Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Veřmiřovský: Náš rozpočet spadl na polovinu, říká kouč Kopřivnice

17/02/2021 | Handball+
Jak přežívá v době covidové běžný účastník STRABAG Rail extraligy? Lubomír Veřmiřovský (44), trenér a duše kopřivnické házené, nechal nahlédnout pod pokličku fungování tradičního klubu. Není to veselé povídání. „Náš rozpočet spadl minimálně na polovinu, je malinký,“ přiznává bývalý špičkový hráč. Špatná ekonomická situace ovlivní i tvorbu kádru pro příští sezonu. Cizinci nejspíš odejdou.
Veřmiřovský: Náš rozpočet spadl na polovinu, říká kouč Kopřivnice

Pro Handball+ Michal Koštuřík

 

Jak vás zasáhla pandemie koronoviru?

Zásadním způsobem. Jsme klub, který měl z celé ligy nejmenší podporu města a kraje. Od města dostáváme na extraligu 1,4 milionu korun. Jsme rádi a vděční, že se ta částka navýšila, ale u jiných klubů je podpora mnohem vyšší. To bude v této pandemické době rozhodovat. Přitom jsme v okrese jediní, kdo hraje tak vysokou soutěž. Byli jsme schopní to určitým způsobem nahradit sponzory, zaplněnou halou a bufetem. Jenže teď nám dva ze tří zdrojů úplně odešly. Klukům jsme peníze nekrátili, ale je to složité. Naštěstí měl klub finanční rezervu a můžeme sezonu dohrát. Po ní se bude muset všechno přehodnotit.

 

Jakým směrem?

Všechno záleží na pandemické situaci. Když budou moct pět chodit diváci, pomůže to i hráčům. Máme jedny z nejlepších fanoušků v republice, opírali jsme se o domácí zápasy. Nyní to má atmosféru přípravných utkání. Ještě je problém v tom, že osm klubů ze dvanácti extraligových má podporu od svazu, který jim platí mládežnické trenéry. Někde až pět. My mezi centra nepatříme. To je pro klub likvidační.

 

Prý odchází chilský reprezentant Victor Donoso, účastník nedávného MS v Egyptě. Proč?

Jednáme s ním o odchodu…Čekali jsme, že klukům ukáže, jak funguje profesionální sport. V tomto jsme se trošku zklamali. Mysleli jsme, že tým potáhne, když se nebude dařit a dokáže zápasy vyhrávat. To se mu úplně nepodařilo.

 

Kolik máte v kádru aktuálně cizinců?

Je tu Edwin Benítez z Portorika a jeho krajan Hector (Hiraldo), který ale letos nic neodehrál. Jde ze zranění do zranění. Teď má dlouhodobé zranění ruky, takže s ním nemůžeme počítat. V minulé sezoně nám hodně pomohl. Pak ještě máme španělského brankáře (Ignassi Izard Admella), bývalého hráče béčka Barcelony. Vzali jsme ho, aby nám pomohl s tréninky napříč kategoriemi. Nemohli jsme v okolí najít trenéra brankářů. Nikdo se tomu nechce věnovat. V brance máme šikovné odchovance Marka Žingora a Petra Chalupu. Chtěli jsme, aby se jim někdo věnoval a předal jim své know-how. Když potřebujeme, tak Ignassi zaskočí.

 

Victor Donoso proti plzeňské obraně. | Foto: Facebook KH ISMM Kopřivnice

 

Je pravda, že cizince částečně platí jejich federace?

Portoriko svým reprezentantům nějaké peníze dává. Proto jsme si ty hráče mohli dovolit. Jinak by bylo nemožné, abychom měli dobře placené profesionály. Naše jádro tvoří odchovanci. Žijí tady, nemusíme jim platit byty. Fungujeme na co nejúspornější bázi.

 

Přijde vám, že je v extralize zahraničních borců čím dál víc?

Předtím měl sice Pavel Hladík nějaké cizince v Novém Veselí, ale myslím, že jsme to tabu trošku otevřeli my. Je to odraz české házené. Přestali jsme vychovávat kvalitní hráče. Byť vidím, že ve sportovních centrech se nové talenty formují. Když si kluby spočítají náklady, nakonec jim možná vyjde levněji vzít někoho ze zahraničí. Byť s tím nesouhlasím. Podle mě by se určitě neměl snižovat počet klubů v extralize. Jsou podporovány dotacemi. Klidně bych rozšířil soutěž o další dva. Možná bych zrušil play off a hrál jen dlouhodobou část jako v Německu.

 

Edwin Benitez. | Foto: Facebook KH ISMM Kopřivnice

 

Jak se jim v Česku žije?

Než přišly lockdowny, měli to tady fajn. Zašli si s klukama na večeři, na kafe. Po vítězném zápase na pivo. Vedli normální život, mohli se vyventilovat. Teď se jim tady ale nemůže žít dobře. Jsou to kluci, kteří jsou zvyklí na život v krásném prostředí u pláže, kde svítí sluníčko. V Česku padne zima a oni se s tím neumějí vyrovnat. Najednou po pětadvaceti letech nevidíte tři měsíce slunce. Je obrovská zima a oni jsou zavření v bytech v paneláku. Podepisuje se to na jejich psychice.

 

Takže dlouho nevydrží, co?

Uvidíme, jaký to vezme směr. My jsme vždycky podporovali odchovance. Dokážu si představit, že to bude v příští sezoně čistě jen o nich. Do ciziny jsme se obraceli jen, když byla nouze. Potřebovali jsme pivota. Dívali jsme se na Slovensko, ale tam byli hrozně drazí hráči. Pak se nám naskytla možnost vzít Edwina pro obohacení a posílení týmu.

 

 

Máte pocit, že je dnes česká házená roztříštěná?

Po mém návratu do Česka jsem neměl z hnutí dobrý pocit. Jak jste řekl, je roztříštěné. Zaspala se spousta věcí. Pokud se chceme posunout, hodně se toho musí udělat. Myslím, že po ani po volbách nemůže přijít radikální změna. Úplně tomu nevěřím. To máte jako v politice. I když se dostane do funkce někdo nový, pořád bude mít svázané ruce tím, jak to fungovalo.

 

U národního týmu je nyní dočasný kouč Rastislav Trtík, který povede mužstvo v kvalifikaci o EURO. Ale co dál?

Uvažoval jsem nad tím. Rasťa Trtík je jedno z nejlepších řešení, které se v té těžké situaci nabízelo. Je zkušený, dlouho trénoval v zahraničí. Je schopný to zvládnout. Co bude dál, to necháme na nové exekutivě. Jako velice schopného vidím Petra Hrachovce.