Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Pavel Horák se omluvil z MS, chce se věnovat synům. „Pavlovo rozhodnutí respektujeme,“ říkají trenéři reprezentace

22/12/2020 | Handball+, MS 2021
Reprezentace se bude muset na lednovém mistrovství světa v Egyptě i v kvalifikačním dvojzápase s Faerskými ostrovy obejít bez pilíře obrany. Pavel Horák (38) se trenérům omluvil, chce po dlouhé době trávit čas s rodinou. „Od července jsem neviděl své dva syny,“ podotkla spojka THW Kiel. Do budoucna se však návratu do mužstva nezříká. „Pavlovo umění, energie a zkušenost týmu chybět bude, ale otevře se prostor jiným hráčům a to ovoce možná pak sklidíme za pár let,“ řekl pak k Horákovu rozhodnutí jeden z dvojice reprezentačních trenérů Jan Filip.
Pavel Horák se omluvil z MS, chce se věnovat synům. „Pavlovo rozhodnutí respektujeme,“ říkají trenéři reprezentace

 

Proč jste se rozhodl nejet na MS?

Kvůli koronavirovým opatřením jsem neměl šanci přijet domů za dětmi. Oni byli celou dobu ve Varnsdorfu a já si různě cestuju. Neviděl jsem syny od července. Jediná možnost byla v listopadu, ale sraz se nakonec zrušil. Maminka mých synů je s nimi po celou dobu od narození sama. Potřebuje si odpočinout. Minimálně týden se chci klukům věnovat, aby měla čas i sama na sebe.

 

Jste aspoň na dálku v kontaktu?

Voláme si. Kluky pozoruju, co dělají. Ten mladší teda chodí spíš telefon vypnout. (úsměv) Pokud má starší Pavel náladu, popovídáme si. Když mi to nevyšlo zajet za nimi v listopadu, rýsovalo se tohle řešení. Teď zjišťuju, jestli se vůbec dostanu na otočku domů. Pravidla se mění každý den, jsou jiná v Česku, v Německu, v každé spolkové zemi. Co platí dnes, nemusí platit zítra.

 

Takže rodina je hlavní důvod odřeknutí nominace?

Ano. Ale na rovinu, do Egypta se mi ani moc nechce. Sám jsem prodělal covid, jsem zvědavý, jak rychle se budu moct vrátit. Ztratil jsem čich, tři dny z deseti mě bolelo celé tělo. Bylo to nepříjemné. Teď začínám lehce trénovat. Na Silvestra, hned po Final Four, bych chtěl jet do Česka. Snad nám dá Filda (trenér Filip Jícha) aspoň dvanáct dní volna. Teď se stane každé kolo v bundeslize i v jiných soutěžích nějaké vážné zranění. Problémy mají i hráči, kteří nikdy zranění nebyli. Třeba Nikola Karabatic.

 

Dává vám MS za této situace ve světě vůbec smysl?

Nedává. Lidé nesmí cestovat a najednou se sletí do Egypta týmy ze všech koutů světa. Člověk si nemůže jít zahrát ani amatérský fotbálek a házená uspořádá takové představení. Je to moc velké riziko. Diktát peněz na úkor zdraví lidí. Jiný smysl mi to nedává. V Německu se ani nesmí navštěvovat rodiny, jen v nejnutnějších případech. Já jsem zastáncem toho, aby se mistrovství světa i Evropy konaly ve stejných intervalech jako ve fotbale. Ať je víc času na kvalifikace a nemusely se cpát do všelijakých termínů. Takhle se mi to nelíbí.

 

Omlouvá se víc špičkových hráčů, že?

Od nás v Kielu kromě mě další tři. Wiencek, Weinhold a Pekeler. Slyšel jsem o dalším hráči z Göppingenu. Klub to nechal na nás. Vím, že Dánové pojedou. Myslím, že i Domagoj Duvnjak. V Chorvatsku je kapitán, tam to berou jinak. Já svou kariéru v reprezentaci neuzavírám. Pokud budu schopný a žádaný, rád v budoucnu pomůžu.

Rozhovor pro Handball+ Michal Koštuřík

 

Trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš byli s Pavlem Horákem v kontaktu delší dobu, znali jeho důvody, kvůli kterým svou účast na lednovém šampionátu důkladně rozvažoval. Jeho konečné rozhodnutí je podle nich sice pro tým oslabením, ale plně jej respektují. „Pavlovy důvody chápeme a akceptujeme. Pavel je zkušený hráč, žije v Německu bez rodiny, od léta neviděl svoje děti. Jeho názor na mistrovství je jaký je, Kiel má za sebou velmi náročný půlrok a i z tohoto pohledu je jeho rozhodnutí pochopitelné. Navíc jsme věděli, že jednou může nastat situace, že Pavel nebude moci být s týmem, i když si rozhodně nemyslím, že by tohle byl jeho konec v reprezentaci. Pro reprezentaci odvedl Pavel ohromný kus práce a když jsme tuto otázku řešili, přislíbil nám, že nám v budoucnu pomůže. Na tuto akci ale nepojede,“ okomentoval rozhodnutí jednoho z pilířů reprezentace za trenérskou dvojici Jan Filip.

„Myslím, že náš tým nebude jediný, který se s takovou situací bude potýkat. Mluvili jsme ale s ostatními hráči, ti mají velikou chuť hrát a na šampionát se moc těší. Je to rozhodnutí každého hráče, které akceptujeme. Stejně tak mohou nastat výpadky ze zdravotních důvodů a klidně na poslední chvíli a tým si s tím musí poradit. Současná situace ve světě, nejen ve sportu, je extrémní. S Danem Kubešem to teď vidíme tak, že se otevírá příležitost dalším hráčům, kteří získají v Egyptě obrovský herní prostor a veliké zkušenosti, které nám v budoucnu mohou pomoci. Pavlovo umění, energie a zkušenost týmu chybět bude, ale otevře se prostor jiným hráčům a to ovoce možná pak sklidíme za pár let,“ doplnil Filip.