Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Juniorky míří na MS: Cíl je postup ze skupiny, říká trenér Poloz. Jak vypadá nominace?

20/06/2022 | reprezentace
České házenkářky do 20 let čeká letošní vrchol v podobě mistrovství světa. V základní skupině šampionátu, který hostí slovinská města Celje, Laško a Velenje, Češky postupně vyzvou Litvu, Angolu a Rumunsko. Do dějiště se tým pod vedením kouče Dušana Poloze přesouvá ze závěrečného kempu v Luhačovicích, kde v přípravných utkáních dvakrát zdolal Rakousko. První zápas šampionátu proti Litevkám se odehraje již tuto středu 22. června. „Jako jasný cíl jsme si vytyčili postup ze skupiny,“ uvádí Poloz.
Juniorky míří na MS: Cíl je postup ze skupiny, říká trenér Poloz. Jak vypadá nominace?

Hned na úvod mistrovství světa poměří Češky síly s Litvou, která ve skupině nahradila Paraguay. „Skupina původně vypadala jinak. Věřili jsme, že půjdeme od nejlehčího soupeře postupně přes mistra Afriky k tomu nejtěžšímu, výkonnost měla gradovat. Nakonec nás hned zkraje čeká Litva, což nám trochu narušilo program. Ale platí to, že úvodní zápas bude zásadní v tom, abychom dostali do týmu pohodu a správně se naladili. Jako jasný cíl jsme si vytyčili postup ze skupiny,“ říká reprezentační kouč Dušan Poloz.

Český výběr následně čeká zápas s Angolou. „Sehnali jsme si některé materiály, pravděpodobně půjde o klíčový zápas o postup, který se týká prvních dvou celků skupiny. Právě postup jsme si s hráčkami vytyčili jako jasný cíl.“ Posledním utkáním ve skupině bude souboj s Rumunkami. „Nad Rumunskem jsme dlouhou dobu nevyhráli, ale věříme, že teď přišel ten správný čas. Pohrávali jsme s ním o dvě, tři branky. Bylo by krásné, kdyby zlom přišel zrovna teď. Tím bychom se i mohli výborně nachystat na další vývoj v rámci MS,“ přeje si český trenér.

Foto: Martin Sekanina (Česká házená), Foto TOP: Jaroslav Pavlík (Česká házená)

V rámci posledních pár hodin před odjezdem do dějiště šampionátu hráčky absolvovaly teambuildingovou akci i motivační přednášku mentálního kouče Mariana Jelínka. „Do tématu dne před odjezdem jsme zakomponovali příběhy hráček a týmu, jednotlivé krizové situace i výzvy, které se na naší cestě objevily a zvládli jsme je. Takže přednáška byla hlavně o tom, co máme za sebou,“ popisuje Poloz. „Věřím, že se Marianovi Jelínkovi podařilo naladit holky na správnou vlnu – aby sebevědomí nebylo moc vysoké, ani příliš nízké. Ctíme pokoru a respekt ke každému soupeři.“

Do Slovinska odcestuje celkem 18 hráček. „Vždy se nominaci snažíme dělat podle nejlepšího vědomí a svědomí. Nad určitými posty jsme se hodně zamýšleli, aby měl tým v sobě i jiné věci. Aby se dokázal poprat s krizí, která přijde, což se nám v minulosti vyplatilo. Koukali jsme na to zprava, zleva, snažili jsme se vytvořit nejlepší tým. Tudíž třeba nemáme 18 nejlepších hráček, ale máme 18 hráček, které vytvoří nejlepší tým,“ uzavírá Dušan Poloz.

Mistrovství světa házenkářek do 20 let

Skupina E:

22. června (13:30) Česko – Litva

24. června (12:30) Česko – Angola

25. června (16:30) Rumunsko – Česko 

Nominace

Brankářky: Michaela Malá (DHC Plzeň), Adéla Srpová (Házená Kynžvart), Šárka Spurná (DHK Zora Olomouc)

Pravá křídla: Barbora Kroftová (DHK Baník Most), Anežka Farářová (TJ Sokol Poruba)

Pravé spojky: Charlotte Cholevová (DHK Baník Most), Michaela Smějová (Tatran Bohunice), Claudia Roupcová (DHK Zora Olomouc)

Střední spojky: Michaela Daňková (Handball club Zlín), Denisa Holeňáková (DHC Slavia Praha), Monika Machačová (DHK Zora Olomouc)

Levé spojky: Nikola Melicharová (DHC Plzeň), Natálie Kuxová (DHK Zora Olomouc), Tereza Vostárková (DHC Slavia Praha)

Levá křídla: Kristýna Königová (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Klára Kubálková (DHK Zora Olomouc)

Pivotky: Lucie Drozdová (DHC Plzeň), Štěpánka Hejlová (DHK Zora Olomouc)

Foto: Martin Sekanina (Česká házená)