Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Ach, ten Covid. Ženskému týmu zamíchal nominací a kemp přestěhoval do Polska

09/03/2021
Český tým se měl v neděli 14. března sejít v Mostě ke společné týdenní přípravě, jejímž vrcholem má být dvojí střetnutí s týmem Polska. Ovšem tak jako mnohé jiné plány i záměry ženského reprezentačního týmu koronavirus od základů proměnil. Ženy se tak sejdou rovnou v Polsku a ve značně obměněné sestavě. Soupeř naštěstí zůstal.
Ach, ten Covid. Ženskému týmu zamíchal nominací a kemp přestěhoval do Polska

 

České reprezentantky využijí reprezentační přestávku ke společné přípravě a důležitému zápasovému testu před dubnovým play-off o postup na mistrovství světa. Trenér Bašný plánoval v nabitém programu dát volno některým zkušeným hráčkám a příležitost měly dostat házenkářky, které třeba na prosincovém EURU nedostaly tolik prostoru. Ale člověk míní a Covid-19 mění.

„Původní nominaci na nadcházející přípravu jsme sestavovali s cílem dát nejzkušenějším hráčkám v reprezentačním týdnu příležitost zregenerovat a odpočinout si. Chtěli jsme jim dát prostor nasbírat síly na dubnovou kvalifikaci. To je případ třeba Hany Kvášové, Petry Maňákové, Michaely Hrbkové, Jany Knedlíkové a Kristýny Mika, která se po zranění teprve dostává do zápasového vytížení a týdenní odpočinek bude potřebovat,“ vyjmenoval trenér Jan Bašný. Šanci tak dostaly talentované naděje. „Do nominace jsem zařadil několik juniorek a to především na posty, kde by nás v budoucnu mohla tlačit bota – tedy na post brankářky, pivotky či levého křídla. Chtěl jsem je v první části kempu vidět rovnou na hřišti a také jim dát příležitost seznámit se s reprezentačním výběrem a poznat naši práci v praxi,“ vysvětlil dál své plány Bašný. Z juniorského výběru tak pozvánku dostaly například Poláčková, Kubálková, Drozdová nebo Poláková.

 

Příležitost dostanou některé členky juniorského výběru.

 

A přidal ještě třetí bod svého nominačního záměru. „Také jsme chtěli, aby hráčky, které sice na prosincovém šampionátu byly, ale nedostaly tolik příležitostí, tentokrát měly plné zápasové vytížení a ukázaly, co v nich je a zda se dostaly do dobré formy. Původně se to týkalo hráček jako je Dominika Zachová, Adéla Stříšková nebo Jana Šustková. Bohužel ale Covid začal silně řádit v týmu Mostu a většinu reprezentantek, které byly z Mostu nominovány, jsme museli z důvodu nákazy koronavirem a karantény z nominace omluvit a nahradit jinými,“ mrzí Bašného.

Do nominace se tak dostala například Anna Franková nebo juniorka Marie Poláková z Mostu či Martina Přikrylová, která se s týmem připravovala v listopadu na EURO.

„Nominace se musela dynamicky proměnit, taková je ale současná situace,“ ví Bašný a vidí i jedno pozitivum: „Snad trochu světlou stránkou věci může být fakt, že pokud si hráčky projdou onemocněním Covid-19 nyní, mohou být pak k dispozici za měsíc pro kvalifikaci o mistrovství světa. Protože na nás v dubnu čeká nejdůležitější akce této sezóny.“

Proti komu se český výběr postaví Bašného tým ještě netuší. Los play-off kvalifikace o postup na mistrovství světa ve Španělsku proběhne až po reprezentačním týdnu, během kterého týmy, které se neúčastnily prosincového EURA, nastoupí do předkvalifikačních turnajů. „Soupeře neznáme, jméno se dozvíme až po reprezentačním kempu a budeme s napětím sledovat boje první fáze kvalifikace, i když z každé skupiny postupují do play-off dva týmy a favorité v jednotlivých skupinách jsou více méně jasní,“ říká Bašný. Los kvalifikačního play-off proběhne v pondělí 22. března ve Vídni.

 

Místo Mostu polský Walbrzych

Současné podmínky neumožňují v České republice pořádat přípravné reprezentační akce, český tým tak musel hledat jiné řešení a kemp původně plánovaný v Mostě se rozhodl přesunout do polského Walbrzychu. „Naštěstí jsme s touto možností částečně počítali dopředu, věděli jsme, že české hráčky hrající v německých klubech by při návratu z České republiky musely v Německu nastoupit do karantény, což by jim způsobilo problémy v klubu. Rozhodli jsme se naštěstí v čas a po dohodě s Polskem jsme celý kemp přesunuli do Walbrzychu, kde se ve stejném termínu připravuje také polský tým. Ve čtvrtek a v pátek 18 a 19. března tam odehrajeme dvě mezistátní přípravná utkání,“ popsal nové plány reprezentace Bašný a do Polska poslal na dálku poděkování: „Touto cestou děkuju polskému reprezentačnímu týmu, který udělal vše pro to, abychom tam mohli přijet, v hale se prostřídat a odehrát obě utkání. Nebylo pro ně jednoduché to zorganizovat a já jim za vstřícnost děkuji.“

A polský Walbrzych také realizační tým zvažuje jako alternativní místo pro sehrání dubnových kvalifikačních duelů, pokud se situace v Česku výrazně nezlepší. „Přípravu a dubnové kvalifikační zápasy bychom rádi odehráli v Zubří. Pokud ale bude přetrvávat nepříznivá situace, která například nebude umožňovat cestování mezi Českou republikou a Německem, budeme pracovat i s variantou tohoto plánu B,“ nastínil Bašný, podle kterého bude výhodou, že během týdenní společné přípravy tým dobře pozná ve Walbrzychu zázemí i halu.

