Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Trenérem reprezentace žen se stává uznávaný norský kouč Bent Dahl, přesah bude mít také do mládeže

31/08/2022 | reprezentace
Nový směr i impuls. Ženskou reprezentaci povede norský trenér Bent Dahl, který pomáhal nastavit koncept výchovy hráčů a hráček ve své rodné zemi. Zkušený kouč působil na deseti šampionátech jako analytik tamního národního týmu, ve stejné roli se ujal v letech 2013 a 2014 také ruské reprezentace. Realizační tým doplní jako asistent jeho krajan Tor Odvar Moen, jenž jedenáctkrát slavil na lavičce titul mistra norské nejvyšší soutěže a jednou také triumf v Lize mistrů.
Trenérem reprezentace žen se stává uznávaný norský kouč Bent Dahl, přesah bude mít také do mládeže

Bent Dahl přebírá reprezentaci po dvanáctiletém angažmá Jana Bašného. Pod vedením českého trenéra působícího ve Francii se národní tým kvalifikoval na čtyři evropské a tři světové šampionáty, teď začíná další kapitola. „Adeptů jsme měli několik, Bent Dahl nás zaujal nejvíce, ať už pohledem na házenou i na trénování ženského reprezentačního týmu,“ říká prezident České házené Ondřej Zdráhala. Stejně jako u mužské složky bude kladen důraz také na propojenost seniorského celku s mládežnickými kategoriemi.

„Současně budeme pracovat na vzdělávání trenérů a převedení systému do nižších reprezentačních kategorií,“ pokračuje prezident Českého svazu házené. „Do budoucna je potřeba tým budovat průřezově, nechceme vychovat jen jednu kvalitní generaci. Je naopak potřeba, aby se každý rok až dva zapojovaly do týmu nové talentované hráčky. Jedině tak bude kádr složený správně a můžeme dlouhodobě dosahovat úspěchů.“

Nový reprezentační trenér vidí v národním celku velkou kvalitu. „Tým ještě nedosáhl svého výkonnostního stropu. Hráčky navenek neukázaly vše, co mají v sobě,“ myslí si Dahl. „Je to pro mě velká příležitost, jak pracovat s hráčkami, které mají před sebou velkou budoucnost. Rozhodování bylo jednoduché,“ pokračuje norský trenér. Stejně vnímá současný stav také Ondřej Zdráhala. „Hráčský potenciál v ženské reprezentaci máme obrovský. Je potřeba, aby holky dostaly impuls a trochu posílily sebevědomí. Věřím, že trenér dá týmu novou tvář, a budeme se pravidelně umisťovat na předních příčkách.“

Norský kouč vyhrál v roce 2019 Pohár EHF, zároveň je lektorem Evropské házenkářské federace a trenérem rumunského SCM Ramnicu Valcea. Jako analytik norského mužského i ženského celku se účastnil deseti evropských a světových šampionátů, na MS 2013 a EURO 2014 působil ve stejné roli také u ruské mužské reprezentace.

Nyní naváže na spolupráci se svým dlouholetým kolegou Torem Odvarem Moenem, s nímž se potkal například v maďarském Siófoku. Nadcházející asistent české reprezentace dlouhodobě působil v Larviku, aktuálně vede Molde. Za svoji trenérskou kariéru celkem jedenáctkrát vyhrál norskou nejvyšší soutěž i pohár a jednou pak také Ligu mistrů.

Foto + Foto TOP: Archiv Benta Dahla

„Osobně jsem určitě takové věci otevřená a moc se těším na spolupráci se zahraničním trenérem. Myslím, že nám to může jedině pomoct, dostaneme nový impuls,“ uvědomuje si opora národního týmu Markéta Jeřábková. „Kádr je mladý, čeká spousta práce, ale změnu vnímám rozhodně velmi pozitivně,“ pokračuje vítězka Ligy mistryň a nejlepší střelkyně turnaje FInal4 z minulé sezony.

Podobně angažmá norského trenéra vnímá i vítězka Evropské ligy Veronika Malá. „Slýchám o něm jen samé pozitivní věci. Je známý tím, že se snaží hráčky zdokonalovat a posouvat každý den. Ve spolupráci s naší ženskou reprezentací by mohlo jít o skvělou kombinaci, která může fungovat i dlouhodobě.“

Jeřábková, působící v rodné zemi Benta Dahla, doufá, že by mohl opakovat stejný model jako u mužské reprezentace. „Je to krásná a názorná ukázka. Po příchodu zahraničního trenéra jsou na něj jen samé kladné ohlasy. Věřím, že se stejná situace může opakovat také u nás,“ ví a doplňuje. „Za sebe musím říct, že máme rozhodně kvalitní tým. Máme na víc, než se dosud hrálo. Moc se těším.“

Nový začátek je tu.