Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Tomáš Mrkva před FINAL4 Ligy mistrů: Nikde se nepíše, že všichni nepodáme životní výkon a Barcelonu neporazíme

08/06/2024 | reprezentace
Reprezentační brankář Tomáš Mrkva válí i v klubovém dresu. S německým Kielem skončil v Bundeslize čtvrtý, vrcholem sezony však pro něj budou závěrečné boje ve FINAL4 Ligy mistrů v Kolíně nad Rýnem. V semifinále narazí na španělskou Barcelonu a v neděli pak na jednoho z dvojice Aalborg, Magdeburg. Jaké vidí rozdíly mezi házenou v Česku a Německu a jak se těší na lednové mistrovství světa?
Tomáš Mrkva před FINAL4 Ligy mistrů: Nikde se nepíše, že všichni nepodáme životní výkon a Barcelonu neporazíme

 V házenkářské Bundeslize jste s Kielem skončili čtvrtí. Jak hodnotíte svou sezonu?
Určitě to z naší strany nebyla úplně ideální sezona, měli jsme tam nějaké výkyvy, kdy se nám nedařilo opakovaně podávat ty nejlepší výkony. Proto je to čtvrté místo nakonec logickým vyústěním. Sezona nebyla úplně ideální, ale tím, že jsme se dostali do FINAL4 nám sezona v Lize mistrů dobře vyšla.

Za posledních pět let se na vrcholu střídal Kiel s Magdeburgem, který zvítězil i letos. Jak byste popsal konkurenci mezi jednotlivými týmy na špičce Bundesligy?
Magdeburg zcela zaslouženě získal německý titul. Podávali během sezony určitě nejstabilnější a nejlepší výkony. Je jasně vidět, že jak Berlín, tak Magdeburg, tak i Flensburg, i my se snažíme do mančaftu dostat ty nejlepší hráče. Díky tomu se to teď i hodně vyrovnává, samozřejmě do toho promluvil i klub jako Hannover, který má taky hodně mladých hráčů. Ta situace na špičce Bundesligy už nebude souboj mezi třemi čtyřmi týmy, ale ta špička se rozšířila.

V semifinále Ligy mistrů narazíte na Barcelonu. Jak se na takového soupeře s týmem připravujete?
Barcelona je favoritem na vítězství v celém FINAL4, ale my jsme si už hned po konci bundesligové sezony řekli, že pokud chceme uspět, musíme se skvěle připravit a věřit tomu, že jsme schopni zápas zvládnout. Na tom jsme celý týden pracovali, připraveni jsme dobře a jak bylo zmíněno v německém tisku, FINAL4 má svoje pravidla a nikde se nepíše, že zrovna v zápase všichni nepodáme životní výkon a Barcelonu neporazíme.

FINAL4 se hraje dva dny po sobě, v sobotu semifinále a v neděli finále i zápas o bronz. Jak náročné to bude zvládnout?
Jsou to poslední dva zápasy v sezoně a je to FINAL4 Ligy mistrů, což je pro každého hráče nejvíc, co může na klubové úrovni dosáhnout. Tam se na nějakou únavu nehraje, člověk ze sebe ty síly vydoluje vždycky. Je to dvakrát třicet minut dva dny po sobě. To není žádný faktor, který by mohl rozhodnout. I s tou podporou v hale, kde bude vyprodáno, dvacet tisíc, a tím, že se to hraje v Německu, divácká podpora by mohla být na naší straně v semifinále. Tady už ale člověk ze sebe vydoluje všechny zbytky sil, které mu z náročné sezony zbyly.


FOTO+TOP: Daniel Klement

Hraje se v Kolíne nad Rýnem. Budou vás s Kielem němečtí fanoušci hnát proti zahraničním týmům?
Jak my, tak i Magdeburg budeme mít lehkou výhodu v hledišti. Tím, že se hraje v Německu v Kolíně nad Rýnem, tak si spousta německých fanoušků najde cestu do haly. Já se na to obrovsky těším, protože to bude určitě ta třešnička na dortu, na kterou se všichni těšíme.

V Kielu zůstanete minimálně do června roku 2025, jak jste s touto volbou spokojen?
Jsem spokojený nad míru. Když jsem byl ještě mladý házenkář, samozřejmě byl Kiel taková modla. To, že tady můžu hrát, je mým splněným dětským snem a jsem rád, že svými výkonu můžu také pomoct.

Jaké jsou podle vás ty největší rozdíly mezi házenou v Německu a v Česku?
Těžko říct, v Německu je házená sport číslo dvě, takže tomu odpovídá i návštěvnost jednotlivých zápasů. My máme třeba na každý bundesligový zápas vyprodáno, více než deset tisíc lidí, takže je neuvěřitelná atmosféra. I v ostatních halách a stadionech je víceméně vyprodáno na každý zápas, a to nejen v Bundeslize, ale i ve druhé lize. Na druhou stranu si myslím, že i čeští fanoušci dokáží vytvořit pekelnou atmosféru, jako jsme viděli třeba v barážovém utkání proti Rumunsku v Brně, kdy jich tam byly skoro čtyři tisíce a dělali kravál, jako by jich tam bylo patnáct tisíc. To, že je v našich halách fanoušků méně, neznamená, že ta atmosféra za to nestojí. Tím, že Bundesliga je nejlepší soutěž na světě, je to velice profesionální prostředí. Často je to hodnoceno podle výkonu jako v každém vrcholovém sportu, takže ty kluby se o hráče starají na nejvyšší úrovni, hráči o sebe samozřejmě taky. 

Mimo klubového oblékáte i reprezentační dres. S národním týmem jste po úspěšné baráži s Rumunskem postoupili na světový šampionát, jak se na něj těšíte?
Jsem rád, že jsme postoupili na mistrovství světa. Pro mě osobně to bude premiéra, takže se velice těším. Doufám, že budu zdravý a nic se nestane. Chtěl bych ještě jednou poděkovat divákům, kteří nám vytvořili opravdu červené peklo v Brně, a tím nám pomohli zvládnout odvetu s Rumuny, takže bych jim chtěl moc poděkovat.

Na MS vyzvete Německo, Polsko a Švýcarsko. Jaké máte pocity z losu?
Asi ten nejtěžší možný los, co jsme mohli dostat. Pokud se chceme posouvat dál, musíme se měřit s těmi nejlepšími. Když chceme postoupit, musíme porazit Poláky, Švýcary a samozřejmě nikde se nepíše, že bychom nemohli porazit Němce. Záleží to na mnoha faktorech, na sportovní formě, jak se připravíme, a mnoho dalších věcí okolo. Chtěl jsem si v házené zkusit i mimoevropské týmy, ale je to tak, jak to je. Všichni se na to moc těšíme.

Kam až byste chtěli mezi světovou elitou v lednu dokráčet?
Samozřejmě co nejdále. Pokud se sejdou všechny faktory a kluci si přinesou z klubů formu, myslím, že bychom mohli dojít do té hlavní skupiny a tam se uvidí. Samozřejmě bychom ale neměli předbíhat, uvidíme.


FOTO: Daniel Klement