Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Petra Kudláčková zazářila na EURU a vysloužila si nové angažmá. Další dvě sezóny prožije ve francouzské první lize

01/02/2021 | zahraničí
Petra Kudláčková se vydává ve stopách svých předchůdkyň. Skvělými výkony na prosincovém EURU v Dánsku si vysloužila zájem házenkářské Evropy a nabídky na nové angažmá. A nepohrdla jimi. Přestože plánovala návrat domů, přesune se pro novou sezónu ze švédského Kristianstadu do Francie, kde rozšíří řady českých legionářek v nejvyšší soutěži.
Petra Kudláčková zazářila na EURU a vysloužila si nové angažmá. Další dvě sezóny prožije ve francouzské první lize

 

Dá se říci, že po vašem fantastickém výkonu na EURU 2020 se kolem vás strhla trochu smršť?

Smršť asi není úplně to správné slovo. (smích) Ale ano, ty dva týdny po návratu z Dánska kolem mě bylo docela rušno. Hlavně co se týká hráčských agentů, hodně se jich ozývalo s nabídkou na spolupráci. Spousta lidí mi psala pochvaly, ať už na mou osobu nebo celkové naše představení na šampionátu. Vykrystalizovalo pak několik nabídek, což pro mě, nerozhodného člověka, bylo spíš prokletí než klika. (smích)

 

V rozhovoru po Euru jste naznačovala, jste před vydařeným šampionátem původně plánovala návrat domů. Nabídky ale musely být zajímavé, navíc by asi byla škoda, tahat za brzdu, když se vám takhle daří, že?

Je to přesně tak. Před šampionátem jsem byla rozhodnutá vrátit se do Čech, dostudovat a začít život směřovat i do jiných oblastí. Ne že bych měla v plánu končit s házenou, chtěla jsem ji snad jen trochu upozadit a věnovat se trochu i něčemu jinému než sportu. Od října jsem byla domluvená s panem Königem a Lázněmi Kynžvart. Chci mu velmi poděkovat za to, že přesto, že jsme byli domluvení, tak mi uvolnil ruce, abych mohla udělat v házené krok dál a vydat se do Francie. Toho si vážím a děkuji mu za to.

Když se po EURU ale otevřely se takové dveře, jaké se otevřely, byl by to asi hřích alespoň nezkusit a nesplnit si ještě další metu a jiný házenkářský sen. Člověk pak víc lituje věcí, které neudělal, než těch, které udělal, a tohle by byl přesně ten případ.

 

 

Prozraďte tedy, prosím, jaké bude vaše nové angažmá?

Je pravda, že i teď s podepsanou smlouvou mi trochu nedochází, že se plány otočily o sto osmdesát stupňů, ale podepsala jsem dvouletou smlouvu s francouzským Dijonem.

 

Proč padla volba zrovna na Dijon?

Důvodů bylo několik. Je to francouzská liga, která je nejen v mých očích jednou z nejlepších v Evropě. To je lákadlo samo o sobě. A Dijon jako klub je velmi ambiciózní tým s velkou vizí do budoucna, finančně stabilní. Nabídli mi po všech stránkách nádherné podmínky a projevili o mě veliký zájem, to bylo ze vzájemné komunikace patrné. A taky mi nabídli pozici jedničky, to je pozitivní plus, i když vím, že mi ji samozřejmě nikdo nezaručí a nikdo mi ji nedá zadarmo. A v neposlední řadě je to nádherné místo pro život. Moc negativ jsem na tom doposud nenašla.

 

 

Sehrálo roli i to, že českým házenkářkám a brankářkám – vzpomeňme třeba Lucii Satrapovou, Barboru Raníkovou nebo Lenku Černou - ve Francii daří? Nebo pomohly s rozhodováním i zkušenosti Honzy Bašného?

Jestli to sehrálo roli, tak snad v tom, že se ve Francii díky všem těmto jménům nebáli sáhnout po další české brankářce. Asi s nimi mají dobré zkušenosti. (úsměv) U holek, které už ve Francii delší dobu působí, se budu hodně informovat o tom, jak to ve Francii chodí. Hlavně o životě obecně, na francouzskou mentalitu, na to, jak se tam žije, jak to tam chodí. Každý má samozřejmě jiné zkušenosti, v každém klubu to chodí jinak, ale holky mají zkušenosti. Pan Bašný je už napůl Francouz, má velký přehled. A dal mi cenné rady ohledně platových podmínek. Takové téma většinou člověk nemá moc s kým probrat. Také mi při rozhodování hodně pomohl.

 

Co francouzština, těžký jazyk? Jak jste na tom?

Všichni se shodují na tom, že bez francouzštiny je to ve Francii po delší době složité. Já se ale nehroutím, francouzštinu jsem měla osm let na gymplu. To se sice na jednu stranu zdá jako dobrý základ, ale od maturity už je to přece jen sedm let, kdy jsem francouzsky ani nepípla a sportovně musím přiznat, že jsem v tomhle úplně poctivý student nebyla. Ale základy mám a snad se mi v hlavě nějaký šuplík se základními znalostmi, i když ne úplně slavnými, přece jen otevře.

 

 

Těšíte se na život ve Francii?

Samozřejmě mám i strach, to je asi normální. Divné by spíš bylo, kdybych strach neměla. Ale spoustu jsem si toho přečetla, posbírala různé informace a Francie je k životu nádherná. Moc se těším na to, co mě tam čeká. Že zase naberu nové zkušenosti nejen házenkářské, ale i lidské a životní.

 

Ještě se trochu ohlédněme na sever. Jak jste byla spokojená ve Švédsku – se životem i s házenou?

Co se týká Švédska, mám v hlavě jen pozitivní myšlenky. Měla jsem štěstí na lidi kolem mě, kteří mi pomohli, přijali mě mezi sebe. Celé to prostředí, ve kterém jsem mohla tři roky působit, bylo skvělé. Jsem vděčná za to, že jsem tady byla a zažila jsem všechno, co jsme se událo. V házené to nebylo jednoduché, bylo to nahoru a dolů, ale o to silněji to ve mně zůstane zakořeněné a tím víc vzpomínek si odtud odvezu. Takže pokud se to takhle podaří i ve Francii a přidá se k tomu i ta házenkářská stránka, kvalita a profesionalita, tak si budu mnout ruce nad tím, jaké rozhodnutí jsem udělala.

 

Petra Kudláčková (*1994)

? - 2018 DHC Slavia Praha

2018 - 2021 Kristianstad Handboll (Švédsko)

2021 - ? JDA Dijon Hand