Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

České dorostenky po dlouhé pauze prověří soupeři na turnaji v Polsku

31/05/2021
České dorostenecké reprezentantky se podobně jako jejich starší kolegyně schází k první společné přípravě od prosincového kempu. Před sebou mají náročné měsíce, o prázdninách je čeká důležité mistrovství Evropy v Černé Hoře. A protože konkurence tak dlouhou pauzu neměla, čeká dorostenecký tým pořádně našlapaná příprava. Na konci prvního kempu je otestují soupeřky ze Švýcarska, Polska a Nizozemska.
České dorostenky po dlouhé pauze prověří soupeři na turnaji v Polsku

 

Naposledy se viděly v prosinci, teď se sešly na sklonku května a rovnou společně odcestovaly do Polska. „Scházíme se opravdu po pěti měsících. Jestliže náš prosincový sraz byl po dvou měsících tréninkové a zápasové absence, tento je po více než dvojnásobně dlouhé době. Náš první úkol bude tedy zjistit, v jakém stavu jsou hráčky po tak dlouhém období. Podle jejich informací žádná nezahálela. Některým umožnily restrikce jen udržovací režim, jiné se mohly věnovat kondiční stránce pomocí plánů od týmu kondičních specialistů,“ popisuje aktuální výchozí pozici svého týmu trenér dorosteneckého výběru Michal Červenka.

Ví, že jeho svěřenkyním bude chybět hlavně herní praxe. Ta se během dlouhého výpadu nedala ničím nahradit. „Všechno je to stále něco jiného, než vzít míč do ruky, najít proti sobě soupeřku, nebo třeba celý tým, a ubránit ji nebo se přes ní prosadit. Počítáme s tím v našem tréninkovém plánu. I když některá omezení povolila, budeme opět, stejně jako v prosinci, dělit čas mezi taktické tréninky se systémovými záležitostmi a tréninky všeobecně rozvíjejícími, kde se budeme věnovat individuálním činnostem a herním kombinacím založeným na spolupráci dvojic a trojic. V našem programu najde své místo i kondiční příprava. Při tom všem nebudeme zapomínat ani na regeneraci a zdravotní, stabilizační a kompenzační cvičení,“ popisuje plány na přípravu na kempu v Polsku Červenka.

Tým se dokázal udržet pohromadě, byť se hráčky teprve oťukávají a výběr se formuje. „Co se složení týmu týká, nezaznamenali jsme žádné „covidové“ ztráty. A to je velmi pozitivní. Měli jsme možnost vybírat ze všech hráček. Jen zranění nám do toho promluvila. Z původně nominovaných s námi neodcestovala čtveřice hráček: Karolína Rajová, Veronika Vávrová, Barbora Doležalová a Karolína Pejšová. Tím jsme náš výběr rozšířili o další čtveřici hráček, které dostanou příležitost,“ zmínil změny v nominaci reprezentační trenér.

Vyhlídky týmu se totiž ubírají jediným směrem – k letnímu mistrovství Evropy v Černé Hoře. „Program máme připraven náročný, ale odpovídající situaci. Středobodem je srpnové ME v Černé Hoře. K němu směřujeme veškeré kroky. Je jasné, že mnoho času nezbývá, proto se budeme snažit naši nominaci zužovat a vybírat hráčky pro závěrečnou přípravu, kterou zahájíme v polovině července,“ vysvětluje Červenka.

To, že nemá možnost tým více prověřit a vyzkoušet maximálně všechny varianty sestavy je podle Červenky tou největší slabinou. „Kvůli epidemiologické situaci lze říci, že právě nedostatek času na výběr hráček je věcí, která nás v tuto chvíli nejvíce pálí. Nemáme obavy o přístup hráček, o jejich elán a chuť pracovat a bojovat s danou situací,“ říká trenér.

„Druhou věcí, kde pociťujeme velký handicap, je ale nedostatek a velká absence soutěžní herní praxe a mezinárodních zápasů. Sami jsme zvědaví jako dopadne závěrečná konfrontace tohoto týdne, kde nás čekají postupně Nizozemsko, Švýcarsko a Polsko. Tyto zápasy nám především poskytnou zpětnou vazbu, v čem jsme po celé té pauze konkurenceschopní, co by mohlo být našimi přednostmi a opačně na čem zapracovat, co zlepšit. A poskytne důležitá data pro výběr hráček do závěrečné přípravy,“ vyhlíží k prvnímu testu šéf týmu. České dorostenky totiž na konci týdne v Polsku nastoupí na kvalitně obsazeném mezinárodním turnaji právě proti výše zmíněným soupeřům a hned na začátku přípravy a po dlouhé pauze tak dostane nastavené přísné zrcadlo.

Další přípravu pak trenérský tým rozdělí do dvou bloků. Vrcholem prvního v termínu od 17.7. do 24.7. by měl být turnaj ve Španělsku. „Druhý blok začneme 29. července a přímo z něj odjedeme na ME tak, abychom si vytvořili, pokud možno bezpečnou bublinu,“ doplňuje plány Červenka.

 

Nominace pro přípravný kemp a turnaj v Polsku:

Denisa Rafajová, Veronika Gabrhelová, Daniela Šimková, Kristýna Stojarová (HC Zlín), Patricie Wizurová, Kristina Rajová, Klára Mrózková (DHC Sokol Poruba), Tereza Karlíková (Jiskra Otrokovice), Anna Kubálková, Simona Horáková (DHK Zora Olomouc), Bára Vašíčková (Sokol Ostrava Zábřeh), Anna Jestříbková, Sandra Müllerová, Alexandra Koubová (DHC Slavia Praha), Adéla Protivová, Eliška Řádová, Marcela Skácelová (DHK Baník Most), Laura Dvořáková, Simona Schreibmeierová (Jiskra Třeboň), Adéla Mazánková (Házená Jindřichův Hradec), Šárka Kapusniaková (Sokol Lázně Kynžvart)

 

Program turnaje v Polsku:

4. června 2021

16.00 Česká republika - Nizozemsko

18.00 Polsko - Švýcarsko

5. června 2021

16.00 Česká republika - Švýcarsko

18.00 Polsko - Nizozemsko

6. června 2021

10.00 Nizozemsko - Švýcarsko

12.00 Polsko – Česká republika

 

Všechna utkání je možné sledovat na Facebooku Polské házenkářské federace zde