Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

MOL Liga: Vrchol sezony je tady! Most s Kynžvartem zabojují o titul a o bronz se porve Slavia s Pískem

10/05/2024 | soutěže
Čtyři nejlepší české celky vyhlížejí dva nejdůležitější souboje sezony. Karty jsou rozdány a semifinále rozhodlo o tom, že pohár pro vítěze MOL Ligy padne do rukou Baníku Most, nebo západočeského Kynžvartu. O držitelkách bronzových medailí rozhodnou dvě zápolení mezi pražskou Slavií a Sokolem Písek. První zápasy jsou na programu v sobotu 11. května, odvety budou k vidění o týden později. Finálovou sérii budete moct sledovat na bezplatném kanále SPORTY TV.
MOL Liga: Vrchol sezony je tady! Most s Kynžvartem zabojují o titul a o bronz se porve Slavia s Pískem

Baník chce po roční pauze dokráčet až na vrchol

Házenkářky Černých andělů se z tuzemských celků umístily po základní části na prvním místě a po loňském finálovém krachu se Slavií prahnou po tom, aby znovu pozvedly pohár nad hlavu. V semifinále narazil Baník na jihočeský Písek, který trápil favorita zejména v prvním duelu. Následná odveta už byla zcela jasně v režii Mostu.

„Písek je podle mě celkově velmi silný tým s dobrými střeleckými spojkami. Mají dvě kvalitní pivotky, takže jsme věděly, že především v prvním zápase venku nás nečeká nic lehkého. V obloukové hale v Písku se žádnému týmu nehraje dobře. Naším cílem tam bylo vyhrát jakýmkoliv rozdílem, což se nám nakonec povedlo. Pak jsme věděly, že v domácím prostředí, pokud do zápasu vstoupíme dobře s enormním nasazením, tak s pomocí našich skvělých fanoušků postup potvrdíme,“ zhodnotila cestu do finále brankářka Dominika Píšová.

Před nejdůležitějšími zápasy sezony tuší, že je ani proti Kynžvartu nečeká nic lehkého. „Očekávám dva vyrovnané zápasy, ve kterých budou rozhodovat maličkosti. Je důležité se soustředit opravdu na každý okamžik. Kynžvart hraje velmi rychlou házenou založenou na rychlém přechodu do útoku, takže pro nás bude klíčové mít dobrý návrat do obrany a zachytávat jejich první a druhou vlnu,“ dodává Píšová.

Kynžvart podával po většinu sezony skvělé výkony a dlouho se na dálku pral s Mostem o první místo české části MOL Ligy. Zároveň reprezentoval české barvy i v Evropském poháru, kde dokráčel až do osmifinále. V Českém poháru si nejdříve v semifinále vyšlápl na pražskou Slavii a následně podlehl v 2finále právě Černým andělům v poměru 25:32.

Dosavadní průběh sezony z pohledu Kynžvartu zhodnotila Katka Dresslerová: „V celé naší sezoně je rozhodně pár momentů, které mě velmi mrzí, a proto ji nehodnotím až tak pozitivně. Nervózní vstup do soutěže, vyřazení v Evropském poháru nebo nepovedené 2finále v Českém poháru. Všechny zápasy, zejména ty nepovedené, jsou pro nás ale velká zkušenost. Z chyb se rychle učíme a i z toho důvodu jsme to právě my, kdo se postaví ve finále proti Mostu. O to více teď toužíme po titulu a o to více o něj budeme ze všech sil bojovat. Motivace je obrovská a titul by pro nás znamenal neuvěřitelné sportovní štěstí. Byl by to krásný odraz tvrdé práce celého týmu a celé kynžvartské házenkářské rodiny.“

Kynžvart také zvládl nervy drásající bitvy v semifinále proti Slavii. „Po prvním semifinálovém utkání, kdy jsme věděly, že musíme dohnat manko dvou gólů, jsem z nás celý týden cítila neuvěřitelnou energii a odhodlání. Přesně úplně stejné pocity jsme přenesly i do druhého zápasu. V celé sérii jsme udělaly spoustu chyb, všechny jsme se ale snažily vynahradit houževnatostí a chtíčem jsme chtěly historický postup urvat. Bylo to velké drama a jsme rády, že jsme to zvládly, postoupily a prožily tak s našimi fanoušky v naplněné D-produkt Aréně nezapomenutelné okamžiky radosti. Je to pro nás velmi cenné,“ dodává jedním dechem pivotka Kynžvartu.

Již zmiňované 2finále Českého poháru nedopadlo pro Kynžvart se stejným soupeřem vůbec dobře, čehož si je Dresslerová vědoma. „Ve 2finále Českého poháru jsme byly my samy pro sebe největším soupeřem. Náš herní projev byl velmi nervózní a plný chyb. Musíme začít z kvalitní, tvrdé a nekompromisní obrany, pokračovat precizností a zodpovědností v útoku. Co nejvíce dostat soupeře pod tlak a s našimi fanoušky v zádech si vytvořit co nejlepší výchozí pozici do odvetného utkání. Každý jeden souboj bude hrát velkou roli a rozhodnout může každý detail. Chceme si udržet vysokou koncentraci a bojovnost celých 120 minut. Jsme silný tým s velkým kynžvartským srdcem. Věřím v naše schopnosti, které ruku v ruce s našimi fanoušky v zádech dokáží velké věci,“ uzavírá.

