Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Juniorky se sejdou po půl roce, startují přípravu na prázdninové EURO

25/05/2021
Juniorské reprezentantky se v pondělí 31. května po půl roce sejdou na společném tréninku. Naposledy nastoupily společně v prosinci k přípravě v Polsku, od té doby se na jedné palubovce nesetkaly. A přitom mají před sebou po letech měření s evropskou elitou na EURU házenkářek do 19 let. Jak bude vypadat jejich příprava?
Juniorky se sejdou po půl roce, startují přípravu na prázdninové EURO

 

Začne poslední květnový den v Kopřivnici a hráčky čeká spousta práce. Trenér Dušan Poloz má plnou hlavu tréninkových plánů a programových variant, rozmýšlí nad optimální zátěží i sestavou. Hráčky průběžně sledoval celou sezónu. Jako šéftrenér TCM (Tréninkových center mládeže) sice nemohl připravovat klasické tréninky pro mládežnické výběry pracující v systému TCM, nastavil ale novou formu spolupráce s týmy MOL ligy, které jako profesionální mohly téměř po celou sezónu pokračovat v tréninku i zápasovém nasazení.

„V MOLkových klubech působí asi 29 hráček širšího kádru reprezentace, které jako profesionálky mohly ve svých klubech trénovat a v rámci možností také hrát. Účastnil jsem se tak osobně tréninků A týmů napříč MOLligovými kluby. Nezasahoval jsem samozřejmě do struktury a systémů těchto týmů, ale pracoval jsem spíše individuálně s konkrétními hráčkami. Před tréninky jsme s hráčkami i jejich trenéry konzultovali jejich přípravu a hráčky jsme se snažili udržovat v reprezentačním režimu,“ popisoval poslední měsíce trenér Dušan Poloz. Každých pět týdnů navíc hráčky dostávaly kondiční tréninkové plány od spolupracujícího týmu kondičních specialistů. „Hráčky, které neměly možnost přípravy v MOLligových klubech, plnily tyto plány individuálně, pro hráčky pracující v MOL lize sloužily pak tyto kondiční plány jako doplněk v rámci klasického tréninku po konzultaci s trenéry v klubech,“ vysvětlil další formu „distančního“ tréninku Poloz.

O tom, jak na tom hráčky jsou, si tak trenérský tým reprezentace udržoval přehled. „Ale i když hráčky trénují s MOL ligovým týmem, na hřišti pak přirozeně dostávají oproti zkušenějším kolegyním zpravidla minimální zátěž. Výjimkou je například Charlotte Cholevová, která odehrává větší porci minut. Mám proto obavy z toho, že řada hráček – pomineme-li září a říjen – již prakticky rok a půl pořádně nehrála házenou. Kontakt a orientace na hřišti se po roce a půl bez zápasového vytížení prakticky vytratí,“ neskrývá pochybnosti zkušený trenér, který dobře ví, že evropští konkurenti českého týmu rozhodně nemají v zádech tak dlouhý házenkářský výpadek. „Ve většině evropských zemí mládež trénovala a hrála. Tento náš úspěšný tým ročníku 2002/2003, který pod vedením Michala Červenky vybojoval právě postup na EURO, už skoro dva roky nenastoupil k mezinárodnímu zápasu, přišly tak o mistrovství světa a několik dalších možností evropské konfrontace. To se v budoucnu projeví,“ mrzí Poloze.

