Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Talent Bláha o vysněném debutu v reprezentaci: Z telefonátu jsem byl překvapený, nejlepší narozeninový dárek v životě

28/12/2022 | reprezentace
Snažil se před začátkem tlumit nervozitu, ale příliš to nešlo. Koneckonců čerstvě 17letý talent Daniel Bláha zažil v reprezentačním dresu velkou premiéru, plzeňská levá spojka debut v seniorském národním týmu navíc oslavila gólem. I ten byl v balíčku s o den opožděným narozeninovým dárkem. „Bylo to pro mě hodně speciální. Je čest tu být," komentoval po prvním ze zápasů s Lotyšskem (24:24).
Talent Bláha o vysněném debutu v reprezentaci: Z telefonátu jsem byl překvapený, nejlepší narozeninový dárek v životě

Konec prosince mu přinesl jeden pořádně nevšední zážitek. Daniel Bláha vyrazil vstříc nové zkušenosti, zatímco v létě plzeňská levá spojka pomohla dorostenecké reprezentaci k historickému návratu mezi elitu díky vítězství na Championshipu, teď čekala na debut mezi dospělými.

„Snažím se být před každým zápasem co nejvíc v klidu, ale co si budeme, ve středu to úplně nešlo," přiznal Bláha po velké premiéře. „Nervozita byla, jakmile se odpískal začátek, klesla, ale před utkáním jsem se skoro až klepal. Bylo to pro mě hodně speciální," pokračoval. V omlazené sestavě národního týmu debutoval společně se sedmi dalšími nováčky. „Je velká čest tu být, jsem opravdu rád za příležitost.“

Plzeňský talent musel řešit odjezd narychlo, o nominaci se dozvěděl tři dny před odjezdem. „Byl jsem překvapený. Je zajímavé, že dali trenéři šanci tolika mladým hráčům včetně mě, ale je to dobře a potřeba," věděl Bláha. „Ani jsem nevěděl, co mám odpovědět na telefonát, který jsem obdržel. Doufám, že jsem se trenérům ukázal v dobrém světle a dokážu výkon převést i do odvety," navázal s úsměvem. Při premiéře vstřelil dokonce gól, národní tým v Rize remizoval 24:24.

Právě přesná trefa ze čtvrté minuty byla společně s debutem součástí dárkového balíčku. Pouze o den dřív, 27. prosince, oslavil Bláha sedmnácté narozeniny. „Byl to určitě nejlepší dárek v životě," měl jasno. A co samotný průběh zápasu?

„První poločas byl dobrý až do konce, naše obrana s gólmanem byla neuvěřitelná a útok také kvalitní. Drželi jsme systém. Ve druhém poločase jsme v útoku na výkon nenavázali, postupem času jsme systém ztráceli. Nepomohla tomu ani vysunutá lotyšská obrana 1-5,“ uzavřel. Odveta se hraje ve čtvrtek od 16 hodin.

Foto TOP: HC Dukla Praha