Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Představujeme legendy - Jaroslav März

21/10/2020
Většina příznivců házené ho zná pod přezdívkou Edy, případně Edy Merc. Víte, jak k tomu došlo? Podobně se totiž jmenoval bývalý nejlepší belgický profesionální cyklista (Eddy Merckx). A jeho sportovní kariera také začínala na kole.
Představujeme legendy - Jaroslav März

V roce 1965 začal v dorostu s házenou na Slavii Plzeň, která měla sídlo tehdy ještě na hřišti u Papírny. Po zrušení hřiště Slavie přesídlila na Bory, kde má sídlo dodnes, a Jarda přestoupil do Starého Plzence, kde hrál dorosteneckou ligu. Za svůj největší úspěch v ligovém dresu na házenkářském hřišti považuje utkání v Praze, kde svým golem v poslední minutě rozhodl o udržení Plzence v nejvyšší soutěži.

V roce 1968 narukoval na vojnu do Janovic nad Úhlavou, kde se potkal s dalším házenkářem Jiřím Císlerem (i ten je jednou z ikon plzeňské házené).

Po ukončení základní vojenské služby se vrátil zpět do Plzence. V roce 1971 započala jeho kariéra rozhodčího. Nejprve pískal zápasy těch nejmenších a postupně se vypracoval až do celostátní ligy. V rozhodcovské dvojici postupně vystřídal řadu parťáků – jmenovitě to byli pánové Toman, Ducháň, Jeřábek. Léta běžela a Edy se vrátil z republikových soutěží zase zpět domů, do Plzeňského kraje. Zde píská již řadu let ve dvojici s Pavlem Růžkem.

Ve své bohaté sportovní činnosti se nevěnoval jenom pískání, ale také výchově talentovaných rozhodčích. Málo kdo ví, že to byl on, kdo na začátku stál u zrodu rozhodcovské dvojice Opava - Válek nebo že do nejvyšší soutěže doporučil další pozdější mezinárodní dvojici rozhodčích - Macho, Hájek.

Lásku k házené neprokazoval ale jen jako rozhodčí. Působil také jako funkcionář – sekretáře klubu dělal  na  Košutce a později i na Rozvoji Plzeň. V Českém svazu házené pracoval v komisi rozhodčích, kterou vedl pan Formánek.

Neodmyslitelně se zapisuje také do historie Kynžvartského poháru, kde patří k rekordmanům v počtu startů s píšťalkou v ruce. Věříme, že nějaký ten ročník „Kynžvarťáku“ ještě odpíská! Méně známé je pak to, že na tomto turnaji v minulosti pomáhal i s přípravou a organizací.

 

Jaroslav März

 

V současné době je registrován v Praze na Chodově.

Do házenkářského důchodu se jistě nechystá, vždyť kdo by tady v Plzeňském kraji pískal.

V letošním roce oslaví 71. narozeniny. Tak, Jardo všechno nejlepší, a ještě hodně dalších úspěšně odpískaných zápasů!