Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Další oslabení českého týmu. Zranění kolene vyřadilo reprezentační stálici Kristýnu Mika, šanci může dostat její sestra Martina Přikrylová

19/11/2020 | EHF EURO 2020
Jen málokterá reprezentantka v posledních deseti letech absolvovala tolik reprezentačních akcí, včetně všech evropských i světových šampionátů, jako křídelnice českého týmu Kristýna Mika. Toto mistrovství Evropy ale bude ve statistikách reprezentační opory chybět. Příští týden Mika podstoupí ve Francii artroskopii kolene a EURO 2020 tak nestihne.
Další oslabení českého týmu. Zranění kolene vyřadilo reprezentační stálici Kristýnu Mika, šanci může dostat její sestra Martina Přikrylová

 

Dlouhá léta česká reprezentantka kvalitní péčí a regenerací dokázala udržet koleno operované před devíti lety ve výborné kondici. Snad jarní koronavirová stopka a omezené možnosti přípravy ale nakonec poznamenaly i zkušenou českou reprezentantku. „Ještě v letní přípravě jsem se cítila skvěle, snad vůbec nejlépe, za celou dobu, co dělám házenou. S návratem k házenkářské zátěži jsem ale začala cítit, že koleno není v pořádku a stále se to zhoršovalo,“ popisovala konec léta česká reprezentantka Kristýna Mika.

Kvůli trápení s kolenem tak musela vynechat zářijový kemp v Zubří, který byl však kvůli nákaze stejně předčasně rozpuštěn. S lékaři ve Francii se nejprve dohodla na konzervativní léčbě krevní plazmou s vyhlídkou toho, že by tak EURO mohla stihnout. „A skutečně jsem se cítila docela dobře. Individuální kondiční příprava mi nedělala problémy. Minulý týden jsem se ale v klubu pokusila vrátit k házenkářským tréninkům a opět se to zhoršilo. Postupně až tak, že se mi koleno několikrát zcela zablokovalo,“ dodala Mika.

Bolestivé zranění teď sympatickou reprezentantku trápí nejen na hřišti, ale i v každodenním životě. „Před lety, když mě koleno trápilo poprvé, jsem sice měla problém s nohou, ale v běžném životě mě to téměř neomezovalo. Teď je to jiné, trápí mě to i mimo hřiště. I proto se těším, až to budu mít za sebou. Příští týden musím podstoupit ve Štrasburku artroskopii, bez házené pak budu muset být minimálně měsíc a půl,“ ví Mika.

Ptát se, jak prožívá skutečnost, že poprvé od roku 2012 chybět na vrcholné akci, snad ani není na místě. „Samozřejmě mě to ohromně mrzí. Vzhledem k tomu, že se ale ten problém řeší už od září, říkala jsem si, že už jsem se s tím docela srovnala, že už jsem si to odplakala. Ale stejně je z toho člověk smutný a zklamaný, ne že ne,“ říká Mika.

„Kristýna s námi byla snad na všech reprezentačních srazech, na kterých jsem kdy byl. Marně vzpomínám, kdy s námi Kristýna nebyla. I v kabině byla oporou týmu, navíc je jednou z kapitánek družstva, určitě nám bude chybět,“ okomentoval ztrátu trenér Jan Bašný

 

Na EURO jako masérka?

Přesto by nakonec mohla s týmem do Dánska odcestovat. Kristýna Mika je totiž certifikovanou masérkou. „Kristýna by s námi letěla na šampionát v případě, že by kvůli pozitivnímu testu na koronavirus vypadl masér našeho realizačního týmu a bylo třeba jej nahradit. Všichni členové týmu, kteří odcestují do Dánska, totiž musí být čtrnáct dní před šampionátem pravidelně každý třetí den testováni na Covid-19. Pokud by nám při tomto testování vypadl některý z nominovaných masérů, můžeme využít toho, že Kristýna se jako nominovaná hráčka od začátku testovacího období pravidelně testovala. A pokud bude mít všechny testy negativní, mohla by právě maséra nahradit. Potřebnou certifikaci i zkušenosti má,“ popisuje organizační „pojistku“, která je jakýmsi pomyslným štěstím v neštěstí Jan Bašný.

A ještě jedna věc může Kristýnu Mika v této nepříjemné situaci alespoň trochu potěšit. Pozvánku na přípravný kemp do Chebu dostala místo křídelnice francouzského ATH Martina Přikrylová, rozená Salčáková, sestra Kristýny Mika. „Za sestru jsem ohromně šťastná. Myslím, že si to za výkony za poslední roky zaslouží. Myslím, že je to pro ni i takové zadostiučinění, že má možnost připojit se k přípravě nároďáku. Moc jí fandím. A fandíme si navzájem a jsem proto moc ráda, že tuto příležitost dostane. Třeba se probojuje do nominace pro EURO 2020,“ uzavírá Mika s nadějí, že na palubovce v dánském Herningu nakonec zabojuje alespoň jedna „Salčáková“.

 

Sestry Salčákovy, dnes Kristýna Mika a Martina Přikrylová.