Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Reprezentační trenér juniorek předával své zkušenosti jihočeským trenérům

22/04/2022 | trenéři, ostatní/různé, mládež
Jednou z priorit vedení Jihočeského krajského svazu házené je podpora vzdělávání trenérů. Proto si tentokráte Jihočeši pozvali do svého regionu osobu z nejpovolanějších – reprezentačního trenéra juniorek Dušana Poloze, který zde předával své znalosti i praktické zkušenosti.
Reprezentační trenér juniorek předával své zkušenosti jihočeským trenérům

Ve středu 6. dubna 2022 proběhl v házenkářské hale ve Strakonicích doškolovací seminář trenérů, který vedla jedna z osobností českého trenérského prostředí a aktuální trenér ženské juniorské reprezentace – pan Dušan Poloz. O kurs na téma „Rozhodovací procesy v házené“ byl opravdu zájem, a tak namísto původní maximální kapacity 30 osob dorazilo nakonec do Strakonic 38 trenérů z různých koutů jihočeského regionu, ale i z okolních krajů (např. Plzeňský, Středočeský). Absolventi kursu si nejen prohloubili své vzdělání a získali nové praktické zkušenosti, ale současně si připsali body do vzdělávacího kreditního systému (pro méně znalé připomínáme, že každý „funkční trenér“ musí za období 4 let posbírat 20 kreditů za různé vzdělávací akce, aby mu mohla být prodloužena jeho trenérská licence). 

Školení bylo rozděleno do tří bloků o délce cca 90 minut, jejichž společným jmenovatelem bylo téma rozhodování hráčů v házené v různých herních situacích. Úvodní pasáž byla ryze teoretická – zaměřená nejen na rozhodovací procesy, ale obecně na práci s mládeží jak v tréninkových centrech mládeže (TCM), tak v jednotlivých klubech. Na přetřes přišla problematika tréninkové kultury v českých klubech, diskutovalo se o náročnosti a četnosti tréninkových jednotek v kategoriích žactva i dorostu, o připravenosti našich hráčů a hráček z hlediska technické vybavenosti i fyzické zdatnosti. Díky zahraničním angažmá přednášejícího probíhalo srovnání s praxí ve skandinávském prostředí.

Následující dvě části již byly praktické – lektor měl k dispozici figurantky vybrané z týmů mladších a starších dorostenek TJ ČZ HBC Strakonice 1921 a TJ Sokol Písek, na kterých demonstroval jednotlivá cvičení zaměřená na rozhodování ve hře. Výklad postupoval chronologicky od nejjednodušších cvičení 1:1 až po složitější cvičení a herní systémy, které se aktuálně využívají v TCM. V těchto dvou blocích se praktická cvičení současně prolínala s teoretickým výkladem, důraz byl kladen na chyby při provádění jednotlivých činností.

Seminář probíhal interaktivně – v jeho průběhu měli všichni účastníci možnost kdykoliv klást své dotazy a zapojit se do diskuse. Toto trenérské setkání bylo ze strany aktérů hodnoceno velmi pozitivně – trenéři měli možnost konfrontovat požadavky a nároky kladené na talentovanou mládež v TCM s realitou ve vlastních klubech, což pro řadu z nich často nebyla zrovna příjemná zjištění!

Eva Krausová, KM Jč KSH