Most a Michalovce si body odvezly domů, další utkání zvládly domácí týmy

02/10/2021
Oba dva mistrovské celky nezaváhaly a pokračují ve svých vítězných taženích. Zatímco slovenské Michalovce si po vysokém vítězství odvezly body ze Zlína, Most ovládl na úkor pražské Slavie šlágr kola a reprízu loňského českého finále. Další čtyři zápasy už ale vyhrály domácí týmy, nade všechny výsledky vyčnívá demolice v podání Olomouce, která porazila rozdílem několika tříd Stupavu. Vysoká vítězství si připsal také Písek a Duslo Šaľa, mnohem napínavější střetnutí se konalo v Plzni. Jak vypadalo poslední kolo před reprezentační přestávkou?

SOKOL PÍSEK – HK HODONÍN 29 : 17 (15:8) | 2.10.2021

Dvě porážky v řadě jsou minulostí. Písek po odmlce opět slaví vítězství, na domácím hřišti si poradily házenkářky z jihu Čech s Hodonínem. Už v prvním poločase si vytvořil domácí tým pohodlný náskok, který pak navyšoval až do závěrečného hvizdu. Po pátém kole tak patří Písku stále čtvrté místo. Po reprezentační přestávce oba týmy nastoupí do 1. kola European Cupu.

Na úvodní gól Michaely Smějové zareagovala její jmenovkyně Boorová, po ní vstřelila dva góly Alena Stellnerová a na 4:1 zvyšovala Jana Chlupová. To donutilo trenéra hostujícího týmu k prvnímu time-outu, po kterém snížila na 3:4 Bára Krejčíková. Dále ale padaly góly převážně do sítě Hodonína, Alena Stellnerová zvyšovala v šestnácté minutě na 9:4, Michaela Boorová pět minut před koncem prvního poločasu na 14:6. První dějství ukončila gólem na 15:8 hostující Klaudia Cygan. Písek hned na začátku druhé půle navýšil své vedení na 19:8, po třinácti minutách Agáta Bicanová zvyšovala dokonce na 24:12 a o vítězi utkání bylo rozhodnuto. V závěrečných minutách už se hra více vyrovnala, na straně hostů se vedle Klaudie Cygan prosazovala Simona Višňovská. Jejich góly ale jen kosmeticky upravovaly skóre, které po závěrečném hvizdu vyznívalo jasně pro domácí Sokol Písek.

"Výsledek je pro nás dost krutý, ale pokud neproměníte sedmimetrové hody, vyložené šance, nastřelíte tolik tyčí, nezasloužíte si vyhrát. Přesto, že jsme oplývali bojovností, těch ztrát bylo na můj vkus příliš. Určitě nám chyběly Vichova s Jastrabovou, neměli jsme na křídlech střídání a jistotu, což byl problém, všechno zůstávalo na spojkách. Musíme se z toho hodně poučit, domácí nás svou zkušenosti přehrály, k čemuž jim blahopřeji," řekl po utkání trenér Hodonína Antonín Střelec.

Rozhodčí: Deml Tomáš, Dvořáček Michal

DHC PLZEŇ – HÁZENÁ KYNŽVART 27 : 24 (12:15) | 2.10.2021

Derby se vším všudy! V Plzni na sebe narazily dva týmy, které od úvodních kol míchají kartami a pravděpodobně rozšíří počet zájemců o národní play-off. Domácí DHC v poločase ztrácelo na Kynžvart tři góly, stejným rozdílem ale nakonec vyhrál právě plzeňský celek. Ten má navíc už po šesti zápasech více bodů, než po celé základní části v loňském ročníku.

