Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Trenér Jan Bašný už nepovede ženskou reprezentaci. „Tým potřebuje změnu,“ řekl k odvolání dlouholetého kouče prezident Zdráhala

28/07/2022
Vedení Českého svazu házené se s ohledem na vývoj poslední reprezentační sezóny rozhodlo odvolat Jana Bašného z pozice trenéra reprezentačního výběru žen. Zkušený kouč působil u národního týmu dvanáct let a výběr se pod jeho vedením zúčastnil čtyř evropských a tří světových šampionátů. Patří tak k nejúspěšnějším trenérům české házenkářské historie.
Trenér Jan Bašný už nepovede ženskou reprezentaci. „Tým potřebuje změnu,“ řekl k odvolání dlouholetého kouče prezident Zdráhala

 

„Pan Bašný odvedl obrovský kus práce a za 12 let významně pozvedl ženskou házenou v Česku. V poslední době už bylo z týmu bohužel cítit, že stagnuje. Máme tým, který má ve svém středu zkušené a velmi úspěšně hráčky, jako je například Malá, Knedliková či Jeřábková, a za sebou obrovské talenty jako třeba Cholevová nebo Kuxová. Proto míříme vysoko. Chceme se umisťovat mezi šesti nejlepšími týmy Evropy a chceme na OH 2028. Proto jsme byli nuceni udělat tuto změnu před koncem smlouvy i s ohledem na vytváření nové koncepce ženské házené, která by nás měla dostat na vrchol. Klubová scéna a práce s mládeží produkuje velké talenty a je potřeba toho využít,“ řekl prezident Českého svazu házené Ondřej Zdráhala. „Za sebe mohu říct, že se taková rozhodnutí nedělají snadno. Tuto změnu jsme nechtěli dělat v rozběhnuté sezóně, ale věděli jsme, že k tomuto kroku budeme muset přistoupit i s ohledem na nevýrazný herní projev na MS a nepostoupení na ME 22,“ dodal Zdráhala.

„U mých reprezentačních začátků stál právě pan trenér Bašný a myslím, že jsem nemohla přijít do lepšího kolektivu, než jaký v té době v národním týmu byl. Pan Bašný přinesl do české házené téměř každoroční účast na šampionátech, to před ním neplatilo. Přinesl nové věci, jiný způsob práce a výsledky. Za to mu patří velký dík,” řekla jedna z opor reprezentačního týmu a nejlepší hráčka letošního Final4 Ligy mistryň Markéta Jeřábková a dodala. „Na druhou stranu je za mě čas na změnu, abychom posunuli celý nároďák zas o krok nebo kroky dál.”

 

 

V historii české házené, ale i napříč jinými sporty, lze jen těžko hledat trenéra, který by vedl národní výběr tak dlouhou dobu s konstantními výsledky. Připomeňme, že od roku 2010, kdy se Jan Bašný stal hlavním trenérem ženské házenkářské reprezentace, se tým žen zúčastnil mistrovství Evropy v roce 2012 v Srbsku, v roce 2016 ve Švédsku, v roce 2018 ve Francii i 2020 v Dánsku. S týmem vybojoval tři účasti na mistrovství světa a to v letech 2013 (Srbsko), 2017 (Německo) a 2021 (Španělsko), přičemž jednoznačně nejlepším výsledkem byla účast ve čtvrtfinále světového šampionátu 2017 v Německu, kde Češky nestačily až na vítězný tým celého turnaje Nizozemsko. Bašný tak dlouhodobě prokazoval, že jím vedený tým patří mezi šestnáctku nejlepších družstev v Evropě i k širší světové špičce. „Panu Bašnému patří obrovský dík za práci, kterou u ženského národního týmu odvedl. Věřím, že i nadále budeme schopni spolupracovat, i když nyní již na jiné bázi,“ zdůraznil Zdráhala.

Trenér Bašný se během působení u reprezentace mohl dlouhodobě opřít o stabilní tým, hráčky jako třeba Kristýna Mika (Salčáková), Iveta Korešová (Luzumová) či Michaela Hrbková odehrály pod jeho taktovkou většinu své reprezentační kariéry a vyrostly v házenkářky světové kvality. „Velice si vážím toho, že jsem mohla být členkou reprezentačního týmu Jana Bašného od samého začátku. S jeho příchodem a díky jeho výběru těch správných lidí do realizačního týmu začal jednoznačně velký vzestup české ženské házené až do širší světové špičky a nikdy potom naše družstvo herně nekleslo, vždy si dobyté pozice udrželo. Pokud jsme nepostoupili na evropský nebo světový šampionát, bylo to vždy jen o gól nebo o bod, někdy i za podivných okolností. Tým byl složený jen z hráček z domácí ligy a z mnoha spoluhráček vyrostly házenkářky světového formátu nebo výborné hráčky evropských soutěží. I na tom má Jan Bašný samozřejmě velké zásluhy. Bez úspěchů v reprezentaci by i pro individuality byla cesta za zahraničním angažmá mnohem těžší,” řekla bývalá dlouholetá kapitánka národního týmu Kristýna Mika (Salčáková), která sama dlouhá léta působila ve Francii. Zdůraznila stejně jako Jeřábková, že silnou stránkou Bašného výběru bylo fungování týmu uvnitř. „Právě kolektiv silných individualit byl naší největší silou, troufám si tvrdit, že v týmovém pojetí na hřišti i mimo něj jsme byly jednoznačně mistryněmi světa. A na titul akademických mistryň světa jsme v Brazílii i dosáhly, což je vedle čtvrtfinále mistrovství světa nebo pravidelných postupů na velké akce a skvělých výkonů na nich také velký úspěch, na který se často zapomíná. Myslím si, že pan Bašný zůstane těžko překonatelným reprezentačním rekordmanem na trenérském postu.”

O tom, kdo Bašného v roli hlavního reprezentačního trenéra nahradí zatím vedení svazu nerozhodlo. „O nástupci trenéra Bašného intenzivně jednáme. Věřím, že fanouškům a také našim reprezentantkám budeme schopni představit nového trenéra v nejbližších týdnech,“ dodal Zdráhala.

 

Foto: Kolektiff/EHF