Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Konference mládeže 2023: hlavním lektorem Carlos Garcia, tématem mini a mladší žactvo. Zúčastnilo se 200 trenérů

12/01/2023 | svaz, trenéři, mládež
Už týden po startu nového roku se uskutečnila Konference mládeže 2023. Nabitý program odstartoval v Lázních Kynžvart 7. ledna, tradiční vzdělávací akce i tentokrát vzbudila velký zájem. Hlavním lektorem byl dlouholetý lektor EHF Portugalec Carlos Garcia, jehož zaměřením je právě miniházená. A co program?
Konference mládeže 2023: hlavním lektorem Carlos Garcia, tématem mini a mladší žactvo. Zúčastnilo se 200 trenérů

Každoroční tradice pokračovala i letos, tentokrát v Lázních Kynžvart, které se staly domovem Konference mládeže mezi 7.-8. lednem. Účastníci měli možnost zhlédnout dvě teoretické přednášky na téma psychologie tréninku dětí a mládeže a obsah tréninku v kategoriích mini a mladšího žactva v zemi zahraničního lektora. Obě kategorie zároveň společně orámovaly letošní ročník jako hlavní téma. Následovaly rovněž lekce zaměřené na jednotlivé oblasti dovedností, jež by měly tvořit hlavní část tréninku v těchto kategoriích.

Hlavním lektorem Konference mládeže se stal Portugalec Carlos Garcia. „Mluvili jsme o miniházené, individuální technice, rozvoji fyzických schopností, obraně jeden na jednoho a tři na tři,“ vyjmenovával v článku pro Portugalský svaz házené. S akcí byl maximálně spokojený. „Organizace byla příkladná, určitě jsem si odvezl i několik nápadů a myšlenek. Je zajímavé, jak se v posledních letech výrazně zvýšil počet otázek, které nám jsou pokládány. Každý chce znát tajemství úspěchu,“ narážel s úsměvem na úspěšnou éru své rodné země.

Foto + Foto TOP: Carlos Garcia

Velkým benefitem konference je skutečnost, že se účastníci mohou seznámit s různými oblastmi tréninků v evropských zemích. „Právě přínos toho, co funguje v jiných federacích, považuji za naprosto podstatný,“ poznamenal Martin Tůma, hlavní metodik Českého svazu házené. „Velmi často dochází k tomu, že zahraniční lektoři potvrzují trendy a požadavky, které vznášíme k trenérům o tom, jak by měl trénink vypadat, což je další z kladů.“

Nabitý víkendový program se neobešel bez komplikací. Hlavnímu lektorovi akce byl zrušen páteční let z Barcelony, proto dorazil se zpožděním. „Velké poděkování patří lokálnímu pořadateli Lázním Kynžvart za pomoc při řešení programu a organizaci přednášky, kterou vedl Ing. Roman Kořán, i Komisi mládeže. A zároveň také lektorce Iloně Hapkové, jež si byla ochotná přesunout původně odpolední blok na dopoledne,“ pokračoval Martin Tůma.

I přes nezaviněné programové změny byla akce bezesporu úspěšná. „Carlos Garcia sám potvrdil, že zorganizovat akci pro 200 lidí není úplně obvyklé. Domácí si zasloužili jeho obdiv také díky kvalitě demonstračních týmů starších i mladších žákyň s minižactvem a technickému zajištění akce včetně LED panelů, které nejsou v obvyklých případech standardem. Jsme rádi, že má Konference mládeže takovou tradici. A že na ni řada trenérů jezdí pravidelně, protože je přesvědčena o její smysluplnosti," uzavřel hlavní metodik ČSH.

Tak zase za rok.