Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Schams o cestě pohárem i 2finále: Postup? Přesně kvůli takovým momentům mě házená baví

18/02/2022 | 2finále Českého poháru, soutěže
Dvakrát za sebou o jejich postupu rozhodovaly až sedmičky. Nové Veselí nakonec skolilo po cestě do 2finále Jičín i Brno, v semifinále pak přehrálo Lovosice. Vít Schams byl ústřední postavou cesty Sokola těsně pod vrchol, povede se mu vystoupat až úplně nahoru? „Favoritem bude Plzeň, s podobnými zápasy má daleko víc zkušeností. Naší výhodou může být větší hlad po velkém úspěchu. Na takový úspěch jsme zatím nedosáhli," říká zkušený gólman.
Schams o cestě pohárem i 2finále: Postup? Přesně kvůli takovým momentům mě házená baví

Jste finalisty Českého poháru a čeká vás velké finále v Karlových Varech, jak vám to zní?
Zní to výborně, ale nemůžeme se spokojit jen s tím, že jsme ve finále. I když jsme měli v některých kolech, možná trochu štěstí u postupu, myslím, že za dřinu, kterou jsme pro to odvedli, si to zasloužíme.

Semifinále jste odehráli před domácími tribunami. Pomohli vám fanoušci, jste rádi, že jste s nimi mohli sdílet radost z postupu?
Jako vždy určitě pomohli. Zápas jsem si i díky tomu moc užil, i když mě konkrétně se nedařilo. Martin (Štohanzl) to však vzadu skvěle podržel a kluci to výborně odmakali, takže jsme si mohli užít oslavy po postupu do finále společně s nimi.

Když se ohlédneme za vaši cestou aktuálním ročníkem Českého poháru, v úvodní fázi vás čekalo regionální derby proti druholigovému Velkému Meziříčí. Zápas, ve kterém jste byli, dá se říci super favoritem. Ovšem takové bývají často velmi ošemetné. Jak byste zhodnotil úvodní vystoupení týmu?
Ano, s týmy z nižších lig to může být někdy ošemetné, vždy se na nás dokážou hodně vyhecovat. I tentokrát domácí vstoupili dobře do zápasu a trápili nás, naštěstí jsme si pak dokázali vybudovat náskok a utkání v pohodě dohrát. Ale myslím, že to mohl být pro diváky, kterých na derby dorazilo hodně jak z domácích řad, tak našich veselských fanoušků, pěkný zápas.

Poté už přišla větší výzva, v osmifinále přijel do Nového Veselí extraligový Jičín. Úvod tohoto utkání vám vůbec nevyšel a prohrávali jste v průběhu až o 7 branek. Vzpomenete si ještě, co se vám honilo hlavou? A hlavně, jak se vám podařilo vrátit se zpět do zápasu?
Do zápasu jsme nevstoupili dobře asi hlavně mentálně nastaveni. Asi jsme si mysleli, že když jsme v Jičíně vyhráli v lize, že je doma taky porazíme. Jičín ale vstoupil do zápasu velmi dobře. Už si vlastně ani přesně nevzpomínám, díky čemu jsme zápas dokázali otočit, ale jsem rád, že máme dost silný tým na to, že jsme to zvládli.

Osmifinálové utkání nakonec přineslo nádhernou dramatickou bitvu. Vyrovnali jste až v poslední vteřině a přišly sedmimetrové hody, které jsou samozřejmě pro brankáře velkou výzvou. Věřil jste, že tento vypjatý moment zvládnete v brance i spoluhráči, kteří šli střílet?
Ano, Meli (David Melichar vyrovnával v posledních sekundách zápasu, pzn.) to tam na konci výborně trefil. Gólman má při sedmičkách trochu psychickou výhodu, protože může pro svůj tým jen získat. Hráči to mají, řekl bych, v tomhle případě náročnější. Doufal jsem, že alespoň jednu chytnu, což se naštěstí stalo, navíc mi u další pomohla tyč. A byl jsem mile překvapený, že kluci všechny bez problémů proměnili, a mohli jsme tak slavit postup do čtvrtfinále.

Foto: TJ Sokol Nové Veselí

Čtvrtfinálový zápas pak přinesl podobný příběh. Průběh utkání v Brně prakticky kopíroval čtvrtfinále, také jste skóre dotahovali. V minulém roce vaši spoluhráči podobné zápasy často dokázali sice dotáhnout, ale ne otočit ve svůj prospěch. V čem byla tentokrát síla týmu?
Těžko se mi to porovnává s minulým rokem, protože jsem tu nebyl. Navíc je sezona teprve v půlce a vyrovnaných zápasů může být ještě hodně, tak uvidíme, jak budeme zvládat další. Ale myslím, že poctivě trénujeme a díky tomu máme zdravou sebedůvěru. Pak je samozřejmě třeba i trochu štěstí a díky těmto skutečnostem, jsme nakonec právě tyhle dva vyrovnané zápasy zvládli. Takže si teď můžeme zahrát finále.

Když i tentokrát přišel rozstřel sedmimetrových hodů, měl jste minulé kolo v hlavě? Dodalo vám to určitou víru, že můžete zopakovat výhru na sedmičky?
Určitě jsem si na to vzpomněl a určitě jsem věřil, že můžeme vyhrát, jinak by to nešlo (úsměv).

Jaký moment byl pro vás osobně v tomto ročníku Českého poháru zatím nejsilnější?
Každý postup jsem si moc užil. Právě kvůli takovým momentům mě házená baví. Těžko vybírat jeden.

Foto + Foto TOP: TJ Sokol Nové Veselí

V 2finále vyzvete asi nejtěžšího možného soupeře, Talent tým Plzeňského kraje, kterého jste ovšem už dokázali v sezoně jednou porazit (úvodní kolo Extraligy). Jaké jsou vaše očekávání před finálovým duelem?
Určitě musíme jít do zápasu s tím, že chceme vyhrát, i když favoritem bude Plzeň. Navíc Plzeň má s podobnými zápasy daleko víc zkušeností a celkově má podstatně zkušenější tým. Naší výhodou může být větší hlad po velkém úspěchu, jako je pohár nebo medaile z ligy. Na takový úspěch jsme my zatím nedosáhli. Jsem také velmi zvědavý na atmosféru v Karlových Varech, protože to není zrovna tradiční házenkářské město. Doufám, že s námi vyrazí na finále i nějací naši výborní fanoušci, kteří by nám také v zápase pomohli. Samozřejmě se na finále všichni moc těšíme a chceme si ho společně s fanoušky užít.

Vstupenky na 2finále jsou v prodeji