Další výhry Poruby i Kynžvartu, Zlín ztratil body s polským Chorzówem

24/10/2021
Vítězné představení Mostu na palubovce Plzně a triumf Dunajské Stredy na úkor pražské Slavie. To jsou výsledky dvou předehrávek 7. kola, které pokračovalo o víkendu dalšími pěti zápasy. Michalovce v sobotu přehrály Písek, na domácí palubovce slavila vítězství ZORA Olomouc. Jediné utkání hrané v rámci sedmého kola na Slovensku mělo českého vítěze, s body se vrací domů Lázně Kynžvart. Neděli pak uzavřely zápasy v Porubě a ve Zlíně.

SOKOL PÍSEK – MŠK IUVENTA MICHALOVCE 22 : 36 (12:18) | 23. 10. 2021

Dvacet minut držel Písek se svým vysoce favorizovaným soupeřem krok a dokonce se držel ve vedení. Závěr prvního dějství a především druhý poločas ale již patřily slovenskému mistru, jenž si došel pro vysoké vítězství a další dva body. Písek se tak nachází v nové situaci, po sedmém kole je premiérově mimo pozice zaručující české play-off.

První góly vstřelily hráčky ze sedmimetrových hodů, na trefu Bajčiové zareagovala Tereza Pokorná. Poprvé ve vedení byl Písek v páté minutě po gólu Jany Chlupové, která tak upravila skóre na 3:2, a Eva Svobodová o pár minut později zvyšovala na 5:3 a 6:4. V desáté minutě tak sáhla hostující lavička k oddychovému času. Až do sedmnácté minuty držela Písek v nejtěsnějším vedení Tereza Pokorná, za stavu 9:10 vyrovnávala Kristýna Kubišová. Poslední pomyslnou třetinu úvodního poločasu ale zvládly mnohem lépe hráčky Michalovců, dvakrát se prosadila Trifunović a Godeč, poločasový výsledek 12:18 ve prospěch hostů stanovila deset vteřin před koncem poločasu Patrícia Wollingerová. Také úvod druhého dějství byl jasně v režii slovenského týmu, Martina Popovcová byla v šestatřicáté minutě na konci čtyřbrankové šňůry, po které přišel za stavu 12:22 time-out Písku. Michaela Součková snížila na 16:23, načež Michalovce znovu odskočily až na 28:16. Až do konce utkání tak zůstalo jedinou nevyřešenou otázkou celkové skóre, světelná tabule po gólu Bibiany Štefanikové hlásila čtyři minuty před koncem stav 22:36. Na něm se až do závěrečného hvizdu nic nezměnilo.

„Začátek zápasu nám poměrně vyšel, byly jsme schopné držet se soupeřem krok dvacet minut. Věděly jsme, že velká síla Michalovců je v rychlých protiútocích a že nesmíme ztrácet míče vinou nepřipravené střelby. Dvacet minut se nám to dařilo, bohužel ve zbytku zápasu jsme na to nenavázaly. Nicméně jsme dokázaly předvést i hezké akce, zároveň nám ale hořel návrat do obrany. Výsledek je tak odpovídající a soupeř nás přehrál hlavně svojí rychlostí a fyzičkou,“ vrátila se k utkání Kateřina Hromádková, trenérka Písku.

Rozhodčí: Hájek Milan, Kozler Tomáš

DHK ZORA OLOMOUC – HK HODONÍN 27 : 21 (15:11) | 23. 10. 2021

Prohru v Kynžvartu nechaly házenkářky ZORY za sebou a před domácím publikem vyhrály v jediném víkendovém ryze českém zápase. Bez bodů se vrací zpátky Hodonín, který se po většinu utkání držel na dostřel. Před závěrečnou desetiminutovkou si ale Hanačky zajistily dostatečný náskok, který vydržel až do závěrečného hvizdu. Olomouc se tak vyhoupla na 6. místo interligové tabulky.