 

 

O to větší odhodlání a motivaci má český tým to blížící se přípravy, i když ani u té nebylo dlouho jasno, co český tým stihne, ani kde budou přípravné kempy probíhat. Nakonec ale vše dobře dopadlo a tým se sejde v pondělí na východě Moravy. „Program akcí se dynamicky měnil. Dlouho jsme nevěděli, jestli a kde se budeme moci setkat. Pracovali jsme s několika různými plány. S rozvolněním posledních dní jsme mohli první soustředění přesunout z Polska do Kopřivnice. Měnilo se ale nejen místo, ale i struktura tréninků. Jak už jsem řekl, každá hráčka je jinak zatížená, některé trénují jen individuálně, jiné hrají finále MOL ligy, o bronz nebo v play out. Je tak těžké rozmyslet, z kterého konce začít, aby to sedlo co nejvíce hráčkám,“ kroutí hlavou Poloz, který se kromě toho musí popasovat i se studijními povinnostmi řady hráček, některé jeho svěřenkyně budou na kempu krátce absentovat kvůli maturitám nebo přijímačkám na univerzity.

I tak jsou tréninkové plány nabité. „Chceme se dotknout herních návyků, chceme jít do systému, věnovat se individuálním dovednostem, posilovat, mít atletické a kondiční tréninky… Chceme toho stihnout hrozně moc, ale budeme muset reagovat na to, jak se bude kemp a možnosti hráček vyvíjet, Budeme si to analyzovat po každém tréninku a plány přizpůsobíme aktuální situaci po stránce obsahu i objemu tréninků,“ slíbil reprezentační trenér s tím, že v některých dnech jsou naplánovány tří i čtyřfázové tréninky.

Tým také vyzkouší větší počet hráček, při finální nominaci pro EURO chtějí mít trenéři jistotu, že zvolili optimální sestavu. „Na srazu se sejde 20 hráček, tedy širší kádr, který budeme postupně zužovat. Budeme se snažit být velmi přesní v nominaci hráček, které na EURO pojedou. Pokud některá hráčka rok a půl nehrála, jen těžko si představit, co s ní udělá šest zápasů v osmi dnech. Budeme tak potřebovat i trochu štěstí, aby si tým trochu sedl, zároveň v optimálním rozsahu absolvoval velkou tréninkovou zátěž,“ ví zkušený trenér.

Jeho výběr by se v Kopřivnici měl dvakrát utkat s Polskem. Na dalších plánovaných kempech v Kynžvartu a Brně jsou na programu modelové zápasy proti soupeřům z domácích lig, protože sehnat v současné době zahraničního soupeře není jednoduché. „Jsme ale moc rádi, že se vůbec situace stabilizovala natolik, že se mistrovství Evropy uskuteční a budeme na něm moci nastoupit. Zdraví je nejdůležitější a pandemie nás určitě poznamenala všechny. Ale jsme vděční za to, že se to před létem zklidnilo natolik, že můžeme opět společně sportovat,“ dodává Poloz.

 

Předběžná nominace pro přípravný kemp v Kopřivnici:

Daňková Michaela (Handball club Zlín, z.s.), Drexlerová Sára (HK Hodonín), Drozdová Lucie (DHC Plzeň), Dybalová Tereza (TJ Sokol Poruba), Farářová Anežka (TJ Sokol Poruba), Hejlová Štěpánka (DHK Zora Olomouc), Holečková Veronika (DHC Slavia Praha), Holeňáková Denisa (DHC Slavia Praha), Cholevová Charlotte (DHK Baník Most), Kantnerová Sára (DHC Plzeň), Königová Kristýna (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Koudelková Martina (DHC Slavia Praha), Krejzlíková Eliška (DHK Zora Olomouc), Kroftová Barbora (DHK Baník Most), Kubálková Klára (DHK Zora Olomouc), Kučerová Veronika (TJ Sokol Poruba), Kuxová Natálie (DHK Zora Olomouc), Lásková Pavlína (DHC Plzeň), Machačová Monika (DHK Zora Olomouc), Malá Michaela (DHC Plzeň), Pazderová Adéla (DHK Baník Most), Poláčková Anita (DHK Zora Olomouc), Poláková Marie (DHK Baník Most), Smějová Michaela (Tatran Bohunice), Srpová Adéla (TJ Sokol Lázně Kynžvart), Štipčáková Veronika (SKH Velká n. V.), Vostárková Tereza (DHC Slavia Praha)