Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Naším snem bylo pískání jednoho extraligového utkání. Třešničkou se stala mezinárodní kariéra, tvrdí Hájek a Macho

11/06/2024 | rozhodčí a delegáti, svaz
Už jako desetiletí kluci spolu hráli házenou v klubu Slavia VŠ Plzeň. Po několika letech společně složili zkoušky na rozhodčí. Milan Hájek a Karel Macho odpískali několik stovek zápasů. Druhý jmenovaný uzavřel rozhodcovskou kariéru v nejvyšší soutěži během roku 2019, letošní finále MOL Ligy bylo posledním pro jeho parťáka Milana Hájka.
Naším snem bylo pískání jednoho extraligového utkání. Třešničkou se stala mezinárodní kariéra, tvrdí Hájek a Macho

Pane Hájku, jak emotivní pro vás toto utkání bylo? 
MH: Emotivní to samozřejmě bylo. V hlavě to trošku člověk má, tomu se neubrání. Snažil jsem se na to ale po celý zápas myslet co nejméně, abych se hlavně soustředil na samotné utkání. Což si myslím, že se mi nakonec podařilo.

Pane Macho, vzpomínáte si na to, jaký byl pro vás ten poslední zápas v nejvyšší české soutěži?
KM: Abych řekl pravdu, tak si na svůj poslední zápas v nejvyšší soutěži vůbec nevzpomínám, protože jsem nevěděl, že je poslední. Vybavuji si ale svůj poslední pohárový zápas v lednu 2019, kdy jsme s Milanem pískali evropské poháry. Já jsem poté absolvoval šestou operaci kolene. Tušil jsem, že už se blíží konec. Nakonec byl vynucený mým zdravotním stavem.

Kdybyste se oba měli ohlédnout za kariérou, která byla z velké části společná. Jak ji budete hodnotit?
MH: Naše kariéra byla úžasná a dlouhá. Určitě na ni budu rád dlouhou dobu vzpomínat. Bylo to prostě luxusní. 

KM: Kdybych měl vyjádřit jedním slovem náš společný profesní život rozhodčích, tak bych řekl „supr“. Děkujeme házené, že jsme mohli procestovat spoustu zemí, poznat spoustu měst a odpískat tolik zápasů. Prostě skvělý zážitek. Všem mladým rozhodčím bych přál, aby tohle se svým kolegou prožili. 

Foto: Alex Wipf/chf.cz

Vzpomenete si ještě, jak vás rozhodcovská cesta původně okouzlila?
KM: Pamatuju si přesně na okamžik, kdy jsem v sedmnácti osmnácti letech tušil, že už to herně nebude úplně na první ligu nebo extraligu. Náš spoluhráč měl tatínka, který v té době pískal první ligu a pořádal kurz rozhodčích. V roce 1986 jsme pak oba složili zkoušky a začali jsme spolu pískat. 

MH: Když jsme začali pískat, tak jsme jezdili s házenou do měst, kam jsme se jako hráči nedostali. V té době to bylo jiné, dnes už může každý člověk jezdit kam chce, tenkrát to tak nebylo. To nás motivovalo a bavilo. Byli jsme spolu skoro každý víkend a bylo to doopravdy moc pěkné. Možná proto nám to vydrželo tak dlouho.

KM: Náš společný sen bylo zapískat si jeden zápas extraligy. To, že jsme potom vydrželi já 23 let a Milan mnohem víc sezon v nejvyšší soutěži je neuvěřitelné. Třešničkou na dortu byla naše mezinárodní kariéra v evropských pohárech. 

Vytvořili jste si za tu dobu nějaké předzápasové rituály?
MH: Já si na žádný vyložené specifický rituál asi nevzpomínám. 

KM: Já jich měl spoustu. Vždy jsem fasoval klíče od šatny, odemykal jsem ji, vybíral jsem místo v šatně, odemykal jsem hotelový pokoj, vybíral jsem postel ve společném ubytování a vždy jsem byl převlečený už 45 minut před zápasem. Milan ten ještě 20 minut před utkáním kouřil svoji balenou cigaretu před halou (směje se). Fanoušci vůbec nevěděli, že kouří s rozhodčím, který jde pískat evropský pohár.

Máte nějaké vtipné společné historky? Něco, co jste zažili a vzpomínáte na to?
KM: Vzpomínám si na spoustu z nich. Jedna se odehrála, když jsme pískali v jednom bývalém extraligovém městě. V hale nad brankou byla galerka a stáli tam ti nejkritičtější fanoušci. Neustále kritizovali výkon rozhodčího. V jednu chvíli fanoušek křičel směrem na hřiště opravdu nepublikovatelná slova. Já jsem se na něj otočil a říkám: „Co se děje?“ Nebyl jsem si vědom toho, že bych učinil nějaké špatné rozhodnutí. A on mi tak povídá: „Vy pískáte dobře, ale ti naši píp píp píp hrajou na houby!“

Jaké budou vaše další cesty? 
MH: My se házené určitě věnujeme dál. V Plzeňském krajském svazu už dlouho dělám předsedu exekutivy, Karel je členem exekutivy a stará se o rozhodčí. Takže naše cesty se úplně nerozdělily. A doufám, že ještě dlouho nerozdělí. 

KM: Myslel jsem si, že po skončení kariéry rozhodčího budu mít mnohem více času na svou rodinu, na své dcery a vnoučka. Opak je pravdou. Pracuju jako delegát Českého svazu házené, takže se neustále pohybuju ve stejných halách, se stejnými rozhodčími. Zároveň také vzdělávám mladé rozhodčí. Pro házenou pracuju neustále.

Společná kariéra Milana Hájka a Karla Macha

  • odpískali 28 sezon v soutěžích ČSH

  • z toho 23 sezon v nejvyšších soutěžích

  • z toho 15 sezon jako mezinárodní rozhodčí

  • odpískáno 470 utkání nejvyšších soutěží českých a československých (včetně finále ČP mužů i žen, finále extraligy, finále ligy žen, finále MOL ligy žen)

  • odpískáno 106 mezinárodních utkání ve 35 zemích Evropy

Milan Hájek

  • 33 sezon v soutěžích ČSH

  • 28 sezon v nejvyšší soutěži

  • 580 utkání v nejvyšších soutěžích

  • 1100 utkání ve všech soutěžích ČSH

  • 3250 všech utkání za celou kariéru