Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Dorostenky prověřil turnaj v Polsku, skončily třetí

07/06/2021
Dvě porážky a jedno vítězství si odvážejí české dorostenky ze svého prvního turnaje po dlouhé koronavirové přestávce. Na kvalitně obsazeném klání v Polsku porazily domácí výběr a celkově skončily třetí.
Dorostenky prověřil turnaj v Polsku, skončily třetí

 

Dorostenecké reprezentantky se sešly poprvé od prosince a v Polsku absolvovaly týdenní společnou přípravu. Trenéři před kempem neskrývali obavy z toho, v jaké formě se hráčky po dlouhém výpadku sejdou. „Jen těžko jsme odhadovali, jak se na hráčkách dlouhá přestávka projeví. Odpověď jsme dostali hned na prvním tréninku a po celou dobu soustředění jsme se nemuseli ptát znovu - chuť, zápal, nasazení a elán hráčkám zůstal. Možná i díky tomu zvládly náročnou porci dvou až třífázových tréninků bez vážnějšího zranění,“ těšilo po společně odpracovaném týdnu trenéra dorostenek Michala Červenku.

V tréninku se tým věnoval individuálním činnostem a doháněl obecné dovednosti. „Druhou část jsme zaměřili na systémové záležitosti. V té jsme především ukazovali cestu, neboť náš čas do mistrovství Evropy se krátí a možnost vše si vyzkoušet v zápasové praxi je nenahraditelná. Třetí část jsme věnovali posilovně,“ popsal náplň přípravy Červenka. Hráčky se věnovaly také regeneraci, analýze tréninků a vlastní hry na poradách. Tým podstoupil také měření mobee platformou, díky které trenéři získali především informace o nárůstu svalové hmoty oproti výsledkům z prosincového kempu.

„Rozhodně se ukázalo, že nic z toho nebyl promrhaný čas. Posuny byly patrné jak na trénincích, tak i v samotných utkáních. V nich jsme již před turnajem byli rozhodnuti, že v každém dáme příležitost čtrnáctce hráček. Hlavně proto, aby každá z nich dostala dostatečný prostor ukázat, co umí. Druhým důvodem pak byla dlouhá doba bez utkání. Odehrát tři zápasy ve třech dnech je opravdu náročná porce. A samozřejmě jsme alternovali i jejich hráčské posty s ohledem na výběr pro závěrečnou přípravu před EUREM. A nakonec jsme si jen povzdechli, proč nominace nemůže být nafukovací,“ usmíval se trenér Červenka.

 

 

Vyvrcholením týdenní přípravy pak byl právě závěrečný turnaj. „Výkony v turnaji vlastně s několikadenním zpožděním kopírovaly to, jak vypadaly tréninky. Ubývalo školáckých chyb, jako je vypadnutí míče, nechycení přihrávky či kroky, přibývalo trpělivosti v útočných akcích, zvyšoval se pohyb jak v obranné, tak i v útočné části, rostla míra součinnosti dvojic a trojic na obou polovinách hřiště. Nedovedlo nás to k vítězstvím, ale v naší hře se objevovaly velmi světlé úseky hry a v průběhu turnaje se prodlužovaly,“ popisoval Červenka, který ale samozřejmě viděl i chyby: „Na druhou stranu to střídaly fatální chyby. A jejich náprava, byť jsme se o ní snažili sebevíce, se nám nepovedla. I tak si hráčky vyzkoušely věci, které viděly v tréninku a to byl hlavní úkol. Vyzkoušet, zda a jak funguje v utkání to, co zkoušíme na tréninku.“

 

Česká republika - Nizozemsko 23:28 (12:13)

„Do utkání s Nizozemskem jsme výborně vstoupili (6:2). Soupeř především díky své aktivní obraně 1:2:3 v prvním poločase a naší hluchou částí v úvodu druhého se dostal až do pětibrankového náskoku. Ten jsme srovnali deset minut před koncem, abychom hned pak nedali šance a vypadl nám několikrát míč. A soupeř odskočil na 7 branek. I přesto si myslím, že zápasu by slušel těsnější výsledek,“ hodnotil úvodní prohru 23:28 trenér Červenka.

Rafajová, Stojarová - Kubálková 6, Kapusniaková, Skácelová, Vašíčková, Jestříbková 1, Dvořáková 1, Gabrhelová 6, Koubová 2, Karlíková 3, Šimková 2, Řádová 1, Rajová 1

 

Česká republika - Švýcarsko 24:28 (13:17)

„Švýcarky trpělivou hrou po celý první poločas postupně navyšovaly náskok. Nicméně bylo patrné zlepšení v obraně, velmi dobře jsme zvládali návrat do obrany. Velmi nadějné dotažení na dostřel jedné branky jsme pohřbili pětiminutovkou sedmi ztrát a soupeř si znovu získal jistotu. Ke konečné korekci nevedlo ani velmi dobře zvládnutých posledních deset minut. Do nich jsme pro změnu dokázali vtěsnat kromě technických chyb i neproměnění dvou 7m hodů a dvou trháků,“ mrzelo českého trenéra po zápase se Švýcarkami.

Rafajová, Wizurová - Horáková 1, Kapusniaková 2, Skácelová 4, Mazánková 2, Jestříbková 3, Mrózková 2, Schreibmeierová, Protivová 1, Šimková 5, Müllerová 2, Řádová, Rajová 2

 

Česká republika - Polsko 29:25 (17:15)

„Zápas s Polskem se stal soubojem o třetí místo. Od začátku jsme v něm vedli, soupeř jen dotahoval. Enormní byla především naše snaha o rychlý přechod do útoku, více jsme začali využívat křídel i v postupném útoku. A hlavně jsme přidali na trpělivosti, nehnali jsme se za zbrklým zakončením, ale poctivěji hledali volný prostor. Vyplatilo se, i když soupeř pět minut před koncem vyrovnal, koncovka patřila tentokrát nám,“ řekl k závěrečnému důležitému vítězství Červenka.

Wizurová, Stojarová - Kubálková 8, Horáková 2, Vašíčková 1, Mazánková 1, Mrózková 3, Dvořáková, Gabrhelová 4, Koubová 2, Schreibmeierová 3, Protivová 3, Karlíková 2, Müllerová

 

 

Realizační tým děkujeme hráčkám za jejich přístup k celému kempu, polské federaci, která již podruhé českému výběru umožnila uskutečnit kemp v tomto rozsahu na polském území a také rodičům a dalším příbuzným, kteří pomohli v nelehké situaci nedělního nočního návratu s rozvozem hráček po celé republice.