Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Dominance v Kutné Hoře! Mužská i dorostenecká reprezentace přehrály Slovensko také v odvetách

15/01/2023 | reprezentace
Byl to povedený víkend. Nabité tribuny v kutnohorské Klimešce sledovaly také v neděli povedené výkony českých reprezentantů. Druhý den házenkářského víkendu odstartovala seniorská reprezentace, která – stejně jako o den dřív – vyhrála federální derby o šest branek (29:23). Dařilo se rovněž dorostencům, přestože byl ještě po první půli stav odvety vyrovnaný, výběr Jiřího Hynka vyhrál nakonec s komfortním náskokem 30:25.
Dominance v Kutné Hoře! Mužská i dorostenecká reprezentace přehrály Slovensko také v odvetách

Stejný rozdíl a druhá výhra mužské reprezentace

Duel otevřel přesnou ranou k levé tyči po rychlé kombinaci Vojtěch Patzel. Češi, stejně jako v sobotu, do federálního derby vstoupili pravou nohou a v úvodních minutách si vytvořili náskok. V bráně se navíc na druhé straně blýskl Jan Hrdlička, který chytil sedmičku a úspěšné zákroky předvedl také proti dalším slovenským výpadům.

Po parádní akci zvyšoval Martin Kocich v 17. minutě na 8:6, hosté se ale drželi na dostřel. Na rozdíl pěti gólů upravil zkraje poslední třetiny úvodní půle Daniel Režnický. „V obou utkáních jsme si vytvořili v úvodu náskok. To, co jsme za poslední týden natrénovali, jsme se snažili aplikovat do hry. A relativně se nám to dařilo. Právě díky tomu jsme si vytvořili polštář a s ním se pak hraje líp," měl jasno Kocich.

Foto: Hana Vrbková (Česká házená)

Jeho slova potvrdil i kouč Xavier Sabate. „Jsem spokojený nejen s nedělním výkonem, ale odvedenou prací za poslední dva týdny. Zápasy se Slovenskem jsme hráli proto, abychom viděli progres a zároveň se ukázaly věci, které bychom měli naopak zlepšit," řekl španělský stratég.

Po pauze se oba gólmani předháněli ve famózních zásazích, Jan Hrdlička svého slovenského kolegu Žernoviče předčil a nasměroval národní tým za výhrou. Ve 47. minutě se Režnický prosadil po dohrávce do pivota a skóre bylo 25:20. Češi udržovali vedení i díky proměněným sedmičkám Denise Harabiše a Jaroslava Trkovského. Mezi tyčemi pokračoval v show Hrdlička, parádní individuální akcí uhranul fanoušky zase Martin Březina.

„Slováci na nás ve druhém poločase zkusili obranu 1-5, ale byli jsme připravení. Očekávali jsme to. Skvěle navíc zachytal Honza Hrdlička, což nám hodně pomohlo," uznal Kocich. Pro něj je reprezentace stále ještě stále ještě novou zkušeností, v nominaci ovšem nechyběl už v Lotyšsku. „Jsem nadšený, že tu s kluky můžu být. Je tu čest být, jde o velký skok. Na trénincích je to hodně znát, ale snažím se držet krok," usmíval se po zápase.

Ten nakonec Češi dotáhli do výhry 29:23.

„Máme v národním týmu velkou konkurenci, což je fantastické. Musíme pokračovat v progresu. S pokorou a ambicí zároveň. Hodně se mi každopádně líbí naše mentalita, v týmu jsou velcí bojovníci. To je cesta k tomu se posouvat. A věřím, že se posouvat budeme,“ uzavřel trenér Sabate. Další zápasová prověrka už před kvalifikací nebude, 8. března národní tým vyzve v Brně Island.

Přípravné utkání: Česko – Slovensko 29:23 (16:11)

Česko: Mizera, Hrdlička – Hrstka 6, Piroch, Štěrba, Kašpárek 3, Babák 3, Trkovský 2, Šlachta, Kocich 1, Harabiš 4, Patzel 3, Douda, Březina 1, Zeman 2, Režnický 2, Blecha 2

Slovensko: Žernovič 1, Konečný – Hlinka, Briatka 3, Sloboda, Potisk, Fenár 4, Prokop, Ďuriš 1, Péchy 1, Hajko 2, Moravčík 1, Smetánka 3, Páleš, Urban 3, Korbel 1, Mišových 3, Mikita

Dorostenci potvrdili dominanci

Foto: Hana Vrbková (Česká házená)

Tíha zodpovědnosti tak zůstala ležet na dorostencích. Všechny tři předchozí zápasy skončily vítězstvím národního celku, v odvetě výběrů U19 panoval dlouho remízový stav. „Druhé utkání mělo odlišný průběh než to první. V sobotu jsme si vypracovali třígólový náskok, teď bylo ještě o poločase skóre vyrovnané,“ komentoval trenér Jiří Hynek. „Říkali jsme si, ať nepropadáme panice a poctivě pracujeme gól za gólem, zákrok za zákrokem. Věřili jsme, že na konci budeme mít víc sil.“

Realizační tým totiž protočil kompletní kádr, rozložené síly se začaly ukazovat po přestávce. Matěj Brychlec navíc tým držel vzadu. „Měli jsme stejně jako v sobotu výborného gólmana, což je potřeba. Úroveň zápasu byla slušná, mrzí nepřesnosti v útoku, ale to se stává,“ pokračoval trenér dorostu.

Šestkrát pálili přesně Pavel Ogoun i Václav Košťálek, čtyřikrát se trefil Marek Pšenica.

Foto: Hana Vrbková (Česká házená)

„Jsme spokojení. Otočili jsme v kádru nové hráče, kteří si řekli o šanci. Teď mohli obléknout reprezentační dres a udělat nám to těžší v rozhodování o nominaci před mistrovstvím světa,“ pokračoval Jiří Hynek.

Dorostenecká reprezentace na závěr házenkářského víkendu uzavřela výhrou 30:25 jasnou bilanci. Národní týmy zvládly vyhrát všechna čtyři vzájemná utkání se Slovenskem a naladily se na další akce.

Přípravné utkání: Česko – Slovensko 30:25 (14:14)

Česko: Košťálek Voj., Brychlec – Flajsar 2, Štěpán 1, Popela, Chobot, Macur, Pavlík, Matouš 3, Pšenica 4, Vojíř 1, Navrátil 1, Ogoun 6, Mancl 2, Josef 2, Palička 1, Košťálek Vác. 6, Přerovský 1

Slovensko: Mitošinka, Furman – Mital, Gdovec, Terpák 1, Pacek 2, Ďurana 2, Karvaš 3, Kubrický 2, Varga 1, Rojko 2, Jurkovič 5, Roman 2, Polanský 3, Androvič, Féder, Fenár 2