Češky nedokázaly zastavit agilního soupeře, Jižní Koreji podlehly o šest branek

08/12/2021 | reprezentace, MS 2021
Nezachycené tempo zkraje zápasu i mnohem lepší druhý poločas. Česká reprezentace prohrála své premiérové vystoupení ve skupině III, když podlehla Jižní Koreji 26:32. Soupeř těžil z náskoku, který si vypracoval v úvodní pasáži duelu. „Trvalo hrozně dlouho, než jsme si na rychlost pohybu i přihrávek zvykli. Překvapivě byla účinnější vysunutá, aktivnější obrana," shrnul Jan Bašný. Národní tým ztratil šanci na postup do čtvrtfinále šampionátu, čekají ho však ještě duely s Dánskem a Kongem.

Zeď. Petra Kudláčková v první minutě chytila úvodní korejskou akci i následnou nařízenou sedmičku po faulu Kamily Kordovské, skóre na druhé straně otevřela Veronika Malá. Soupeřky však následně důrazně potrestaly několik technických chyb národního týmu, trháky zakončovaly s milimetrovou přesností. Skóre se vyšplhalo až na 2:7.

Precizní práci Korejek v ofenzivě nedokázal tým Jana Bašného odrážet. Tyč Jeřábkové uklidila do branky z pravého křídla Dominika Zachová. Stejná hráčka poté sice nedala svou první sedmičku na turnaji, pak však dorážkou poslala míč do sítě. Asijský soupeř i nadále zůstal v ofenzivě přesný, z čehož plynul narůstající náskok, který byl místy až desetibrankový.

„Nechaly jsme si utéct utkání na začátku, probudily jsme se pozdě. Nešlo to úplně podle plánu, byly jsme trochu překvapené z toho, jak rychle hrají. Nedokázaly jsme se hned chytnout," mrzelo Sáru Kovářovou. Ta zažila své zatím nejpovedenější vystoupení na turnaji, prosadila se hned pětkrát. „Kdyby to pomohlo k vítěznému konci, těšilo by to víc."

Pět minut před koncem úvodního poločasu Češky dostaly možnost přesilové hry, vyhrály ji 2:1, těsně před přestávkou usekly náskok soupeřek na sedm branek (13:20). „Naše hráčky nejsou úplně zvyklé na obdobný styl hry soupeře. Bohužel, rozdíl, který se vytvořil zkraje duelu, se nám už nepodařilo zvrátit. Dokázali jsme se vrátit do zápasu, ale skóre jsme neobrátili," hodnotil Jan Bašný.

Druhá půle se vyvíjela pro české barvy mnohem lépe. Zlepšená střelba táhla střetnutí k vyrovnané koncovce, v jednu chvíli byl rozdíl zásluhou energie Charlotte Cholevové a ostatních mladých hráček jen dvoubrankový, zkušený korejský výběr si však náskok hlídal. „Dotáhly jsme se, o to víc mrzí, že jsme si to znovu nechaly utéct," smutnila Kovářová.

Poslední pasáž zápasu opanovaly Jihokorejky i díky time-outu, který je viditelně nabudil. V závěru ještě dala naději týmu dobrými zákroky Petra Kudláčková, na body ale ani zlepšená efektivita na druhé straně nestačila. „Prvních dvacet minut druhého poločasu bylo výborných, Koreu jsme v této fázi přehrávali. Ale vycházelo nám během této pasáže úplně všechno. Museli bychom hrát zbytek poločasu bez chyby, což se nepovedlo. Přesto musím říct, že naše mladé hráčky ukázaly hodně dobrého v obraně i útoku," pokračoval Bašný.

Dostane mladší část soupisky šanci i příště? „Hráčky dostaly a dostanou prostor, protože hrály dobře. Budeme pokračovat ve stejné linii, pokud svůj čas využijí, dostanou ho ještě více," uzavřel hlavní trenér. Národní tým se utká v pátek od 20:30 s Dánskem. Po porážce s Jižní Korejí je jisté, že do další fáze šampionátu nepostoupí.

Mistrovství světa (skupina III): Česká republika – Jižní Korea 26:32 (13:20)

Česká republika: Kudláčková, Řezáčová – Knedlíková 4, Polášková, Kordovská 2, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová, Stříšková 2, Franková 1, Zachová 2, Kovářová 5, Jeřábková 1, Malá 2, Holanová 1, Cholevová 6.

Jižní Korea: Čong, Oh S. – Ha-rang Čo 3, Či-in Čong, Čo 1, Hansol 1, Mi-kjong I 7, Čin-i Kim 7, Jun-či Kim 1, Kim 1, Oh J. 1, Un-hui 4, Song Č. 1, Song H. 1, Darae 1, Šin 2