Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Karviná je pro kariérní růst správný krok, nelituju, tvrdí Patzel. Jak může jeho přestup rozhýbat extraligu?

05/09/2020
Šlo jednoznačně o přestup léta. Zainteresovaní o tom věděli, dost fanoušků ale přesun Vojtěcha Patzela překvapil. Odchovanec Dukly Praha zamířil na druhý konec republiky do Karviné, za níž si v neděli připíše premiéru na startu extraligového ročníku proti Jičínu.
Karviná je pro kariérní růst správný krok, nelituju, tvrdí Patzel. Jak může jeho přestup rozhýbat extraligu?

Pro Handball+ Petr Musil, redaktor České televize

V pražském celku Patzelovi vypršela smlouva a o novou už ani neusiloval. „Změnu jsem chtěl. Důvody, proč mi to na Dukle nevyhovovalo, nebudu pouštět ven. To je mezi mnou a klubem. Nechci to nějak zveřejňovat. Karviné jsem se pak ozval já, protože měla už dřív zájem. Jsem rád, že to dopadlo takhle a jsem spokojený,“ řekl Vojtěch Patzel.

Po jednáních s koučem Michalem Brůnou kývl na nabídku konkurenta v boji o titul. „Michal je trenér s obrovskými hráčskými zkušenostmi a také super člověk. Prošel hodně týmů, v tréninku mě posouvá. Byl to velký hráč a myslím si, že nám má všem co dát,“ těší novou akvizici Baníku.

V Dukle nastupoval společně s bratrem Jonášem a nakoukl v ní do seniorské házené. „Samozřejmě šlo o těžké rozhodnutí. V Praze jsem celý život a mám tam rodinu, bráchu, tátu a dalšího bráchu. Ale myslím si, že pro můj kariérní růst to byl správný krok. Nelituju,“ hlásí jednadvacetiletý házenkář.

Na bratrský souboj dojde až 15. listopadu, na palubovce Karviné. „Na zápas s Duklou se moc těším a rodina taky, jak poměříme síly proti sobě. Myslím si, že to bude jeden z těch kvalitnějších zápasů v extralize,“ říká Vojtěch Patzel o střetnutí proti Dukle.

Vojtěch Patzel ještě v dresu Dukly. | Foto: Ladislav Adámek

 

V novém působišti se rychle zabydlel. „Předsudky, které má podle mě většina lidí ke Karviné, bych rád vyvrátil. Je to super, nic mi tady nechybí. Bydlení je krásný i ve městě mi nic nechybí,“ tvrdí Patzel.

Karviná v přerušené sezoně zaujímala až čtvrtou pozici. Ambice v Baníku ale jsou větší a vnímá je i Patzel. „Nechceme se schovávat za to, že neznáme týmy, že počkáme, jak se to bude vyvíjet. Chceme hrát o medaile a tým na to podle mě máme. Jen je potřeba udržet v hlavě to nastavení, co máme teď. Co se týká evropských pohárů, chceme postoupit do té jarních části,“ sděluje talentovaná spojka.

Kromě něj opustili Duklu i pivot Vít Reichl či obranný specialista Ondřej Šimůnek. „Dukla na tom je i přes odchody stále dobře. Dlouhodobě zabudovává mladý kluky. Jsem zvědavý, jestli Dukla potvrdí, že tam vyrůstají mladí hráči, kteří se technicky a fyzicky jeví strašně dobře,“ říká televizní expert Jan Vtípil.

„Uvidíme, co Karviná, protože jaro jí moc nešlo a byla rozhádaná. Je otázka, jestli karvinští budou myslet jen na sport. S Patzelovým příchodem by mohli být silnější i přes některé odchody. Karviná zase bude patřit mezi favority extraligy,“ míní bývalý házenkář Vtípil, který nastupoval například za Jičín.

 

Jaké je rozložení sil před novým ročníkem?

Jan Vtípil, házenkářský komentátor: „Extraliga by mohla nabídnout zajímavou házenou. I díky tomu, že přicházejí ambiciózní týmy ze středu tabulky. Brno se nějak oživuje, Kopřivnice přivedla zase šikovné cizince. Bude otázkou, jestli se to rozloží jako loni. Tedy podle papírových předpokladů ty první čtyři a zbytek, nebo jestli se to trochu promíchá. Ale koho neřadím mezi takové aspiranty jako loni, je Zubří. Ta pozice trochu opadá. Plzeň odchodem Michala Tonara ani nějak netratí, protože přišel další zkušený kluk, který zná házenou v cizině Petr Linhart. Myslím si, že zase budou favority Plzeň, Dukla a Karviná.“

 

 

Patzel už posbíral zkušenosti na mezinárodní scéně, a Karviné může být hodně prospěšný. V lednu si zahrál na mistrovství Evropy v Rakousku. Proti Chorvatům dokonce díky jeho trefě v závěru utkání bojovali Češi o remízu.

„Pro mě celé Euro byla obrovská zkušenost i kdybych se na hřiště nedostal vůbec. Ne každému se podaří podívat na takový velký šampionát a vidět všechny top hráče, kteří hrají v Lize. Už jen sledovat je naživo byl velký zážitek. Že se povedl zápas proti Chorvatsku, je už taková ta třešinka na dortu, jak se říká,“ vzpomíná Patzel, jenž Chorvatům dal ze čtyř střel tři branky.

Přestup do slezského celku může podle Vtípila znamenat i pozitivní signál pro českou házenou. „Vědělo se o té dohodě delší čas, ale překvapivé je to s ohledem na, řekněme, globální informaci. Jde o povzbudivou zprávu, protože Vojta je kluk, který má potenciál. Roste z něj hráč, který má parametry. Fakt, že takový šikovný kluk nezamířil do ciziny, ale přestoupil v rámci soutěže, je dobrý signál pro extraligové prostředí. Když je někdo dobrý, kluby si ho dokážou přetáhnout mezi s sebou.“