Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Severní Makedonie – Česko 27:25. Těsná a bolavá porážka, národní tým se na MS nepodívá

17/04/2022 | reprezentace
Bolavá porážka v makedonském pekle. Národní tým nestačil v odvetě na Severní Makedonii 25:27, celý zápas doháněl těsnou ztrátu, nakonec ale v nervy drásající koncovce rozhodl až Filip Kuzmanovski proměněnou sedmičkou. Sen o postupu na mistrovství světa se rozplynul.
Severní Makedonie – Česko 27:25. Těsná a bolavá porážka, národní tým se na MS nepodívá

Utkání národní tým začal skvěle. Tomáš Mrkva vytasil první zákrok a na druhé straně se prosadil Matěj Klíma. Do vedení 2:1 poslal Čechy Jakub Hrstka, následovaly branky Stanislava Kašpárka a Tomáše Čípa. Stav 4:2 dával naději do dalších minut, ovšem Makedonci přidali. Mezi 6. a 15. minutou nasázeli sedm branek včetně dvou tref Zharka Peshevskiho a gólu legendárního Kirila Lazarova. Skóre se otočilo.

Po time-outu trenéra Sabateho po čtvrt hodině hry přišel na hřiště Tomáš Piroch, následně se prosmýkl obranou Tomáš Babák a snížil na rozdíl dvou branek – 6:8. Následně fauloval Filip Kuzmanovski, který poslal domácí celek do dvouminutového oslabení. Sedmičku proměnil Jakub Hrstka, pak ale na druhé straně fauloval Matěj Havran.

Domácí dál tahali za delší konec, Tomáš Piroch vybojoval ve 26. minutě dvouminutový trest pro soupeře a o chvíli později snížil na 11:13. Následně pálil přesně Vojtěch Patzel, který potrestal chybu v makedonské rozehrávce.

„Nikdy nevíte, jaké by to bylo. Možná kdybychom vyhráli první zápas, ztratili bychom náskok ve druhém. Nikdo nemůže říct, co by se odvíjelo jinak. Nikdy nevíte," vracel se trenér Xavier Sabate k úvodnímu utkání dvojzápasu. „Chtěli jsme odehrát skvělý druhý zápas, ten je vždy důležitější. Věděli jsme, že budeme muset hrát před vyprodanou halou ve Skopje fantasticky. Bylo to extrémně vyrovnané, rozhodovaly detaily.“

Foto + Foto TOP: Michal Krásný (Česká házená)

Zkraje druhé půle ale opět makedonský celek nabral zpět své ztracené třígólové vedení. Jagurinovski, dvakrát Kuzmanovski a Peshevski vykopli domácí do vedení 17:14. Pak udeřil Tomáš Babák a Vojtěch Patzel. Národní tým se držel na dostřel 16:18. Pak ale přidal branky Kuzmanovski a Peshevski, na druhé straně naopak pravidelně zasahoval brankář Mitrevski, který stejně jako ve Zlíně svůj celek držel.

Na 17:20 snížil Piroch. Ten oživil následující minuty a našel recept na obranu soupeře. Po jeho dvou úspěšných ranách skóroval také Tomáš Babák. Čas ale běžel, deset minut před koncem národní tým prohrával o dvě branky. Poté, co se oba gólmani předháněli dál ve fantastických zákrocích, dostal dvouminutový trest Filip Taleski.

„Měli jsme možnosti na to, jak převážit zápas na naší stranu... Bylo to těžké, soupeř má dobrý tým, hnala ho skvělá kulisa. Oproti prvnímu zápasu jsme se zlepšili, útok byl lepší. Musíme pokračovat v naší práci a naučit se zvládat klíčové momenty utkání. Bylo to vyrovnané, oba týmy jsou stejné kvalitativní úrovni. Jsem hrdý na všechny kluky a práci, kterou odvedli a odvádí. Samozřejmě jsme teď všichni zklamaní, mistrovství jsme chtěli. Ale je to sport a musíme pokračovat v práci pro budoucnost," uzavřel Sabate.

Foto: Michal Krásný (Česká házená)

Toho využil Vojtěch Patzel, ale reprezentace byla dál ve dvoubrankové ztrátě. Jan Užek snížil na 24:25 a nervozita rostla. Národní tým nakonec mohly mrzet neproměněné příležitosti Leoše Petrovského a Mathiase Cholevy. Duel nakonec definitivně rozsekla proměněná sedmička a celkový gól Filipa Kuzmanovského.

Česká reprezentace podlehla Severní Makedonii 25:27.

Severní Makedonie – Česká republika 27:25 (14:12), výsledek prvního utkání 24:24

Severní Makedonie: Mitrevski, Tomovski – Stoilov, Lazarov (2), Taleski (6), Mirkulovski (2), Markoski (1), Kuzmanovski (9), Georgievski, Ojleski, Mladenovikj, Peshevski (3), Jagurinovski (3), Atanasijevikj (1), Serafimov, Mishevski

Česko: Mrkva, Mizera – Hrstka (5), Piroch (5), Choleva, Kašpárek (2), Babák (4), Číp (1), Petrovský (1), Vančo, Havran, Klíma (1), Patzel (4), Užek (1), Zeman (1), Franc