Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Šesté extraligové kolo: Televizní šalinaderby i repríza boje o třetí místo

07/10/2021
Zatímco české reprezentantky bojují o postup na mistrovství Evropy a nejvyšší ženská soutěž tak má reprezentační přestávku, Extraliga běží v plných obrátkách. Některé extraligové týmy navíc v týdnu nastoupily k utkáním Českého poháru a o víkendu už je čeká 6. soutěžní kolo Extraligy. Program je proto nabitý.
Šesté extraligové kolo: Televizní šalinaderby i repríza boje o třetí místo

 

Extraliga mužů - 6. kolo

pá 8. 10. 18:30 SKKP HANDBALL BRNO - SHC MALOMĚŘICE BRNO

přímý přenos ČT Sport

so 9. 10. 10:00 TJ CEMENT HRANICE - HCB KARVINÁ

so 9. 10. 17:00 TJ SOKOL NOVÉ VESELÍ - HC ROBE ZUBŘÍ

so 9. 10. 17:00 LOVCI LOVOSICE - HC DUKLA PRAHA

ne 10. 10. 10:30 TALENT TÝM PLZEŇSKÉHO KRAJE - KH ISMM KOPŘIVNICE

ne 10. 10. 18:00 PEPINO SKP FRÝDEK-MÍSTEK - HBC RONAL JIČÍN

 

A hrát se začne už v pátek. V novém pravidelném vysílacím čase mohou diváci sledovat první letošní „šalinaderby“, tedy souboj dvou brněnských celků. Hrát se bude v Králově Poli, kam míří Maloměřice – nejen s novým trenérem Řezníkem, který před minulým kolem nahradil Víta Musila, ale také s „ex-královopolskými“ zkušenými borci Dostalíkem a Hastíkem. „Tým Brna se opírá jak o výborné individuality, tak i o týmovou hru, kde se krásné okamžiky střídají s nádhernými. Osobností týmu je brankář Bavlnka, který bývá v bráně vynikající a když má špatný den, tak „pouze“ hodně dobrý. Bude velmi těžké ho prostřelit a snad si s tím poradíme,“ říká před pikantním soubojem právě Michal Dostalík. „Nerad hraji proti týmu a lidem, kterým běžně přeji výhru. Když nad tím ale přemýšlím, tak se v týmu Králova Pole najde pár jedinců, kterým ne a proti těm já osobně budu hrát a pokusím se vše přenést i na své spoluhráče. Budu se snažit podat dobrý výkon, svým stávajícím spoluhráčům pomoci k výhře a svým bývalým spoluhráčům k prohře. Doufám, že tým Králova Pole porazíme a společně s nimi naši výhru oslavíme,“ přiblížil i osobní pohled na utkání Dostalík.

Trenér Majlontu Jiří Řezník si pak myslí, že Brno ještě neukázalo svou plnou sílu a aktuální osmá příčka a čtyři vybojované body nejsou vypovídající. „Brno je dobře složený tým se spoustou kvalitních nejen zahraničních hráčů, který podle mého názoru hraje prozatím pod svoje možnosti. Ostatně stejně jako momentálně náš kádr. Proto je pro nás velice nevyzpytatelným soupeřem, na kterého je více než nutné se dobře připravit,“ zamýšlí se Řezník. Navíc se bude hrát televizní souboj a i to hraje svou roli. „Je to derby a ještě před televizními kamerami, což má na určité typy hráčů poměrně veliký vliv. Jdeme do zápasu naplno, i když se zdravým respektem, ale beze strachu. Pokud se nám podaří hrát na hranici našich možností s eliminací našich největších chyb, můžeme uspět a v tomto zápase bodovat.“

Také Pavel Hladík ví, že „šalinaderby“ může dopadnout jakkoliv: „Šalina derby bývá vždy ošidné. Maloměřice, které před sezónou posílili naši bývalí hráči Hastík s Dostalíkem, budou mít mimořádnou motivaci. My musíme být připraveni na velké nasazení a chtíč našeho soupeře. Pokud chceme uspět, nesmíme navázat na náš výkon s Frýdkem. Jedná se navíc o televizní zápas, a my chceme přesvědčit o nárůstu naší výkonnosti. Ve hře jsou dva důležité body a ty potřebujeme získat. Uděláme tedy maximum pro to, abychom se zodpovědně připravili a derby ovládli. Stále více nám pomáhají fanoušci, kterých je na každém zápase víc a víc a my bychom je chtěli pozvat i na toto prestižní derby.“

Právě proti Frýdku-Místku se museli Brňané rvát o body do posledních vteřin a to opakovat nechtějí. „Po vydřené výhře nad Frýdkem jsme dobře naladění a v pátečním derby budeme chtít znovu bodovat a ukázat, že jsme líp sehraní. Musíme si dát pozor na Dostyho (Dostlíka, pozn.), kterému se v novém dresu daří. Pečlivě se připravujeme a v pátek na Nové hale zvítězíme,“ připomněl Daniel Burget z kádru Králova Pole výborný střelecký výkon bývalého spoluhráče z minulého kola, kdy Dostalík nastřílel Dukle 12 branek.

