MS U18: Česko - Argentina 26:25. Přetahovanou ovládly Češky, rozhodla krásná rána z devítky po čase

04/08/2022 | reprezentace
Napínavé utkání až do poslední chvíle. Duel českých dorostenek s Argentinou rozhodla nařízená střela Simony Schreibmeierové po vypršeném čase. Národní tým tak v úvodním zápase o Prezidentský pohár na mistrovství světa bere za vítězství 26:25 dva body. Další zápas čeká výběr Michala Červenky v pátek 5. srpna, kdy se od 10:30 střetne se Španělskem.

Začátek českým hráčkám nevyšel podle představ, z prvního útoku se neprosadily a do vedení šly Argentinky. V páté minutě se podařilo Veronice Vávrové vyrovnat na 2:2, jenže na nadcházející dobu pronásledoval národní tým gólový útlum. Do tempa se zpět reprezentantky dostaly díky přesilové hře.

Poprvé se české dorostenky ujaly vedení v 11. minutě, kdy se do trháku dostala Klára Mrózková a poupravila stav na 5:4. Češky měly vzápětí možnost druhé početní výhody, v jejímž průběhu sice obsadily útočnou polovinu, avšak střely z křídel úspěch nepřinesly. Následně se Jihoameričanky vrátily do tlaku a vzaly si vedení zpět.

Vyrovnání na 7:7 vystřelila v 18. minutě Simona Schreibmeierová proměněnou sedmičkou. Argentinky ale odskočily na rozdíl dvou branek. Následné momenty se nesly ve znamení ztrácených míčů, nicméně výběr Michala Červenky třemi brankami v řadě otočil vývoj utkání na 10:9. Soupeřky nadále trápily nepřesné přihrávky, které je zastavovaly ve slibných akcích.

Ve 29. minutě proběhla do trháku Anna Jestříbková, jenže její pokus vytěsnila gólmanka Candelaria Martina Cuadrado mimo brankovou konstrukci. V následné akci se navíc prosadila Iara Jazmin Caceres a před sirénou vyrovnala na 12:12.

Do druhého poločasu vstoupily lépe soupeřky z Jižní Ameriky, národní tým ale v průběhu 33. minuty otočil na 14:13. Argentinky si zásluhou Gull Querin a Caceres znovu vzaly vedení zpět.

Češky se po následných dvou přesných střelách a dělovce Schreibmeirové pod víko ve 40. minutě dostaly do dvougólového náskoku, ten ale Argentinky v krátkém časovém sledu smazaly. Národnímu týmu se dařily hry přes pivota a po trefě Schreibmeierové odskočil na 19:17. Vedení mohla znovu navýšit právě nejlepší střelkyně národního týmu, avšak proti její sedmičce se vytáhla gólmanka.

Utkání v následných minutách nabídlo napínavou podívanou, skóre se měnilo po gólu na každé straně. Českým reprezentantkám chyběla v útoku trpělivost, na kterou doplácely ztrátou míčů. Nervydrásající duel rozhodla až Simona Schreibmeierová, která z devítky po čase propálila zeď fantastickou dělovkou a zajistila výhru 26:25.

Národní tým tak z úvodního utkání o Prezidentský pohár bere dva body, o další zabojuje v pátek 5. srpna od 10:30 proti Španělkám. V případě výhry si zahraje o 17. místo, v případě porážky o 21. pozici.

Hodnocení trenéra Michala Červenky: „Dosáhli jsme šťastného vítězství a víme to. Nicméně téměř celý druhý poločas jsme budovali náskok, bohužel se nám ho nepovedlo navýšit tak, aby to do naší hry přineslo potřebné uklidnění. Zradily nás naše tradiční neduhy - především koncovka a netrpělivost v postupném útoku. Soupeře jsme nepodcenili, věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého. Naše vítězství bylo upracované, některé hráčky se zápasem doslova protrápily. Ani ony však v těžkých chvílích neklopily hlavy a nedařilo-li se v útoku, pomohly v obraně."

MS U18: Česko – Argentina 26:25 (12:12)

Česko: Stojarová – Horáková (1), Jirásková, Kubálková (2), Gabrhelová (3), Rajová (1), Protivová, Šimková, Schreibmeierová (7), Schüllerová, Jestříbková (1), Vávrová (4), Mrózková (6), Mazánková, Řádová (1)

Argentina: Cuadrado, Carrasco – Cabana Hoeler (8), Layus (3), Kruk (1), Tajes (4), Garcia, Spinelli (1), Gull (4), Carrizo, Duhau, Manzo (1), Oriolo, Medina, Caceres (3), Olivares