Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Obrovská bojovnost i hlasitá podpora fanoušků. Češi podlehli v prvním zápase Španělsku o dva góly

13/01/2022 | reprezentace, ME 2022
Velká škoda. Národní tým předvedl bojovný výkon, za body ho hnala také obrovská podpora fanoušků, kteří vytvořili v Bratislavě hráčům domácí prostředí. Přetahovaná s jedním z velkých favoritů celého evropského šampionátu skončila těsnou porážkou. Zápas, v němž zářili brankáři, vyhrálo Španělsko poměrem 28:26.
Obrovská bojovnost i hlasitá podpora fanoušků. Češi podlehli v prvním zápase Španělsku o dva góly

Utkání gólově načal po třech minutách hry odvážným průnikem Stanislav Kašpárek. Už od samotného začátku dominovali oba gólmani, Tomáš Mrkva zapsal dva famózní zákroky, činil se ale také Gonzalo Pérez de Vargas na druhé straně hřiště. Mimo jiné vychytal další ránu agilního Kašpárka, který byl o něco později jako vůbec první hráč v utkání vyloučen.

Češi oslabení sehráli slibně, Babákův rychlý brejk ovšem španělský gólman přečetl a vynikajícím zásahem soupeře podržel. Kašpárek zvýšil na 4:2, v následujících minutách však ofenziva reprezentace končila na bezchybné jedničce celku z Pyrenejí. Španělé mezitím navyšovali skóre až na 6:4.

Foto: Hana Vrbková/Český svaz házené

Následovala proměněná sedmička Jakuba Hrstky, nejlepšího českého střelce utkání, dvěm trefami za sebou poslal národní tým na dostřel Tomáš Piroch. Ve 22. minutě ovšem inkasoval dvouminutový trest Václava Franc a právě vyloučení byla jedním z rozhodujících prvků utkání.

Španělé odstartovali druhou půli sedmičkou, Aleix Goméz ji proměnil ranou k pravé tyči. První český gól po přestávce zaznamenal po parádní ráně Kašpárek. Mrkva předvedl tři výborné zákroky po sobě. A pokračoval dál, oba gólmani se předháněli v lepších zákrocích, sérii bez branky ukončil nadvakrát Tomáš Babák. Národní tým prohrával o dvě branky.

Foto: Hana Vrbková/Český svaz házené

Další trest vzápětí dostal Petrovský, Mrkva držel národní tým na dostřel s dvoubrankovou ztrátou. Fantastickými výkony si vysloužil později zvolený hráč utkání aplaus. Sudí ve 41. minutě poslali Čechy do nevídaného oslabení tři proti šesti po dvojitém faulu. A záhy došlo také na proměněný sedmimetrový hod Aleixem Gomézem . Žlutou kartu ve vypjatých momentech duelu obdržel i kouč Rastislav Trtík. Jeho svěřenci bojovali, ke gólu se v dvojnásobné početní nevýhodě propracoval Tomáš Babák.

Zaváhání v české obraně potrestal Furbindo Martinéz, Češi museli dohánět už čtyřgólové manko. Snížil Leoš Petrovský. Stíhající jízdu rozpoutal Jakub Hrstka, poctivá česká obrana potřebovala ustát španělský nápor. Reprezentace se dotáhla na rozdíl dvou branek, ovšem Španělé trestali a v závěru odskočili na 24:21. Vypjatou koncovku však nakonec favorit ustál. Konečné skóre 26:28.

„Věřil jsem tomu, že vyhrajeme. Byli jsme dobře připraveni po taktické stránce, ale nestihli jsme natrénovat vše, co jsme chtěli. Klobouk dolu před kluky, od první do poslední minuty nepřestávali bojovat," komentoval trenér Rastislav Trtík. „Sám vím, že jsme udělali hrubé chyby v oslabení, dostávali jsme góly do prázdné branky. Hráli jsme ale proti mistrovi Evropy a medailistovi z posledního MS. Osobně mě potěšila snaha a bojovnost se zkušeným soupeřem," pokračoval kouč.

Vážil si také podpory, kterou v Bratislavě týmu připravili fanoušci. Češi v hledišti jednoznačně převládali. „Po prohře nám diváci tleskali, což se nestává často. Po této stránce jim srdečně děkujeme. Bylo vás slyšet a moc nás to povzbudilo," děkoval trenér.

A co nadcházející utkání s Bosnou, které se odehraje v sobotu od 18 hodin? „Pokud si chceme zachovat naději, musíme vyhrát. Musíme se nastartovat stejným výkonem jako proti Španělsku," uzavřel Trtík. Ve druhém utkání skupiny E porazilo Švédsko Bosnu a Hercegovinu 30:18.

Skupina E: Česko – Španělsko 26:28 (11:14)

Česko: Mrkva, Mizera – Hrstka (6), Bečvář (1), Jurka (1), Piroch (2), Kašpárek (3), Reichl (3), Babák (5), Číp (1), Petrovský (2), Vančo, Klíma, Patzel (1), Solák (1), Franc

Španělsko: Pérez de Vargas (1) – Gurbindo (6), Pecina, Maqueda (2), Fernandéz (3), Corrales, Sole Sala (2), Figueras (3), Cannellas (1), Casado Marcelo (2), Garcia Robledo (3), Goméz (4) Arino, Guardiola, Tarrafeta (1), Sanchéz-Migallon Naranjo

Foto TOP: Hana Vrbková/Český svaz házené