 

Nabitá sobota: Repríza loňského boje o bronz

Další tři zápasy naváží na páteční program v sobotu. Už tradičně brzy ráno v 10 hodin vyběhnou v hale v Hranicích hráči Karviné. Za sebou mají středeční pohárový duel v Bystřici pod Hostýnem, kde si zajistili postup do pohárového osmifinále a zaváhání nepřipouštějí ani v Hranicích, které jsou zatím v tabulce zcela dole. Dojde tak na souboj dosud neporaženého lídra tabulky s momentálně posledním týmem soutěže, který nemá na kontě ani bod a pozice papírového favorita nemůže být jasnější. „Soupeře, i když je na poslední místě, v žádném případě nesmíme podcenit. Hranice hodně omladily manšaft, ale také zůstalo dost zkušených hráčů. My jedeme s jediným úkolem a to pro dva body,“ řekl karvinský pivot Jan Užek a Petr Široký ho doplnil: "Hranice určitě budou chtít před svými fanoušky ukázat maximum, proto musíme udělat vše, aby nás nepřekvapily."

Odpoledne naváže duel v Novém Veselí, tam míří Zubří. I Valaši ve středu postoupili do dalšího pohárového kola a v Novém Veselí chtějí dobrou formu potvrdit. I Nové Veselí se ale veze na dobré vlně a nebude se mu chtít sesedat. „Pokud by nám někdo před vstupem do sezóny řekl, že po pěti ligových kolech bude u našeho družstva svítit 8 bodů, určitě bychom to brali všemi deseti. A to ještě ta nešťastná Dukla... Ze současného stavu se upřímně těšíme, ale ještě více si uvědomujeme, že sezóna je nesmírně dlouhá a náročná. Skutečné prověrky našeho charakteru a připravenosti teprve přijdou a my potřebujeme být nejen kvalitně připraveni, ale především nelétat po několika vítězstvích v oblacích,“ krotí emoce trenér veselí Peter Kostka.

 

 

Takovým testem je podle něj právě souboj se Zubřím. „Černý kůň soutěže, jehož výborné výsledky nejsou žádnou náhodou. Kádr Zubří se vyznačuje obdivuhodnou vyvážeností talentu a zkušeností. Generace mladíků jako Havran, Mazurek či Mořkovský výrazně dominovala nejen v mládežnických kategoriích, ale už v minulé sezoně zanechala viditelnou stopu na úspěšných výsledcích valašského týmu v Extralize i na mezinárodní scéně. Doplnění o zkušené borce Malinu, Jurku a herního lídra Miku vytvořilo ze Zubří tým, který bude v aktuální sezóně bezpochyby sahat na ty nejvyšší příčky, což dosavadní výsledky dokazují. My můžeme překvapit a určitě se o to s pomocí našich pekelně dobrých fanoušků pokusíme. Více nám vyhovují zápasy, ve kterých nejsme favoritem. Známe silné stránky soupeře, kterému po posledních vítězných zápasech logicky narostlo sebevědomí. Totéž však platí i o nás, takže se můžeme těšit na nádhernou dynamickou házenou," věří Kostka.

Pak už dojde na avizovanou opakování souboje o konečnou třetí příčku v loňském play off. Lovci nastoupí proti Dukle a tentokrát jsou to právě Lovosice, kdo jde do souboje jako lépe postavený tým. „Po lehkém rozčarování v utkání s Maloměřicemi se musíme zkoncentrovat na těžkou sérii zápasů, která je nyní před námi. Začínáme v Lovosicích, které mají velmi dobrý vstup do sezóny. My tak musíme zlepšit svůj výkon v obraně a snížit počet technických chyb, jestli chceme na severu Čech bodovat,“ řekl Michal Tonar, trenér HC Dukla Praha, jehož svěřence pak čeká už ve středu souboj s Plzní.

