Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Příbramská házená slaví 70!

12/10/2021 | mládež, ostatní/různé
Oddíl házené v Příbrami slaví sedmdesátku. Byl založen v roce 1951 jako jeden z prvních ve středních Čechách, po Úvalech a Libčicích nad Vltavou. Oslavy tohoto významného výročí jsou plánované při příležitosti domácího utkání, nebo turnaje příbramských házenkářských nadějí v podzimní části sezóny 2021/2022 s účastí bývalých i současných hráčů, hráček, funkcionářů a přátel házené v Příbrami.
Příbramská házená slaví 70!

 

Za zakladatele házené o 7 hráčích ve městě je považován Jaromír Šamánek, někdejší reprezentant družstva ČSR v házené o jedenácti hráčích a současně hráč fotbalového mužstva Spartaku Příbram.

Domácí utkání se v začátcích fungování házenkářského klubu hrála na horním fotbalovém hřišti na Sabáku a díky výborné spolupráci s místními středními školami hned v roce 1953 mladší dorostenci získali na mistrovství republiky v Trnavě pod hlavičkou gymnázia druhé místo. V roce 1955 se pak starší dorostenky Spartaku Příbram staly mistryněmi republiky a o rok později obsadily třetí místo. Ve stejném roce takřka totožné družstvo bojovalo i na mistrovství republiky v gymnastice.

V roce 1958 se tým mužů probojoval do 2. ligy, ze které se po roce vrátil zpět do krajského přeboru, kde se v období 1961-69 drží na postupových příčkách do vyšší soutěže. Díky široké základně vznikly dva týmy mužů a družstvo žáků se v roce 1964 stalo vítězem Středočeského kraje. Dorostenci v roce 1967 pod vedením pana Kaláta postoupili do ligy, kterou po dvou sezónách opět opouští.

Po roce 1971 přišla léta stagnace. Nedaří se udržet hráče a po sériích prohraných utkání rozpustil klub B tým pro nedostatek hráčů a chyběla i práce s mládeží. To se snažilo změnit několik funkcionářů a pod vedením předsedy Zdeňka Vojíře ve většině místních škol zakládali kroužky házené. Výsledky se brzy projevily a již v roce 1977 starší žáci vyhráli mistrovský titul.

 

Příbramští házenkáři v 70. letech minulého století.

 

V roce 1982 družstvo dorostenců vyhrálo středočeský přebor a o rok později se opět sestavil tým mužů. O pět let později je práce s mládeží oceněna přidělením pořádání mezistátního utkání ČSSR-NSR.  V revolučním roce 1989 se pak starší žáci stali přeborníky Středočeského kraje.

Období 1991-2000 patřilo k nejúspěšnějším v historii příbramského házenkářského klubu. Tým mužů obsadil v roce 1992 3. místo KP. V roce 1993 šesté a o rok později opět druhé místo. Sezóna 1995-96 byla konečně vítězná a muži postupují do 3. ligy, kam vstoupili skvěle. První porážku tým pocítil až v 6. kole a ročník zakončí na 4. místě. Následující sezónu jsou nakonec sedmí. V roce 2000 tým pak bohužel sestoupil do nižší soutěže.

 

TJ Spartak Příbram – házená 90. léta

 

V rozmezí let 2001-2010 opět přišla stagnace. V celostátních soutěžích úspěchy týmu mužů nahradili nadějní dorostenci, kteří postoupili do 2. ligy, kde v první sezóně obsadili 10. místo. Tým mužů je nucený hrát domácí utkání v azylu na Stochově a v roce 2005 obsazuje 3. místo krajské soutěže.

V únoru 2007 příbramský házenkářský klub postihla velká ztráta. Ve věku 69 let zemřel dlouholetý předseda oddílu Zdeněk Vojíř. Ve Spartaku působil více než 50 let a byl u všech velkých i malých úspěchů příbramských házenkářů. Tým mužů po konci sezóny ukončil svoji činnost a někteří z hráčů zakládají nový oddíl v Praze po názvem Čambavamba, kde se účastní soutěže SRL.

Novým předsedou oddílu se stal Josef Holeček a práce v klubu začínala od začátku od nejmladších kategorií. Od roku 2007 se v klubu angažovali pod Holečkovým vedením pouze Hornák, Bican a Krištiak v mládežnických kategoiích. Oddíl hrál v jihočeském kraji, hlavně kvůli nenáročnému systému soutěže. V roce 2014 se k oddílu přidali bývalí hráči mužů a postupně se daří navyšovat členskou základnu dětí a vychovávat nové trenéry. Oddíl se v další sezóně vrátil z jihočeské soutěže do Středních Čech a každou sezónu přihlašuje více dětí a týmů. Po desítkách let se daří poskládat i samostatné družstvo starších žaček, ty ovšem odehrály pouze jednu sezónu a rozpadly se. Stejný osud potkal i tým mladších dorostenců.

O dva roky později vznikly samostatné kategorie starších žaček a žáků, přidali se i mladší dorostenci. V klubu se navýšila členská základna hráček a hráčů a aktuálně se soutěží Středočeského kraje účastní 5 mládežnických týmů a mladší dorostenky v celostátní soutěži.

 

Novák Fest 2021

 

Házenkáři se angažují v současné době v projektech Trenéři do škol, Na hřišti to žije… Klub také zakládá kroužky míčových her v místních základních školách. Aktuálně v klubu aktivně působí okolo sta hráček a hráčů v mládežnických kategoriích.

Jan Kostínek

oddíl házené TJ Spartak Příbram

Zveřejnil Krajský manažer Ladislav Pokorný