Vstup do utkání vyšel o něco lépe Plzni, Veronika Galušková proměnila ve čtvrté minutě svůj druhý sedmimetrový hod a zvyšovala na 3:1. Kynžvart stihl ještě vyrovnat, následně ale přišla čtyřgólová série domácích, Andrea Vlachová vstřelila gól na 7:3. Po oddychovém čase ale přebral otěže utkání Kynžvart, konkrétně dvojce Nikola Švihnosová a Katka Dresslerová. Společně nastřílely deset z celkových patnácti gólů Kynžvartu v první třicetiminutovce a měly tak výrazný podíl na poločasovém výsledku, kterému dala jeho definitivní podobu plzeňská Andrea Vlachová. Hostující hráčky se držely do stavu 16:20 v tří až čtyřbrankovém vedení. Kynžvart ale trápily levoruké hráčky Plzně, trio Galušková – Vlachová – Šmrhová snižovalo až na rozdíl jediného gólu, ve čtrnácté minutě vyrovnala Pavlína Kepková. Role se poté otočily a Veronika Dvořáková svými góly opakovaně mazala jednobrankové vedení Plzně. Zatímco závěr utkání opakovaně v minulých zápasech vycházel Kynžvartu, tentokráte patřil soupeři. Domácí DHC v závěrečných minutách navýšilo na konečných 27:24, poslední gól vstřelila Hana Formanová. Nejlepší střelkyní Plzně byla pošesté v řadě Veronika Galušková, která zároveň vede střeleckou tabulky MOL ligy.

„Utkání jsme zvládli i přes sebezapření některých hráček, které v týdnu laborovaly se zraněním nebo nachlazením. Dnes ale do zápasu daly všechno a odměnou jim byla výhra. Utkání mělo vše, co derby má mít. Atmosféru, herní kvalitu a tuhý boj do posledních vteřin. Pro nás to byl zápas dvou poločasů, kdy jsme v prvním nebyli dostatečně důrazní v obraně. V útoku jsme hráli neefektivně a pak jsme dovolili soupeři těžit z našich chyb. V poločase jsme si vysvětlili základní principy úspěchu a hráčky zdravě motivovali do druhé půle. Stálo nás to velké penzum sil, abychom se do zápasu vrátili. Díky zlepšené obranné fázi a spolehlivě chytající Karin Řezáčové jsme zápas dokázali překlopit na naši stranu,“ radoval se po úspěšném derby plzeňský trenér Richard Řezáč.

„Určitě to pro nás není komfortní zóna. Vítěznou šňůru jsme si překazili sami. Myslím si, že jsme měli v utkání navrch a v závěru, respektive v druhém poločase, jsme opustili od věcí, které nás zdobí. To je druhá vlna, údernost, disciplína, efektivita. Soupeři jsme toho příliš mnoho dovolili v obraně. V těchto důležitých fázích utkání to na sebe brala Veronika Galušková, na kterou jsme se připravovali, ale přesto nás dokázala přehrát. Také brankářka Řezáčová nám pochytala řadu šancí. V závěru nedokázala žádná z našich hráček předvést rozdílový výkon, takže gratuluji domácím k zasloužené výhře,“ hodnotil utkání hostující trenér Peter Sabadka.

Rozhodčí: Friedel Pavel, Kučerka Tomáš

HK DUSLO ŠAĽA – DHC SOKOL PORUBA 35 : 22 (21:13) | 2.10.2021

Jediné utkání, které se v sobotu hrálo na Slovensku, mělo jasného vítěze. Domácí Šaľa si na úkor Poruby v poklidu došla pro druhé vítězství v řadě a odlepila se od spodních pater tabulky. Tam naopak nadále zůstává ostravský celek, po přestávce nastoupí proti Chorzówu s jedinou výhrou na kontě.

Šaľa vedla již ve čtvrté minutě 4:0, až poté se o první zásah hostujících hráček postarala Ivana Salašová. To ale domácí tým nijak nerozhodilo, naopak, po čtrnácti minutách zvýšila Karolína Matušincová na 11:5. Poruba ale v dalších minutách potrápila svého soupeře, vstřelila pět gólů v řadě a přiblížila se na rozdíl jediného gólu. Na následný gól Barbary Königové odpověděla ještě jednou Petra Tichá, poté ale přišla lavina gólů do porubské sítě, která rozhodla o osudu utkání. Pár minut před koncem úvodního dějství zvyšovala Ratvajská na 19:11. V průběhu druhého poločasu se hostující tým už nedokázal přiblížit na dostřel. Nejpilnější střelkyní byla Silvie Polášková, po ní Ivana Salašová a Petra Tichá. Šaľa v závěrečných minutách definitivně rozhodla nejen o vítězství, ale také o výrazném rozdílu ve skóre. Zatímco domácí hráčky se mohly po posledním hvizdu rozhodčích radovat z druhého vítězství v řadě, hráčky a trenéři Poruby nejspíše cestou domů přemýšleli, co je potřeba po reprezentační přestávce změnit.