V rámci nejvyšší soutěže v říjnovém duelu zvítězil nejtěsnějším rozdílem Kynžvart (28:27). V únorovém klání zase dominoval Most a po výhře 33:27 si připsal důležité dva body v honbě o první místo. Mezi největší opory Baníku patří právě brankářka Píšová, v poli se doposud nejvíce dařilo Eszter Ogonovszky, Adéle Stříškové a Natálii Kuxové. Na straně Kynžvartu působí reprezentační brankářka Sabrina Novotná a ve střílení branek na tom byly nejlépe Sofiia Bezruková a Annamaria Patrnčiaková.

Atraktivní bitvy budou k vidění v souboji o bronz

Tým z hlavního města už sice titul neobhájí, ale i tak stále může získat další cenný kov do své sbírky. Slavia nezačala sezonu nejlépe, jenže devíti výhrami v řadě se rázem katapultovala mezi nejlepší. V konečném zúčtování obsadila Slavia v české části třetí místo, přičemž na druhý Kynžvart jí chyběl jediný bod.

Vyřazení v semifinále pro Slavii znamená, že letos nedosáhne na nejvyšší metu. Opora pražského celku Tereza Vostárková vidí hlavní příčiny v neproměněných šancích: „Mnoho šancí jsme neproměnily hlavně z šestimetrové vzdálenosti a Kynžvart toho využíval rychlými útoky. Bohužel jsme se nepoučily z domácího zápasu, kde jsme doháněly šestibrankovou ztrátu a nechaly jsme si utéct začátek i při odvetě, takže jsme se opět celý zápas snažily dorovnat, což se nám nakonec skoro povedlo, ale při důležitých chvílích jsme znovu neproměnily šance nebo udělaly technickou chybu, a to nás stálo postup.“

Pražanky se musí rychle oklepat, protože už v sobotu je čeká první duel o třetí místo. Vostárková se rozpovídala i o tom, co bude v těchto zápasech klíčové. „Určitě si musíme v obraně pohlídat Ivetu Korešovou jak její individuální hru, tak také spolupráci s Alenou Stellnerovou. Musíme si pohlídat rychlý útok Písku a využít našeho přechodu ke vstřelení jednoduchých branek a oproti poslednímu zápasu musíme zlepšit proměňování šancí,“ doplňuje.

Písek zakončil minulý ročník na nepopulární čtvrté pozici. Letos chce udělat všechno pro to, aby se historie neopakovala. „Loňské zápasy s Olomoucí o bronz byly vyrovnané a možná nám chyběla troška štěstí. Teď se chceme od začátku maximálně soustředit na svůj výkon, vycházet ze zajištěné obrany a využívat všechny střelecké šance. Musíme se mentálně připravit, protože nás čeká silný soupeř a bude se bojovat až do poslední minuty,“ tuší levá spojka Sokola Magdalena Svobodová.

Základní část zakončil Písek s čtyřiadvaceti body na čtvrtém místě mezi českými zástupci. Aktuálně by se Jihočešky potřebovaly chytit výsledkově, jelikož z posledních pěti utkání vybojovaly jen jednu remízu. Nutno podotknout, že ve třech případech proti hráčkám Písku stál Most a v jednom také Michalovce.

Byl to právě Most, který vystavil Písku stopku v semifinále. „Série mezi námi a Mostem se v podstatě rozhodla už v Písku. I přesto, že jsme hrály dobře, měly jsme dobrou obranu a držely nás naše brankářky, tak jsme neproměňovaly střelecké šance. V momentě, kdy jsme dokázaly vyrovnat a dotáhnout se na soupeře, tak nám dokázal opět odskočit. Není snadné jet do Mostu s tříbrankovým mankem. Zatímco první utkáni bylo vyrovnané, ve druhém zápase byl už Most lepší a zaslouženě vyhrál,“ doplňuje Svobodová.

Stejně jako Tereza Vostárková, i Magdalena Svobodová tuší, že dvojzápas o bronz může ovlivnit forma Ivety Korešové. „Myslím, že naší největší týmovou předností oproti Slavii jsou zkušenosti. V týmu máme nejlepší hráčku soutěže Ivetu Korešovou. Zápasů, jako budou tyhle, odehrála během své skvělé kariéry celou řadu. Taky si myslím, že bychom měly mít po medaili trošku větší hlad. Čekáme na ni řadu let,“ dodává jedna z klíčových hráček Písku.

Vzájemné zápasy naznačují, že domácí prostředí by v sérii nemuselo nutně znamenat výhodu. Poslední čtyři klání totiž vždy vyhrál hostující tým. Největší ofenzivní zbraní Písku bude bezpochyby už zmiňovaná Iveta Korešová, jež nastřílela v tomto ročníku 245 branek a suverénně vládne střeleckým statistikám soutěže, na druhou Veroniku Fenclovou z Plzně má náskok 48 tref. Pokud se chytne na spojce i Magdalena Svobodová, může se bronzový sen proměnit ve skutečnost. Slavia má největší oporu v reprezentační brankářce Petře Kudláčkové. V útoku je pak nebezpečná trojice ve složení Veronika Holečková, Adriana Míšová a Nikola Švihnosová.

Program finále MOL Ligy:
1. zápas: sobota 11. 5. Házená Kynžvart – DHK Baník Most (16:00)
2. zápas: sobota 18. 5. DHK Baník Most – Házená Kynžvart (17:00)

Program zápasů o 3. místo MOL Ligy:
1. zápas: sobota 11. 5. Sokol Písek – DHC Slavia Praha (15:00)
2. zápas: sobota 18. 5. DHC Slavia Praha – Sokol Písek (17:00)

FOTO TOP: Hana Vrbková