Mnohem lepší vstup do zápasu měly domácí házenkářky, Magda Kašpárková zvyšovala na 3:0 a Valentina Kapsová dvěma góly na 5:1. V šesté minutě si tak musel vzít oddychový čas trenér hostů. Ani po něm se hostujícím hráčkám nedařilo přiblížit se soupeři, Michaela Smějová sice snížila na 3:6, následně ale znovu pálily Hanačky, po čtvrthodině hry zvyšovala Nikola Jansová na 9:3. V šestibrankovém náskoku byly během první půlky domácí ještě jednou ve dvacáté minutě, když Monika Machačová upravila skóre na 11:5, ke slovu se ale dostal také Hodonín. Nikola Kalinová totiž svým třetím gólem v utkání snížila 8:11 a dvě minuty před koncem to bylo díky Kornelii Malecke jen o dva góly! Poločas ale nakonec vyzněl přeci jen lépe pro Olomouc, po gólech Kašpárkové a Kapsové šly domácí hráčky do šatny s čtyřbrankovým vedením. Polovina druhého dějství se hrála podle jasného scénáře, na každý gól Hodonína odpověděly hráčky domácího týmu stejnou mincí. Rozdíl ve skóre zůstával tím pádem stejný až do devětačtyřicáté minuty. Pak přišel možná zlomový okamžik, po gólech Jansové, Záviškové a Možíšové vedla ZORA 24:17. V závěrečné desetiminutovce sice Hodonín ještě snížil, posledním gólem ale potvrdila vítězství domácího týmu Tereza Kubáčková.

Trenér domácího týmu Libor Malínek měl radost především z výsledku. „Já jsem dnes hlavě spokojen se dvěma body. Myslím, že obrana dnes převyšovala útok. My jsme se na obranu zaměřili celý týden vzhledem k minulému zápasu v Kynžvartu. To se dnes jednoznačně projevilo, ale na druhé straně nám trochu odešel útok. Já se těším, až se to jednou sjednotí, ale spokojen jsem se dvěma body.

„Blahopřejeme Olomouci, dnes měla určité rozdílové hráčky a ty dokázaly dnešní zápas rozhodnout. Myslím si, že to jsou zbytečně ztracené body, na které jme měli, nebyli jsme horším týmem, pouze jsme nevyužili několik možností na zvrat zbytečnými chybami, které vracely domácí do sedla. Nakonec to je velký rozdíl, který zase tak neodpovídal hře. My dojíždíme na nezkušenost. Pokud se dostaneme do šancí, tak je musíme proměňovat. Od toho se odvíjí výsledek zápasu,“ řekl po zápase Antonín Střelec.

Rozhodčí: Kichner Petr, Vacula Michal

HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA – HÁZENÁ KYNŽVART 22 : 29 (10:14) | 23. 10. 2021

Na Slovensku se hrálo o víkendu pouze jedno utkání. Šaľa chtěla na domácím hřišti navázat na své tři výhry v řadě, proti ale byly házenkářky Kynžvartu. Český nováček hraje rovněž ve velké formě a znovu to potvrdil, nad svým hostitelem vyhrál o sedm gólů a nadále se drží v kontaktu s vedoucími týmy MOL ligy.

Kynžvart stahoval těsné vedení domácího celku do deváté minuty, poté skóre otočila Katka Dresslerová, po ní zvyšovala na 5:3 Annamaria Patrnčiaková. Hostující házenkářky se držely ve dvou až tříbrankovém vedení, při chuti byla Martina Weisenbilderová. Ta upravila skóre ve třiadvacáté minutě na 11:7, první poločas ukončila gólem rovněž hráčka českého celku, Veronika Dvořáková. Čtyřbrankové manko na soupeře si udržovaly domácí hráčky až do čtyřicáté minuty, poté přišel první zlomový okamžik. Na gól Kristýny Königové navázala dvěma zásahy Martina Weisenbilderová a po ní se rovněž dvakrát prosadila Katka Dresslerová. Výsledkem této série bylo vedení 22:14 před závěrečnou čtvrthodinou. Diana Maria Vargová necelých sedm minut před koncem vykřesala jiskřičku naděje, když snížila na 18:24. Tu ale sfoukla Barbora Tesařová, která začala i završila úspěšnou pasáž Kynžvartu, tři minuty před koncem vedl český nováček o deset gólů. Šaľa už jen snížila, dva body ale míří do České republiky, konkrétně na západ Čech.