„Po špatném začátku jsme se v třiadvacáté minutě dotáhli na jeden gól. Pak přišel nepochopitelný výpadek a následující čtyři minuty jsme prohráli 7:0. Tento zkrat už jsme nedokázali napravit,“ zhodnotil utkání velmi jednoduše trenér Poruby, Aleš Trojka.

Rozhodčí: Bočáková Barbora, Janošiková Lucia

DHC SLAVIA PRAHA – DHK BANÍK MOST 29 : 35 (15:19) | 2.10.2021

Téměř celé utkání musela Slavia stahovat náskok Mostu. Obhájce titulu si ale zápas pohlídal a vyhrál popáté v řadě. Hostující celek se tak ve šlágru kola vítězně naladil na kvalifikaci o Evropskou ligu, do které nastoupí Černí Andělé hned po reprezentační přestávce. Mezinárodní konfrontace ale čeká také na Slavii, ta se postaví v 1. kole European Cupu soupeři z Itálie.

Do utkání vstoupily lépe Slávistky, gólový účet otevřela Veronika Holečková, v sedmé minutě zvyšovala na rozdíl dvou branek Adriana Míšová. Další minuty patřily Mostu, který vyrovnal a následně také převrátil skóre ve svůj prospěch, Michaela Holanová zvyšovala na 8:5. Náskok Černých Andělů rostl, Iveta Korešová upravila vedení svého týmu na 13:8. Slavii pomohl oddychový čas, do dvaadvacáté minuty stáhla svoji ztrátu na dvě, po time-outu mosteckého trenéra Adriana Struzika dokonce na jednu branku. Závěrečné minuty prvního poločasu ale využily hostující hráčky na maximum a vybojovaly si zpět výraznější vedení. Nástup do druhé třicetiminutovky patřil rovněž Baníku, Charlotte Cholevová zvyšovala na 21:15, Tereza Eksteinová na 27:19. Takto výrazný náskok už nedokázaly domácí házenkářky stáhnout a ačkoliv v závěrečných minutách Veronika Holečková a Denisa Holeňáková opakovaně mířily přesně, vedení a konečné vítězství Mostu nijak neohrozily. Český mistr zvítězil o šest branek a navázal na svá vítězství z posledních finálových duelů.

„S dnešním utkáním jsem celkem spokojený. V prvním poločase jsme sice neproměnili dost šancí, ale ve druhé půli jsme se zlepšili a dovedli zápas do vítězného konce. Zahrály si všechny hráčky z lavičky, MOL ligovou branku si zapsala například Barbora Kroftová. Byl to pro nás důležitý zápas, protože se potřebujeme připravovat na Evropskou ligu a žádné utkání už nás nečeká. Příprava ale bude pokračovat standardním způsobem i v příštím týdnu, kdy je reprezentační pauza a některé hráčky nám budou chybět,“ vysvětlil po zápase trenér mosteckého týmu, Adrian Struzik.

Rozhodčí: Valášek Mojmír, Vychodil Jaroslav

DHK ZORA OLOMOUC – TATRAN STUPAVA 38 : 9 (21:1) | 2.10.2021

Přibližně před dvěma týdny Zubří vymazalo kyperský Apoel a na cestu domů ho vyprovodilo děsivým výsledkem. Podobně dopadlo také utkání mezi Olomoucí a Stupavou. Hanačky dovolily svému soupeři v prvním poločase jediný vstřelený gól a o vítězi tak bylo rychle rozhodnuto. Třetí výhra v řadě navíc posunula domácí celek až na páté místo průběžné tabulky, Stupava zůstává poslední.

