Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Pardubický sportovní areál na Dukle má ambice stát se domovem házenkářských reprezentačních akcí

16/10/2020
Pardubice mají před sebou výjimečnou příležitost. Ze zanedbaného, a z velké části nevyužívaného areálu, může v krátké době vyrůst moderní a především promyšlený a funkční sportovní areál. Stavební povolení pro novou multifunkční sportovní halu s kapacitou 3600 diváků a další sportoviště z projektu Dukla sportovní v Pardubicích nabylo právní moci.
Pardubický sportovní areál na Dukle má ambice stát se domovem házenkářských reprezentačních akcí

Přelomovým krokem bylo vyhlášení první mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěže v historii města. Architekti ze třinácti zemí světa, například z Velké Británie, Německa, Holandska, Číny, Slovenska, Spojený států amerických nebo Portugalska, předložili jednadvacet soutěžních návrhů, ze kterých čeští a zahraniční porotci vybrali dva nejlepší. V následné veřejné zakázce uspěla slovenská společnost Studený architekti s.r.o., která na podzim 2017 uzavřela s městem smlouvu na projekční práce.

Výsledkem jejich práce je projekt DUKLA SPORTOVNÍ, kdy na 77.000m2 bude vybudována multifunkční sportovní hala, atletická hala s dvousetmetrovým oválem, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna. Zrekonstruovaný bude atletický stadion, basketbalová hala a nafukovací hala bude nahrazena halou pro míčové sporty. Chybět samozřejmě nebude ani regenerační linka, lékařské a fyzioterapeutické ordinace. Vznikne také řada venkovních sportovišť pro veřejnost i vrcholové sportovce.

Samotným srdcem nového areálu bude sportovní dvorana, která sportovcům nabídne venkovní multifunkční hřiště, stejně tak jako dostatečné prostory pro rozcvičení před tréninkem a zápasy nebo posezení navazující na restauraci. Tato dvorana propojí všechna stávající i nová sportoviště.

Dominantou areálu bude hlavní městská multifunkční hala pro míčové sporty. Variabilní hlediště nabídne kapacitu 3600 diváků. Pro tréninkové účely a mládežnické turnaje nabídne posuvné hlediště možnost rozšířit sportovní plochu na dvě házenkářská hřiště.

Vchod diváků bude z klidné piazzetty přes foyer s prodejem vstupenek, případně z podzemního parkoviště pro více než 400 vozidel. Vstupy do hlediště samotné multifunkční haly budou z prvního patra, kde fanoušci najdou také občerstvení, fanshopy a sociální zařízení.

O patro výš budou pak umístěny prostory pro VIP a režii zápasů. Sportovci do haly vejdou přes centrální recepci do prostoru, kde bude dostatečný počet prostorných šaten, kanceláří, zasedacích místností a kapacitních skladů. Samozřejmostí je uzpůsobení prostor pro televizní přenosy.

Největší výhodou areálu je jeho poloha ve středu České republiky a skvělá dopravní dostupnost.

Pardubice leží na hlavním železničním koridoru. Z Prahy do Pardubic se vlakem dostanete pohodlně za 55 minut, z Brna vám cesta zabere hodinu a půl a z Ostravy pak něco málo přes dvě hodiny. Necelou hodinu pak díky dálnici budete z Prahy cestovat i automobilem, spojení na Moravu výrazně zrychlí o dostavba rychlostní silnice R 35. Dalším plusem je pak pardubické mezinárodní letiště s nově otevřeným moderním dopravním terminálem, které přijímá pravidelné linky i charterové lety.

Pro úspěšnost každého projektu je důležitá také jeho široká podpora a tu sportovní areál na Dukle má.

Pod memorandem podporujícím tento projekt je podepsán primátor statutárního města Pardubice, hejtman Pardubického kraje, předseda Českého olympijského výboru, předseda Českého svazu házené, předseda Českého atletického svazu, předseda České florbalové unie či předseda České basketbalové federace. Tomuto projektu vyjádřila podporu také celá řada významných sportovců. Tato podpora a práce mnoha dalších lidí vyústila ve stavební povolení, které nabylo právní moci 14. 10. 2020.