To Daniel Křístek, střední spojka pražské Dukly, věří, že právě sebevědomí z loňské série si se spoluhráčů může přinést i do tohoto duelu: „Od zápasu s Lovosicemi očekávám velmi rychlou a vyrovnanou házenou. Věřím, že se dobře připravíme a navážeme na výkony z boje o třetí místo.“

V Lovosicích dobře vědí, že palebná síla Dukly oproti loňsku mírně oslabila, přesto panuje v týmu zdravý respekt soupeři. „Dukla před touto sezónou přišla o dva tahouny týmu Matěje Klímu a Jonáše Patzela. Ale jestli to na Dukle funguje pořád tak, jak si pamatuji z doby před více než dvaceti lety já, tak je nám všem jasné, že Dukla má vždy jen ty nejvyšší cíle. Pro nás je to další domácí zápas s těžkým soupeřem, ve kterém si chceme dokázat, že umíme hrát a porážet týmy, které mají ambice hrát o medaile. Proto chceme navázat na bojovnost, kterou jsme se prezentovali v Kopřivnici a k tomu se pokusit odstranit individuální chyby v obraně, které jsme přesto vyrobili a kterých nebylo málo. Chceme znovu předvádět rychlou házenou a především zlepšenou obranu, na což jsme zaměřili tréninkové jednotky v tomto týdnu. Doufáme ve velkou podporu fanoušků a samozřejmě i v to, že oba body zůstanou v Lovosicích,“ řekl trenér Lovců Martin Hríb.

 

 

Křídelník Lovců Václav Kovář upozorňuje především na dukelskou jistotu v brance. „V poslední sezóně měla Dukla kvalitní kádr a byla blízko postupu do finále. Do té nové vstoupila bez dvou svých opor, ale rozhodně nás nečeká nic jednoduchého. V brance má nadále excelentního Petržalu, kterého nesmíme rozchytat. Očekávám atraktivní utkání a když se v něm budeme vyvarovat technických chyb a bude se nám dařit proměňovat vyložené šance, věřím, že dva body zůstanou doma.“

Neděli pak doplní souboje v Plzni a Frýdku-Místku. Na západ Čech míří Kopřivnice a rozhodně si nejede odevzdaně pro porážku. „Tým současného lodivoda Petra Štochla opakovaně již několik sezón ukazuje svou kvalitu, důkazem je pravidelná účast ve finále play-off. Papírově se může Plzeň jevit jako favorit, mistr ale letos už doma body ztratit dokázal, proto budou hrát pod tlakem a my navíc víme, že v plné sestavě dokážeme s Plzní hrát vyrovnanou partii,“ říká přesvědčeně kopřivnický Jakub Ježek a dodává: „Nebude to snadné utkání, k úspěchu povede pouze důvěra v naše schopnosti a výkon shodný s loňskými domácími zápasy 1. kola play-off.“

I v Plzni vědí, že je nečeká úplně jednoduchá bitva. „Kopřivnice bude těžší soupeř než minule doma Hranice, i v minulé sezoně jsme s nimi měli problém. Neočekávám tak jednoznačný průběh, ale my musíme hrát zodpovědně celý zápas, každou minutu. Chceme urvat každý míč bez ohledu na stav. Tuhle filozofii se snažíme dostávat do kluků. A pokud se to podaří dodržovat, dostaví se i výsledky. Věřím, že se dobře připravíme, budeme kontrolovat vývoj skóre a vyhrajeme,“ řekl trenér Plzně Petr Štochl.

Plzeňský brankář Karel Šmíd ještě upozornil, že proměna kopřivnického celku mu dodává jiné kvality, než v loňském ročníku. Ztrátu dalších bodů ale doma nepřipouští: „Určitě nás čeká kvalitnější soupeř než Hranice, i když jsem tam zaznamenal před sezonou výrazné změny. Především do Karviné odešel Patrik Fulnek, který byl ústřední postavou jejich hry. Projev týmu bude jiný, na jeho postu mají chorvatského házenkáře, přišli i další cizinci. Ale osa týmu je spolu pohromadě dlouho – Bukovský, v bráně mají kvalitní dvojici Chalupa – Žingor. My musíme přistoupit k utkání zodpovědně. Už jednou jsme body zbytečně ztratili, musíme máknout. Doma už chceme jenom vyhrávat.“

Celé kolo uzavře měření Frýdku-Místku s Jičínem. Nelichotivá předposlední příčka a jediný bod na kontě Frýdku-Místku na spokojenosti nepřidává, zvlášť poté, co většinu dosavadních duelů Frýdečtí prohráli jen těsně. Přesto drží tým hlavu nahoře. „Negativní náladu určitě nemáme. Samozřejmě prohrát potřetí o jedinou branku ohromně mrzí, ale musíme to hodit za hlavu a makat dále. Pomůže nám naplno bodovat v příštím zápase a pevně věřím, že se od toho výsledku odrazíme,“ říká před soubojem s Jičínem Jan Mucha.

Ovšem podobně smýšlí i Jičínští. „Po sérii neúspěchů, kdy jsme ze zápasů vyšli bodově na prázdno, nás ve Frýdku-Místku nečeká vůbec jednoduché utkání. Frýdek, stejně jako my, zatím bodově strádá a určitě bude chtít o víkendu získat svoje první vítězství v této sezóně. My musíme zlepšit náš výkon a pokusit se utnou bodový půst,“ doplnil komentář soupeře jičínský Jiří Dolejší.