Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Měl jsem sen o zahraničním angažmá, přiznává zkušený kanonýr Zlína Jiří Tiller

15/02/2024
I ve 36 letech je Jiří Tiller gólovou oporou prvoligového Zlína. Se 65 trefami je průběžně pátým nejlepším střelcem celé soutěže. „Že se ještě občas držím v tabulkách, je samozřejmě věc, kterou se v pravou chvíli rád dokážu pochlubit,“ přiznal s úsměvem zkušený hráč v kabině plné mladíků.
Měl jsem sen o zahraničním angažmá, přiznává zkušený kanonýr Zlína Jiří Tiller

Jaké kroky vedly k tomu, že jste se dostal do A-týmu Zlína?
Do Zlína jsem přestoupil před ročníkem 2020/21. Tehdejší přestup z Bystřice pod Hostýnem neprobíhal ideálně, dodnes se možná najdou někteří, co mi ho budou zazlívat, bylo to ale správné rozhodnutí. Bystřici mám v srdci a odehrál jsem za ni nejlepší roky, Zlín ale projevoval dlouhodobý zájem, navíc jsem tu už nějakou dobu bydlel. Rozhodl jsem se tedy pro změnu a nelituji, házená mě začala zase víc bavit.

Jak jste spokojen se spoluprací v týmu? Ať už se spoluhráči nebo realizačním týmem.
Ve Zlíně je skvělá parta mladých lidí, já tak trochu věkem vybočuji, což mi taky rádi náležitě připomínají (smích), díky nim ale chodím rád na trénink, i když mě vše čím dál více bolí. Co se týče zdejšího realizačního týmu a lidí okolo, vše je na vysoké úrovni, je tu mnoho složek. Zdejší zapálení lidí do házené zaslouží velký obdiv.

Momentálně jste pátým nejlepším střelcem 1. ligy. Sledujete i individuální statistiky?
Občas na statistiky mrknu, ale určitě mě zajímaly víc v mladším věku. Nyní se snažím hrát tak, abych pomohl klukům a nejlépe, ať se za sebe nemusím stydět. Že se ještě občas držím v tabulkách, je samozřejmě věc, kterou se v pravou chvíli rád dokážu pochlubit (směje se).

Jaký cíl máte se Zlínem do konce sezony?
O cílech se nemluví, aspoň co já vím, chtěli bychom určitě zlepšit výkony z první půlky sezony, to je náš cíl v šatně. Bohužel se nám nevyhýbají zranění, důležití hráči chyběli mnoho zápasů jako David Kolařík. Hrát naplno nemohl a stále nemůže ani Ivan Jirák, teď se zranili další dva kluci. Naštěstí máme talentované dorostence, kteří mohou tým doplnit.

Jak byste popsal kvalitu 1. ligy?
Těžká otázka, z vlastní zkušenosti mohu říct, že kvalita Chance Extraligy je o parník vyšší než kvalita 1. ligy, to samé platí pro srovnání mezi 1. a 2. ligou. 1. liga je ideální pro mladé hráče z extraligových celků, kteří potřebují získávat zkušenosti. Často je můžeme v soutěži vidět. Jsou zde ale i zkušení hráči s mnoha zápasy na kontě v nejvyšší soutěži, takže 1. liga určitě kvalitu má a prochází vývojem jako celá házená, jsou zde její moderní prvky a celkově je těžké čelit každému týmu z tabulky.

Jak jste s házenou začínal?
Začínal jsem až v desíti letech v Bystřici pod Hostýnem, házené se věnovala celá rodina, byla mi inspirací, proč začít. I když mi trvalo déle se rozhodnout. Táta hrál taky za Bystřici pod Hostýnem, pak i trénoval, mamka byla léta ve výboru a u stolku časomíry. Společně s bratrem nás táta vedl k házené mnohem dřív, než jsme oba začali hrát aktivně, měli jsme jeho průpravu. V naší rodině se prakticky nemluvilo o ničem jiném než o házené.

Přemýšlel jste někdy o změně angažmá? Dostal jste nabídky i od jiných klubů?
O působení a změně angažmá z Bystřice pod Hostýnem do Zlína již byla zmínka. Jiné oficiální nabídky jsem v kariéře asi neměl, jedině formou hostování z Bystřice pod Hostýnem do Litovle, která hrála tehdy nejvyšší soutěž, z toho ale nakonec sešlo. Poté ještě krátké hostování z Bystřice pod Hostýnem do Zubří, nezvládal jsem ale skloubit tréninky v Zubří se svou prací ve Zlíně. Jako velmi mladý jsem ještě získával zkušenosti v Holešově a s úsměvem na tehdejší působení vzpomínám. Jako každý, i já měl svůj sen o zahraničním angažmá, z toho ale postupem času a nástupem do práce sešlo (směje se).

Kam byste chtěl směrovat svou kariéru dále?
Je mi už 36 let, obecně se o mně ví, že chci už pár let končit, tentokrát ale cítím, že již je na to opravdu správný čas. Uvidím, jak se budu cítit ještě na konci ročníku. Nemám tedy už velké cíle, rád bych pomohl Zlínu, jak to jen půjde, a splácel jim důvěru, kterou ve mně měli. Rád bych se házenou bavil a co bude v budoucnu, ať už se jedná o jakoukoli roli, bych si zatím nechal pro sebe.

FOTO: Handball club Zlín