MS U18: Česko – Norsko 19:23. Dorostenky proti favoritkám předvedly solidní výkon, na postup ale nestačil

02/08/2022 | reprezentace
Bojovaly jako lvice, na úspěch to ale nestačilo. České reprezentantky na dorosteneckém mistrovství světa proti favorizovaným Norkám odehrály dobrý zápas, avšak po prohře 19:23 do hlavní fáze nepostupují. Výborný výkon předvedla brankářka Patricie Wizurová, která zastavila hned několik nebezpečných útoků Seveřanek. Turnaj pro národní tým pokračuje zápasy o Prezidentský pohár, tedy o možné 17. místo. V následujících duelech se Češky utkají ve čtvrtek 4. srpna s Argentinou a v pátek 5. srpna se Španělskem.

Už před začátkem zápasu české reprezentantky věděly, že pokud chtějí postoupit do vyřazovacích bojů, musí na palubovce s favorizovanými Seveřankami minimálně remizovat.

Norky se prosadily hned v prvním útoku, dorostenky ale dokázaly ve čtvrté minutě zásluhou Elišky Řádové srovnat krok. Norky následně obléhaly českou branku, i díky dobré defenzivě výběru Michala Červenky však neodskočily do většího rozdílu.

Další změna stavu přišla až v sedmé minutě, kdy se do trháku dostala Anna Kubálková, která se nemýlila a srovnala na 2:2. Česky poté hrály s Norkami vyrovnanou partii a snažily překonat výbornou severskou obranu.

Poprvé reprezentantky ze Skandinávie odskočily na rozdíl dvou branek v průběhu 13. minuty, které si pevně držely. Na konci 19. minuty si Michal Červenka vyžádal oddechový čas, jenže očekávaný impuls národního týmu nepřišel. Dorostenky se nadále střelecky trápily, a navíc Norky z brejkových situací odskočily na 8:4.

Dlouhé čekání na český gól ukončila ve 23. minutě Daniela Šimková. České naděje držela Patricie Wizurová, která dál likvidovala norské pokusy. V závěru úvodního poločasu upravila Kubálková na 10:13.

Po návratu na palubovku se prosadila Ingeborg Storbak Monné, která využila první sedmičku zápasu a poslala Norky do čtyřbrankového vedení. Hodem ze sedmi metrů mohla stav poupravit i Simona Schreibmeierová, ale tentokrát neuspěla. Češkám se sice v následné přesilovce nezadařilo, avšak v následném časovém sledu dokázaly třikrát za sebou skórovat a snížit na 13:15.

Gólový půst Seveřanek ukončila ve 43. minutě Monné a vrátila Norkám tříbrankový náskok. Ten ale v 46. minutě odvrátila Kubálková. Jenže vzápětí se národnímu týmu nevedlo přelstít defenzivu soupeřek. Navíc se v průběhu 51. minuty Norky dostaly do pohodového vedení, postupem času a odskočily na 21:14.

Češky se ještě snažily stav zmírnit, avšak v cestě jim stála sebevědomá severská družina. V závěru si Norky vyžádaly oddechový čas, po kterém v trháku udeřila Veronika Gabrhelová a poupravila na 18:23. Během poslední minuty výběr Michala Červenky zastavila tyč, po ní ještě přesně mířila Šimková, která snížila na konečných 19:24.

Národní tým tak končí o skóre na třetím místě ve skupině G a do vyřazovací fáze nepostupuje. Turnaj pro něj pokračuje Prezidentským pohárem, tedy soubojem o 17. místo na mistrovství světa.

Ve čtvrtek 4. srpna se dorostenky střetnou s Argentinou a v pátek 5. srpna vyzvou Španělky. Do následné části se jim přenášejí dva získané body z úvodní skupiny.

Hodnocení trenéra Michala Červenky: „Z taktického plánu se nám podařilo splnit pouze dvě třetiny. Extrémně jsme bojovali, hráli s vysokým nasazením a soupeře jsme bránili. Dokázali jsme se vracet, Norky jsme nutili hrát na postavenou obranu a v té jsme s pomocí brankářky byli úspěšní, svědčí o tom i 23 obdržených branek. Stejně tak 19 gólů na opačné straně vypovídá o tom, co se nám nepovedlo. V útoku jsme se nedostávali do šancí. Bylo velmi obtížné projít skrz norskou obranu. Bohužel jsme neproměnili všechny těžce vydřené šance. Stálo nás to vítězství, i když mu hráčky věnovaly obrovské úsilí. Nesplnili jsme si vlastní cíl, nepostoupili jsme ze skupiny. Nechybělo mnoho, musíme se dát dohromady a bojovat o další vítězství. Čekají nás soupeřky ze Španělska a Argentiny, které nepatří k jednoduchým. Každý zápas je pro nás školou a do každého půjdeme naplno.“

MS U18: Česko - Norsko 19:23 (10:13)

Česko: Wizurová – Horáková, Jirásková, Kubálková (4), Gabrhelová (1), Rajová, Protivová, Šimková (2), Schreibmeierová (3), Schüllerová, Jestříbková (5), Vávrová, Mrózková, Mazánková (2), Řádová (2)

Norsko: Frisendal, Mardalen – Monné (3), Jullumstro, Hedenstad (6), Enger, Kambruce (2), Kyrkjeeide (2), Grasdal (2), Frisendal, Halland-Dovle, Solbakken (1), Mjos (1), Kvarme (3), Rosenberg (1), Bore (2), Honningstad