Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Na Faerské ostrovy neodletělo šest zkušených hráčů, šanci dostanou mladíci

05/01/2021 | MS 2021
Pozitivní testy na koronavirus nejprve vyřadily z úvodního kvalifikačního zápasu oba české trenéry, na Faerské ostrovy ale nakonec neodletělo ani šest hráčů z jednadvacetičlenného výběru, který se v Plzni připravuje. Jeden hráč byl testován pozitivně, další hráči zůstali v preventivní izolaci.
Na Faerské ostrovy neodletělo šest zkušených hráčů, šanci dostanou mladíci

 

Pondělní testy odhalily v českém výběru jeden případ nákazy mezi hráči. Český tým se pak rozhodl přikročit k několika preventivním opatřením a v úterý ráno realizační tým rozhodl také o preventivní izolaci dvou dalších hráčů, kteří se necítili ráno zcela zdrávi, přestože byli testováni negativně. Spolu s touto trojicí pak do preventivní izolace putovali i jejich hoteloví spolubydlící a z cesty na Faerské ostrovy tak vypadlo šest hráčů.

Konkrétně na Faerské ostrovy neodcestovali v abecedním pořadí Tomáš Babák, Tomáš Číp, Jakub Hrstka, Tomáš Mrkva, Leoš Petrovský a Ondřej Zdráhala.

„Preventivně jsme nechali doma i některé další hráče. Musíme přemýšlet dopředu – čeká nás odveta, mistrovství světa. Každé naše rozhodnutí může mít dopad na vývoj v dalších dnech. Rozhodnutí nebylo jednoduché, nakonec jsme ale dospěli k tomu, že hráči, kterým nebylo dobře, a ti, kteří s nimi byli na pokoji, nakonec neodletěli,“ okomentoval současnou situaci rovněž z izolace Jan Filip.

„Od začátku jsme si to nastavili tak, že musíme být připravení na všechno. Dnes se situace mění z minuty na minutu, za hodinu už nemusí platit to, co si naplánujeme. Je to tak, jak to je, a my se s tím musíme vypořádat. Musíme se snažit vytěžit maximum z možností, které máme,“ dodává český trenér.

Ve všech případech se jedná o zkušené hráče, kteří stabilně tvoří osu týmu. „Když vypadnou hráči, kteří jsou v týmu delší dobu a jsou jeho tahouny, je to samozřejmě znát,“ nepopírá Filip fakt, že pro tým je to těžká situace.

Na Faerských ostrovech například nastoupí na každé straně jen jeden křídelník. „Věříme, že jeden zápas jsme schopní odehrát s těmi dvěma křídelníky. Samozřejmě máme alternativy v podobě spojek, které na křídlech také mohou v případě potřeby zaskočit. Miroslav Jurka i Marek Vančo jsou ale dost zkušení, aby to zvládli,“ věří Filip.

V sestavě také zbyla jen jedna střední spojka. „Na střední spojce máme Romana Bečváře, který je v našem systému velmi dlouho. Absence Babáka a Zdráhaly jsou samozřejmě velkou ztrátou, ale taková je situace. Spolu s Bečvářem se na střední spojce objeví Matěj Klíma, který na tomto postu hrál v druhé půli zápasu se Slovenskem, a fungovalo to velmi dobře,“ připomněl řešení Filip.

A týmu bude chybět také brankář Mrkva. Martina Galiu tak na postu dvojky doplní dvacetiletý talent Šimon Mizera. „Stabilní brankářská dvojice se na tento zápas roztrhne, ale já věřím tomu, že i Šimon je to schopný dobře zvládnout,“ řekl český trenér.

Velkou příležitost tak mohou čekat talentovaní mladíci. „Dostanou větší prostor. I pro ně je to další výzva a myslím, že na Slovensku i v trénincích v Plzni předváděli dobré výkony. Doufejme, že to prodají v tomto zápase,“ dodal Filip.

A jak se bude tým vyvíjet dál? Trenéři chtějí pružně reagovat na jednotlivé změny a došlo tak na jejich slova, že každý z pětatřiceti hráčů na seznamu širší nominace mistrovství světa musí být připraven naskočit. „Další vývoj budeme řešit s ohledem na aktuální zdravotní stav. Uvidíme, jak se to vyvine u hráčů, kteří zůstali v preventivní izolaci, a jaký bude zdravotní stav družstva po návratu z Faerských ostrovů. Reagovat budeme se ohledem na jednotlivé posty. Varianty máme připravené,“ ubezpečil Filip.

 

Nominace pro utká Faerské ostrovy - Česká republika, 6. ledna 2021:

Brankáři: Martin GALIA (NMC Górnik Zabrze, POL), Šimon MIZERA (HC ROBE Zubří)

Pravá křídla: Miroslav JURKA (HC ROBE Zubří)

Levá křídla: Marek VANČO (HC Elbflorenz 2006 e.V., GER)

Střední spojky: Roman BEČVÁŘ (TuS Nettelstedt-Lübbecke, GER)

Levé spojky:  Matěj KLÍMA (HC Dukla Praha), Jonáš PATZEL (HC Dukla Praha), Vojtěch PATZEL (HCB Karviná), Dominik SOLÁK (HCB Karviná)

Pravé spojky: Stanislav KAŠPÁREK (MOL-PICK SZEGED, HUN), Dieudonné MUBENZEM (TV 05/07 Hüttenberg, GER), Tomáš PIROCH (HC Kriens-Luzern, SUI)

Pivoti: Jan MOJŽÍŠ (TV Emsdetten, GER), Vít REICHL (TV 05/07 Hüttenberg, GER), Štěpán ZEMAN (HSC 2000 Coburg, GER)