Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Rusky si zahrají „jen“ o 5. místo, o medaile zabojují Francie, Dánsko, suverénní Norsko a překvapení EURA Chorvatsko

16/12/2020 | EHF EURO 2020
Zápasy hlavní fáze turnaje přinesly mnoho zajímavého. Nakonec ale souhra všech výsledků rozhodla o tom, že v semifinále se poměří družstva Francie a Chorvatska a Norska a Dánska. Jeden z medailových favoritů – Rusky, nakonec zabojují jen o pátou příčku proti Nizozemsku a ruského trenéra Martina už to stálo místo u reprezentace.
Rusky si zahrají „jen“ o 5. místo, o medaile zabojují Francie, Dánsko, suverénní Norsko a překvapení EURA Chorvatsko

 

Poslední zápasy hlavní fáze turnaje přinesly hned 2 velká loučení. Tím prvním bylo ukončení reprezentační kariéry hvězdné Švédky Isabelle Gulldén. Ta se vrátila k reprezentační kariéře po mateřské přestávce a jako jedna z nejvýraznějších postav vedla švédský tým na turnaji k úspěchu. Cesta Švédska ale skončila v hlavní fázi turnaje, kde Švédky nevyhrály ani jedno utkání a nakonec ve své šestičlenné skupině skončily poslední. Jednatřicetiletá Gulldén pak házenkářským fanouškům vzkázala: „Budu tím největším fanouškem švédského týmu. Moje tělo rozhodlo za mě.“ Celkem odehrála 224 reprezentačních zápasů, nastřílela 846 branek. Vybojovala stříbro na EURU 2010 a bronz na EURU 2014.

Další loučení a to s hořkou pachutí se pak odehrálo v týmu Ruska. Rusky prohrály v hlavní fázi (a vlastně na celém EURU) jediný zápas a to ten poslední proti Dánsku, bod ztratily za remízu s Francií. Právě o jediný bod tak zůstaly před branami semifinále, kam proklouzly na jejich úkor právě Dánky. A to stačilo k tomu, aby ruský házenkářský svaz stáhl z funkce trenéra Ambrose Martina. „Ve svém posledním rozhovoru uvedl, že se soustředí na dva týmy: ruskou reprezentaci a svou rodinu. My jsme se rozhodli dát mu možnost soustředit se na druhý tým. Jiný trenér připraví tým na nadcházející zápas o 5. místo i olympijskou kvalifikaci,“ uvedl prezident ruské házenkářské federace Sergey Shishkarev.

 

 

V semifinále se poměří následující dvojice: Francie s Chorvatskem a Norsko s Dánskem. Francouzky získaly v hlavní fázi šampionátu dvě výhry a jednu remízu, celkem jim to stačilo na devět bodů a první místo ve Skupině 1. Bod ztratily v zápase s Ruskem, který skončil výsledkem 28:28. Druhé Dánsko do semifinále proklouzlo po již zmiňované závěrečné výhře nad Ruskem.

 

 

To Chorvatsko je absolutním překvapením turnaje! Na EURU 2018 i 2016 skončily Chorvatky poslední! V roce 2014 byly třinácté, jejich zatím nejlepším výsledkem bylo 5. místo z roku 1994. A najednou jsou v boji o medaile! K jejich fantastickému výkonu se ohlíží celý svět, zatím prohrály jen v zápase se suverénem tohoto EURA Norskem. V semifinále se utkají Chorvatky s Francií, několikanásobným medailistou a obhájcem titulu. Jak se s tím poperou?

No a na závěr již několikrát opěvované Norky. Ty se derou šampionátem jako nezadržitelná mašina! Jejich skóre je impozantní. V šesti odehraných duelech nastřílely 170 branek, inkasovaly 114! Jejich aktuální skóre je tak +54, bodový zisk stoprocentní. Dokáží je v severském derby na cestě do finále zastavit Dánky?

Finálový víkend začíná 18. prosince v dánském Herningu.

 

Program finálového víkendu

18. 12. 2020 v 15.30 Rusko – Nizozemsko – o 5. místo

18. 12. 2020 v 18.00 Francie – Rusko – 1. semifinále

18. 12. 2020 ve 20.30 Norsko – Dánsko – 2. semifinále

20. 12. 2020 v 15.30 utkání o bronz

20. 12. 2020 v 18.00 finále