V páté minutě měla Stupava možnost snížit ze sedmimetrového hodu na 1:3. Šanci ale nevyužila a Olomouc tak s čistým kontem navyšovala své vedení. Nikola Jansová svým třetím gólem upravila na 7:0, což byl pro hostující lavičku signál k oddychovému času. Po něm se ale obraz hry nezměnil, Klára Sovová po šestnácti minutách zvyšovala na 10:0, Iva Závišková deset minut před koncem prvního poločasu na 14:0 a o chvíli později Tereza Fryčáková už na neuvěřitelných 16:0. O čistý štít přišla Olomouc v třiadvacáté minutě, jediný gól Stupavy v prvním poločase vstřelila Pavla Bahorecová. Poločas i přesto Hanačky vyhrály o 20 gólů! O mnoho veselejší byl vstup Stupavy do druhého poločasu, úvodní minuty vyhrály hosté dokonce 3:0. Další minuty už ale opět patřily domácím hráčkám, o góly se dělila celá lavička. Nejlepší střelkyní se nakonec stala Denisa Krajčovičová, o gól méně si připsala Tereza Fryčáková a Iva Závišková. Právě poslední jmenovaná celé utkání svým gólem ukončila.

„Nepřipouštěli jsme si nic jiného než, že dnes musíme vyhrát. Samozřejmě, že skóre bylo po poločase tak vysoké, že jsme si to ani nepředstavovali, hlavně to, že dostaneme za poločas jednu branku. Zápas byl už vlastně rozhodnutý v patnácté minutě. Ve druhé polovině jsem musel holky namotivovat, aby do toho šli zodpovědně. Hlavním cílem bylo ten zápas důstojně dohrát, když zápas vedete v poločase o dvacet gólů, je to těžké,“ byl si vědom domácí trenér, Libor Malínek.

Na jeho slova navázal Robert Popluhár, trenér Stupavy. „Takový zápas se dá těžko hodnotit. Už na začátku to bylo jasné, měli čtyři nebo pět šancí a nic jsme nedali. No a ty děvčata, co máme k dispozici, pak už nic neukázaly, takže jednoznačný průběh zápasu. Domácí si snad jen dobře zaběhaly a zatrénovaly.“

Rozhodčí: Blanár Pavel, Opava Jiří

HC PSG ZLÍN – IUVENTA MICHALOVCE 20 : 41 (8:21) | 2.10.2021

Slovenské Michalovce pokračují v sérii výrazných vítězství, další obětí se staly házenkářky Zlína. Už po čtvrthodině prohrávaly o deset gólů a hlavní otázkou se stalo celkové skóre. Zpátky domů se hostující hráčky vracely po vítězství o jednadvacet gólů a nadále se pyšní stoprocentní bilancí. Zlín naopak po triumfu v prvním kole nadále čeká na další bodový zářez.

Michalovce demonstrovaly rozložení sil už v prvních minutách, Nikoleta Trúnková a Marija Radović měly hlavní podíl na rozdílu ve skóre, v deváté minutě vedly hostující hráčky 8:1. Slovenský mistr nadále navyšoval své vedení, po dvou gólech Heleny Aspridu vstřelila dvacátý gól svého týmu Nikoleta Trúnková. V poslední minutě snižovala Michaela Daňková a brankářka Karolína Jechová, doslova se závěrečnou sirénou stanovila poločasové skóre Patrícia Wollingerová. Druhý poločas nabídl zpočátku mnohem vyrovnanější podívanou, na dva góly hostů reagovala stejnou mincí Jana Hvozdenská. Po čtvrthodině hry snižovala na 14:28 Zuzana Dufková, načež přišla další série gólů do zlínské sítě. Čtyřicátý gól Michalovců vstřelila Martina Popovcová, celý zápas gólově ukončila Lenka Sekulová.

Rozhodčí: Hanák Michal, Pavlíček Luboš