Rozhodčí: Papaj Patrik, Nagy Maroš

DHC SOKOL PORUBA – AHT HC TATRAN STUPAVA 37 : 12 (18:3) | 24. 10. 2021

Na lavičce Poruby došlo ke změně, v roli hlavního trenéra se poprvé představil Stanislav Pupík. Poruba splnila pod jeho vedením na domácí palubovce povinnost a jasně vyhrála nad Stupavou. Vítěz byl přitom známý už po prvním poločase, který vyhrál ostravský celek o patnáct gólů. Poprvé v probíhajícím ročníku vyhrála Poruba dva zápasy v řadě, slovenský celek si naproti tomu vybírá nováčkovskou daň plnými doušky.

Na úvodní domácí gól Alžběty Michalíkové zareagovala Mária Štrbáňová a vyrovnala na 1:1. Druhý gól Stupavy pak vstřelila Gašpareková, její branka znamenající snížení na 2:4 byla ale v podání hostů na dlouhou dobu poslední. Adéla Baumbachová zvyšovala na 6:2, Eliška Desortová na 8:2 a 10:2, po dvaceti minutách hry Aneta Kavalová na 13:2 a na 14:2 upravila skóre Tereza Dybalová. Až poté přišla třetí branka Stupavy, poslední gól prvního poločasu měla na svědomí Ivana Salašová. O vítězi utkání bylo rozhodnuto, druhé dějství mělo pouze vyřešit otázku, jak výrazný bude celkový rozdíl ve skóre. Na 21:3 zvýšila Kateřina Bestová, ze sedmimetrových hodů byla nadále úspěšná Aneta Kavalová. Po deseti minutách druhé půle zvyšovala na 25:6 Anežka Farářová, třicátý gól patřil znovu Kavalové, která byla s osmi góly nejlepší střelkyní zápasu. K tomu jí pomohly tři góly v řadě, kterými utkání ukončila a stanovila výsledek 37:12.

„Hráčkám jsem před utkáním v šatně říkal, že utkání se Stupavou mě zajímá hlavně z hlediska obranné činnosti. Tento úkol splnily na sto procent a počet gólů hovoří za vše. Hlavním cílem bylo, aby si zahrály všechny hráčky. Všechny využily svou šanci, vidím potenciál v mladých, a pokud budou pracovat, jak jsem je viděl pracovat v tréninku, nebojím se dalších utkání," motivuje své svěřenkyně nový trenér Poruby, Stanislav Pupík.

Rozhodčí: Halada Petr, Kosmák Jan

HANDBALL PSG ZLÍN – KPR RUCH CHORZÓW 33:40 (15:20) | 24. 10. 2021

Ve Zlíně musí začít pomalu bít na poplach. V sedmém kole prohrál coby domácí tým český celek s polským Chorzówem po přestřelce o sedm gólů. Především se ale dostal nováček soutěže právě před Zlín, který se dělí s Hodonínem o předposlední místo, za těmito celky zůstává již jen Stupava.

Gól Natálie Herbočkové dostal sice do vedení Zlín, následnou přesilovku ale naplno využily hráčky hostů, které tak ve čtvrté minutě vedly 3:1. Michaela Kolářová za stavu 4:5 vyrovnala a znovu v nejtěsnějším náskoku byl Zlín díky Natálie Herbočkové. V divoké přestřelce se oba celky přetahovaly o nejtěsnější vedení, v jedenácté minutě Polina Masalova upravila skóre na 7:6 ve prospěch Chorzówu, v patnácté minutě vedl Zlín 10:9 a po dvaceti minutách hry hlásila světelná tabule stav 13:13. Poslední minuty prvního poločasu domácí házenkářky neuhrály nejlépe. Ve formě byla Masalova a Polańska, které pomohly svém týmu odskočit až na 20:15. S pětibrankovou ztrátou by ještě Zlín mohl něco udělat, už pět minut po začátku druhé půle ale Chorzów vedl 25:16. Před domácím týmem stál velmi složitý úkol. Veronika Štipčáková dvěma góly snížila na 22:28, ze sedmimetrových hodů přispěla stejným dílem Michaela Kolářová ke snížení na rozdíl pěti branek. Do konce zápasu ale chybělo již jen patnáct minut, obrana českého celku navíc nedokázala najít recept na Polinu Masalovou, která se v zápase prosadila desetkrát, ani na Natalii Doktorczyk, jež měla po závěrečném hvizdu na kontě gólů osm. Větší radost na konci zápasu měly ale tyto hráčky především z premiérového vítězství, které si doslova vystřílely.

Rozhodčí: Blanár Pavel, Opava Jiří