jako nadprůměrný. Zdůraznil, že jeho svěřenci konečně pochopili, že mohou být vyrovnaným i lepším týmem také papírově silnějším soupeřům a vyzdvihnul výkon brankáře Karla Zaplatílka.

Naopak hostující trenér Pavel Hladík byl velmi nespokojen s nasazením svých svěřenců a zdůraznil, že domácí hráči chtěli dnes mnohem více vyhrát a šli za tímto cílem celý zápas.

TJ Sokol Nové Veselí – TJ Cement Hranice 33:30 (15:18)

Domácí šli do utkání s cílem navázat na herní a výsledkový progres posledních týdnů a poskytnutí většího herního prostoru dalším hráčům soupisky. Omlazený a obměněný přijel rovněž tým Hranic. První góly si na obou stranách připsali hráči, kteří patřili v celém utkání ke střeleckým tahounům svých týmů – na domácí straně Flajsar, za hosty pak zkušení Zbránek a Čadra. Veselským hráčům se v úvodu zápasu nepodařilo efektivně využívat všechny střelecké šance. To na druhé straně hostující Hranice trestaly chyby v domácí obraně a vybudovali si náskok 6:4 v 8. minutě zápasu. Domácí zlepšili útočnou fázi a po brankách Melichara a Halíčka bylo skóre srovnáno. V dalších minutách byla hra i skóre vyrovnané, branky přibývaly v poměrně rychlém sledu. V 19. minutě první půle jakoby domácí vypadli z tempa, nedokázali se téměř sedm minut prosadit a chyby v obraně trestali hraničtí hráči poměrně rychlými brankami. Rázem tak svítilo na tabuli skóre 12:16 v neprospěch domácích. Vzhledem k průběhu utkání, rozhodně nechtěli domácí hráči odcházet do kabin s takovým rozdílem. Do poločasu dokázali stáhnout náskok Hranic na dvě branky. V závěrečných sekundách poločasu ovšem přišla ještě jedna sedmička pro hosty, kterou Magrla proměnil. Poločas tak vyzněl lépe pro Hranice, které vedly 18:15.

Do druhé půle chtěli domácí zlepšit obranu a přitvrdit v osobních soubojích, z čehož pramenilo i několik vyloučení. V úvodní desetiminutovce druhé půle dokázali hosté ještě držet čtyřbrankový náskok (24:20). Poté se ovšem začal projevovat herní progres domácích, a to především v obranné fázi. Hostující střelci se dostávali do těžkých pozic, domácí dobrým tlakem donutili soupeře k chybám, které dokázali gólově potrestat. Náskok se postupně tenčil a ve 49. minutě snižoval brankou přes celé hřiště domácí brankář Michal Studený (jeho už pátou v sezóně) na rozdíl pouhé jedné branky (26:27). Tato fáze zápasu patřila veselským hráčům, hosté nedokázali vsítit deset minut branku. Domácí tým tak otočil skóre sérií branek na 29:27 v 52. minutě zápasu. Třicátou branku domácích vstřelil Kocich, který si ve druhé půli připsal několik důležitých branek svého mužstva. Hosté pak zaznamenali čtyřminutový trest, i ten dokázali domácí střelecky využít. Hosté dokázali v posledních dvou minutách ještě přidat dva góly. Poslední slovo měl však Luboš Bartůněk, který vsítil třiatřicátou branku Nového Veselí, které po skvělém obratu zvítězilo na domácí půdě 33:30.

„Zápas, po kterém mám nejen o několik vlasů méně, ale jsem také o poznání starší (smích). Od úvodu jsme chtěli těžit z agresivní defenzívy, která nás zdobila minulý týden v zápase s Brnem. Stal se však přesný opak. Byli jsme nedůrazní v osobních soubojích, v mnoha z nich jsme byli příliš pozdě a navíc i trestuhodně pasivní, šetřili krokem, neobíhali pivota... Inkasovat za poločas 18 branek od Hranic je nepřípustné. Jako bychom si mysleli, že to půjde samo a soupeř nám bude předávat jeden míč za druhým. Jednoduše nám chyběla správná emoce," kroutil hlavou trenér Nového veselí Peter Kostka.

"Naopak, v útočné fázi jsme hráli perfektně, nápaditě a variabilně. Chválabohu za úspěšnost našeho postupného útoku, přestože před utkáním jsme chtěli náš útočný koncept opřít zejména o rychlý útok. Druhý poločas jsme především zvýšili agresivitu v obranné fázi. Ačkoli z toho pramenilo několik vyloučení a ne vše jsme vyřešili optimálně, soupeř se na každý gól musel nadřít a ztrácel postupně síly. Vyhrát zápas, ve kterém prohráváte téměř 50 minut, je velmi cenné. Není uměním vyhrát, když se daří, vše vám padá do brány a tým je v laufu. Mnohem cennější je otočit takový zápas. Ukázat charakter a vnitřní sílu, i když se nedaří. Před pár měsíci bychom takový zápas prohráli o 6-7 branek. Dnes ho už umíme zvládnout a to je neskutečně důležité poznání," dodal ještě veselský kouč.

Jaroslav Hudeček, trenér TJ Cement Hranice, byl zklamaný, viděl chyby svého týmu a litoval obratu: „Dnešní utkání se mi zase hodnotí těžce, protože je to další porážka. Domácím ale samozřejmě gratuluji, že se zvedli k takovému výkonu a že dokonali obrat, kdy my jsme měli téměř tři čtvrtě zápasu pod kontrolou. V závěru jsme udělali tolik technických chyb a takovou zbytečnou střelbu, že jsme v podstatě nabyli domácím na to otočení skóre. Navíc nám dnes v obraně nehrála dobře pravá strana, čehož domácí využívali perfektně, ať už to byl Kocich nebo Flajsar, kteří se prosazovali právě tou hrou jeden na jednoho. A pak už z toho byl trošičku i zmar, odcházela tam taková ta víra, že to můžeme ještě vyhrát, že to můžeme otočit. Takže jednoznačně jsem zklamaný, protože dneska se mi znovu ukázalo, že ta útočná fáze nám pořád nehraje tak, jak si představuju. Bohužel jsem tedy dnes zase zklamaný. Ale brankář Mikulenčák zaslouží určitě pochvalu, je tady teď v podstatě jediný gólman, jeho výkonnost jde nahoru a to mi samozřejmě dělá radost.“