Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Mezinárodní házenkářská federace zrušila mistrovství světa házenkářek do 18 let i další světové turnaje

22/02/2021
V souvislosti s vývojem pandemie Covid-19 přehodnotila Mezinárodní házenkářská federace možnost konání některých z velkých mezinárodních turnajů. Ke škodě českého mládežnického výběru dívek rozhodla také o zrušení mistrovství světa házenkářek do 18 let.
Mezinárodní házenkářská federace zrušila mistrovství světa házenkářek do 18 let i další světové turnaje

 

Po dlouhých letech se měly mladé české házenkářky představit nejen na evropské, ale rovnou na světové scéně. Účast na mistrovství světa si dorostenky vybojovaly v roce 2019 na EHF Championship v Itálii, které vyhrály a zajistily tak sobě i svým nástupkyním účast na EHF EURO 2021 a také na mistrovství světa, které se mělo konat v létě 2020 v Číně.

Jenomže „přišel“ covid a bylo všechno jinak. Mistrovství světa bylo nejprve přeloženo do Chorvatska, kde se mělo uskutečnit v termínu od 18. do 30. srpna 2020, později bylo přeloženo na termín 29. září až 11. října 2020, ale situace se nezlepšovala. Turnaj byl opět odložen na neurčito a definitivně rozhodnuto bylo až v těchto dnech. Konkrétně 19. února na svém jednání Rada IHF rozhodla o zrušení tohoto šampionátu. A ne jen o něm. Výsledky jednání oznámila IHF dnes na svém webu zde.

Zrušen byl také světový šampionát juniorek (původně plánován na termín 1. – 13. července 2020), mistrovství světa mužů a žen v plážové házené 2020 (původně plánováno na 30. června – 5. července 2020 v Itálii), mistrovství světa juniorů, které se mělo uskutečnit na přelomu června a července tohoto roku (22. června – 4. července 2021) a také šampionát dorostenců, který se měl konat v srpnu 2021. Ten byl zrušen kvůli posunutí olympijských her v Tokiu.

IHF své rozhodnutí zdůvodnila komplikovanou situací nejen pro kluby ale i pro národní federace v jednotlivých zemích, nejednotnými restrikcemi v jednotlivých státech světa, restrikcemi pro cestování na akce a také nemožností řady týmů a hráčů a hráček připravovat se na turnaje v takové míře, v jaké je třeba.

Mistrovství světa dívčích i chlapeckých týmů do 17 let v plážové házené 2021, které má hostit Portugalsko, bylo odloženo na rok 2022.

Jediným turnajem, který zůstává v letošním roce v přípravě, je tak mistrovství světa žen. To by se mělo uskutečnit od 1. do 19. prosince 2021 ve Španělsku.