Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Treble? Bylo by to boží, ví Malá. S Bietigheimem slaví titul a vyhlíží Final Four Evropské ligy

06/05/2022 | zahraničí, reprezentace
Fantastický úspěch a další výzvy ještě čekají! Veronika Malá zažívá v Bietigheimu sezonu snů, tým válcuje německou Bundesligu a tři kola před koncem si definitivně zajistil zisk mistrovského titulu. Práce hotová ale rozhodně ještě není, už příští sobotu (14. května) se celek z Bádenska-Württemberska utká v dánském Viborgu s Herningem-Ikastem o postup do finále Final Four. Německá mašina zatím neprohrála v sezoně ani jedno utkání včetně Superpoháru, jak si užívá česká reprezentantka krasojízdu napříč všemi soutěžemi?
Treble? Bylo by to boží, ví Malá. S Bietigheimem slaví titul a vyhlíží Final Four Evropské ligy

Proběhla už malá oslava zisku titulu?
Malá oslava proběhla už minulý víkend, kdy jsme hrály v Dortmundu důležitý zápas, protože je soupeř za námi v tabulce. A tím, že jsme v Dortmundu vyhrály, tak bylo takřka jisté, že titul německé Bundesligy získáme. Slavilo se na cestě zpátky v autobuse, zpívalo se... Myslím, že se slavilo tak, jak se slavit má, když se vyhraje, a bylo to fajn. Potom jsme teď hrály ve středu doma, kde jsme zisk německého titulu už potvrdily oficiálně, což se slavilo hned po zápase na tribuně. Bylo fajn, že přišlo hodně diváků, mohli jít pak i za námi na palubovku, slavit s námi, vyfotit se, popovídat. To bylo moc fajn.

Během celé sezony jste neztratily ani bod. Kde se vzala taková dominance?
Myslím, že je to způsobené tím, jak máme poskládaný tým. Hrají tu skvělé hráčky, všechny posty máme kvalitně zdvojené a myslím, že si tým hodně sedl jak na hřišti, tak i mimo něj. Atmosféra je dobrá a samozřejmě když se vyhrává, tak je ještě o to lepší.

Vedle triumfu v německé lize vás čeká také Final4 v Evropské lize a finále německého poháru. Jak velkou motivací je zakončit sezonu ziskem treble (tří velkých trofejí)?
Ano, čeká nás ještě Final4 Evropské ligy a německého poháru. Motivace je velká, protože to byly naše cíle před sezonou. Určily jsme si, že se chceme dostat do Final Four Evropské ligy, vyhrát Bundesligu a vyhrát německý pohár. Motivace je velká, věřím, že se nám to povede, a kdyby se nám povedlo získat tři trofeje v jedné sezoně, byl by to ohromný úspěch a bylo by to boží.

Foto: Ladislav Nussbauer (Česká házená)

Jak speciální je atmosféra a sebevědomí v týmu, který letos 30 zápasů nepoznal hořkost porážky?
Musím říct, že je atmosféra v týmu skvělá, mezi hráčkami, trenéry, přes realizační tým až po lidi v officu. Je to prostě super, jsme na skvělé vlně. A hlavně cítíme podporu ode všech, ze všech stran, což je podle mě hodně důležité, aby se i hráčky cítily v bezpečí a tím pádem jsme podávaly ty nejlepší výkony.

Do Bietigheimu jste přišla v roce 2021. Věřila jste už v tu chvíli, že by mohla takhle brzy přijít tak úspěšná sezona?
Když mi Bietigheim nabídnul kontrakt, veděla jsem, že staví velice kvalitní tým a že chtějí sahat na nejvyšší mety. Jejich cíle se ztotožňovaly s mými cíli, takže bylo celkem snadné rozhodnutí se k nim připojit a zažít tuhle skvělou sezonu.

Jak byste hodnotila dosavadní sezonu také z osobního pohledu?
Hodnotím ji velice úspěšně, cítím se fyzicky i psychicky na hřišti výborně a musím říct, že po celou sezonu se mi daří mít také velkou efektivitu vstřelených branek, za což jsem ráda. Ale samozřejmě vždycky je co zlepšovat.

Jaká jsou specifika německé házené a je znát například na fanoušcích, že po fotbale jedná o druhý národní sport?
V Německu házená jede, tady je to po fotbale druhý nejsledovanější sport. Všichni vědí, co je házená, ve školách se hraje při tělocviku, všichni umí házet a to od dětí až po důchodce. Když jsme měly o víkendu den volno, byly jsme navštívit chlapy ve Stuttgartu, kteří hrají Bundesligu, a ta atmosféra, když přijde pět až deset lidí a naplní halu, je úžasná. Zvlášť když teď se covidová opatření rozpustila, tak lidi začali chodit a vytvářejí úžasnou atmosféru. My máme dvě haly, kde hrajeme. U nás v Bietingheimu je menší hala, když hrajeme evropské poháry, tak jsme doma ve velké hale, která má kapacitu necelých 5 tisíc diváků... Atmosféra je úplně skvělá.

Pomáhá klubový úspěch trošku zahojit zklamání z národního týmu, kde se po vítězství nad Francií nepodařilo před Chorvatky postoupit na mistrovství Evropy?
S národním týmem to bohužel bylo jak na horské dráze, kdy jsme byly nahoře při fenomenálním vítězství nad Francií. Jen tak se někomu teď v Evropě ani ve světě nepodaří porazit olympijské vítězky v této sestavě, co hrály. Takže ohromný úspěch pro českou házenou, kdy jsme je v Plzni porazily za doprovodu skvělé kulisy, kdy nás diváci vedli dopředu. A potom jsme na té dráze sjely hrozným způsobem dolů, kdy jsme prohrály v Chorvatsku. Myslím, že jsme všichni věřili, že můžeme Chorvatky i doma porazit, přestože jsme věděli, že mají silný tým. Za mě bych řekla, že jsme udělaly maximum jak v přípravě, tak i na hřišti. Těžko říct, co se dalo udělat jinak, ale po bitvě je každý generál. Snadno se po zápase hodnotí chyby, ale v tu chvíli si myslím, že jsme všechny udělaly maximum, všechny jsme chtěly vyhrát a postoupit na mistrovství Evropy, ale bohužel se to nepovedlo, mrzí to hodně a mrzí to doteď, protože jsme si to s holkama ani pořádně nevyříkaly, co jsme mohly zlepšit, nebo nějak to zhodnotit s trenérem, zakončit, abychom příště tyhle situace zvládaly lépe. Ale jak říkám, po bitvě je každý generál. Z tohoto hlediska bych ráda poděkovala všem fanouškům v České republice, protože nám posílali moc hezké, pozitivní zprávy, a bylo vidět, že je naše házená zasáhla, takže aspoň takhle nás to těší a věřím, že nás budou sledovat dál i s mužskou složkou – myslím, že máme na to patřit do evropského nadprůměru v budoucích letech, na tom určitě ještě zapracujeme.

Jaké volno si dopřejete po takto dlouhé a náročné sezoně?
Samozřejmě je pro sportovce důležité si odpočinout, trošku zregenerovat, uvolnit si i hlavu. Já nejraději trávím čas s rodinou doma v jižních Čechách, v kruhu svých nejbližších, se psem, v přírodě. Taky máme dohodnutých pár dní, že pojedeme s přítelem do hor na vandr, nic velkého. Během té sezony není moc času, protože hodně cestujeme a jezdíme po celé Evropě, takže pro mě je nejdůležitější na dovolené trávit čas s rodinou a v kruhu svých nejbližších.

Foto: Kolektiff/IHF