Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Užek o minulém roku i evropském šampionátu: Věřím, že mám šanci a na EURO se dostanu

01/01/2022 | ME 2022, reprezentace
O místo bude bojovat na přípravném ostravském kempu. Jan Užek nechybí v nominaci na poslední fázi přípravy před evropským šampionátem, bude chtít zlomit osobní smůlu. „Nedávno jsem si to tak počítal, a kdyby to nevyšlo, byl by to pro mě pátý šampionát, na kterém bych si nezahrál," říká karvinský pivot, kterému účast na velkých turnajích utíkala i kvůli zraněním.
Užek o minulém roku i evropském šampionátu: Věřím, že mám šanci a na EURO se dostanu

Jaký byl z vašeho pohledu rok 2021?
V sezóně 2020/21 jsme chtěli s Karvinou vyhrát titul a to se nepovedlo. Ale přesto si myslím, že šlo o úspěšný ročník. V extralize jsme skončili druzí, trochu zamrzelo, že nebyl žádný evropský pohár. S tím se ale v dané situaci nedalo nic dělat. Z pohledu fanoušků byla uplynulá sezóna, zejména na jaře, hodně specifická. Je škoda, že jsme nemohli na zápasech ve většině případů být, hrajeme házenou zejména pro ně.

Je z palubovky hodně znát, že hrajete před prázdnými tribunami?
Určitě je to poznat. Přece jen jsme ale profíci a každý se s tím nějak vyrovná, mrzí to zejména kvůli fanouškům.

Co říkáte na první polovinu probíhající sezóny?
Myslím, že sezónu máme dobře rozehranou. Teď jsme sice vypadli v semifinále poháru, což je škoda, ale na druhou stranu to pro nás byla až priorita číslo tři. První je extraliga, kde vedeme tabulku, zároveň jsme postoupili do osmifinále European Cupu a i v něm se ještě máme na co těšit.

Byl minulý rok něčím zvláštní nebo důležitý pro vás osobně?
Co se týče osobního života, nic se nezměnilo. Jsem strašně rád, že jsme všichni zdraví, což je nejdůležitější. Žiju zejména házenou, takže se jí týkají i osobní věci. Udělal jsem si trenérskou licenci C a v příštím roce chci pokračovat dál. Udělám si vyšší stupeň. Dalším osobním úspěchem je postup s reprezentací na blížící se EURO, které se bude hrát na Slovensku a Maďarsku.

EURO se blíží, první sraz je už 2. ledna a z Karviné na něj pojedete celkem čtyři.
Já, Vojta Patzel, Solo (Dominik Solák) a Venca Franc. Kolik z nás se dostane až do Bratislavy, je otázka. Věřím ale, že se nominujeme všichni, šance je.

Osobně máte trochu smůlu na velké akce. V kvalifikacích sbíráte starty, ale na turnaj se buď nedostanete, nebo máte zdravotní komplikace...
To je fakt. Nedávno jsem si to tak počítal, a kdyby to nevyšlo, byl by to pro mě pátý šampionát, na kterém bych si nezahrál. Říkal jsem si, že když to neklapne, tak to asi pověsím na hřebík a řeknu si, že repre pro mě není. (směje se) Ale teď vážně, věřím, že mám šanci a jestli zdraví vydrží a všechno bude, jak má být, tak se na EURO dostanu.

Vždycky jste říkal, že jste v Karviné spokojený, ale nenazrál už čas zkusit nějakou jinou soutěž?
Už jsme o tom mluvili i s vedením klubu. Já jsem v Karviné opravdu spokojený – jak si rozumíme s klukama v kabině, tak máme dobré vztahy s vedením, máme tady dobře nastartováno a klub funguje. Nicméně, nemůžu říct, že bych nechtěl hrát v nějaké kvalitní soutěži. Není to pro mě ovšem priorita, hodně by záleželo na konkrétní nabídce, na soutěži. Ale pokud by se jednalo o opravdu zajímavou nabídku, tak bych se nebránil.

Takže není to tak, že byste měl jako prioritu odchod do zahraničí?
To opravdu ne. Možná tak před pěti lety, ale to jsem byl často zraněný a nikdy z toho nic nebylo. Teď je mi 28, jsem pořád dost mladý a třeba to ještě přijde. Sice bych přestup hodně zvažoval, ale možná bych se k němu nakonec přiklonil.

Ivo Dudek