 

Zraněné brankářky

Český tým se vedle koronaviru musí potýkat také s oslabením na postu brankářky. Minulý týden se totiž ke zraněné Lucii Satrapové přidala také Petra Kudláčková.

„Tahle situace je pro nás absolutně bezprecedentní. Od začátku sezóny jsme plánovali pracovat s pěti brankářkami – dvěma zkušenými a třemi mladými talenty. A bohužel z tohoto nám vypadly hned tři brankářky. Už před EUREM se zranila Lucie Satrapová, v lednu pak Sabrina Novotná, která je po operaci kotníku. Uvidíme, zda s ní budeme moci počítat v dubnu. A nyní Petr Kudláčková, která se před týdnem dost nešťastně zranila a z březnové nominace vypadla,“ kroutí hlavou Bašný.

 

 

Svou šanci v zápasech s Polskem tak dostanou mladé posily. „Máme k dispozici brankářky Karin Řezáčovou a Hanu Mučkovou, které ale mají jen málo zkušeností z mezinárodních zápasů. Proto jsme do širší nominace zařadili také dvě zkušené mostecké brankářky Evu Bezpalcovou a Dominiku Müllnerovou. Na březnový kemp přijede Eva Bezpalcová, a tak budeme mít na kempu brankářky tyto tři a jednu juniorku. V dubnu pak uvidíme, jak to bude vypadat s eventuálním návratem Sabriny Novotné a Petry Kudláčkové,“ vyhlíží k dalším plánům Bašný.

 

 

V přípravě dvakrát proti Polkám

Zlepšit to, co na EURU fungovalo dobře, a pořádně zapracovat na tom, co se v prosinci příliš nedařilo. Takový je plán na přípravný kemp v Polsku i mezinárodní dvojzápas. „Při zápase s Polkami se budeme zaměřovat na naši útočnou hru. V postupném útoku se nám na šampionátu moc nedařilo. S kolegy z realizačního týmu jsme si naše výkony z EURA důkladně zanalyzovali a připravili jsme pro hráčky důležité sestřihy i souhrny statistik. Na kempu na tom budeme pracovat,“ okomentoval prostor pro zlepšení český trenér s tím, že pracovat se samozřejmě musí i na defenzivních činnostech: „Obranná hra na šampionátu byla pozitivní a poměrně úspěšná, ale i na tomto budeme na kempu pracovat. Budeme tak v této přípravě zkoušet nové věci v naší útočné hře, ale současně se chceme ubezpečit, že naše obrana bude fungovat i ve spolupráci s dalšími brankářkami, nejen s Petrou Kudláčkovou, která za obranou odchytala skvělé EURO.“

 

Přípravný kemp a dvojutkání s Polskem 14. – 21. března 2021

Brankářky: Eva Bezpalcova (DHK Baník Most), Karin Řezáčová (DHC Plzeň), Hana Mučková (Sokol Poruba), Anita Poláčková (DHK Zora Olomouc)

Levá křídla: Veronika Malá (Paris 92, FRA), Martina Přikrylová (DHK Zora Olomouc), Klára Kubálková (DHK Zora Olomouc)

Levé spojky: Kamila Kordovská (HSG Blomberg Lippe, GER), Markéta Jeřábková (Thüringer HC, GER), Magda Kašpárková (DHK Zora Olomouc)

Střední spojky: Šárka Marčíková (Frisch auf Frauen Göppingen), Veronika Mikulášková (DHK Baník Most), Julie Franková (DHC Slavia Praha)

Pravé spojky: Markéta Hurychová (HBC Saint Amand les Eaux, FRA), Silvie Polášková (Sokol Poruba), Sára Kovářová (Kastamonu Belediyesi Gsk, TUR)

Pravá křídla: Anna Franková (Handball Club Rödertal e. V, GER), Marie Poláková (DHK Baník Most)

Pivoti: Michaela Konečná (Sokol Poruba), Lucie Drozdova (DHC Plzeň) , Petra Tichá (Sokol Poruba), Linda Jungová (DHK Baník Most)

Náhradnice: Dominika Müllnerová (DHK Baník Most), Hana Kvášová (Sambre avesnois Handball, FRA), Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand, NOR), Kristýna Mika (ATH Achenheim Truchtersheim Handball, FRA), Magdalena Svobodová (Slavia Praha), Eliška Desortová (Sokol Poruba), Tereza Pokorná (Sokol Písek), Štěpánka Hejlová (DHK Zora Olomouc), Charlotte Cholevová (DHK Baník Most), Natálie Kuxová (DHK Zora Olomouc)