Izrael – Česko 19:29. Další skvělý výkon! Reprezentanti v kvalifikaci slaví druhou výhru

16/10/2022 | reprezentace
Vstup bez zaváhání! Čeští házenkáři vkročili do kvalifikace o EURO 2024 výtečně. Po jasné výhře v Porubě nad Estonskem nedali šanci ani Izraeli. Na jeho palubovce v Tel Avivu kontrolovali utkání od už od úvodu a ani jednou nepustili soupeře do vedení. Skvělým výkonem se opět prezentoval brankář Tomáš Mrkva, v útoku znovu zářil Matěj Klíma. Národní tým se tak v tabulce skupiny 3 dotáhl na vedoucí Island a je za ním jen o skóre.

Gólman Kielu Tomáš Mrkva vychytal hned první dvě střely Izraelců včetně sedmimetrového hodu. Naopak Češi proměnili úvodní útok díky proskoku Stanislava Kašpárka, který musel být po nepříjemném dopadu ošetřován a pár minut týmu chyběl. Skvěle za něj ale zaskočil Tomáš Piroch, jenž v sedmé minutě zvyšoval rovněž z proskoku už na 4:1.

Svěřenci španělského kouče Xaviera Sabateho i nadále výborně pracovali v defenzivě, jejíž záda kryl famózní Mrkva. Ten deptal domácí střelce. V ofenzivě se Čechům dařilo zakončovat převážně z proskoků a křídel. Po trefě Tomáše Babáka vedli hosté 13:7 a šestibrankový náskok udrželi až do konce poločasu, se sirénou se z dálky prosadil Klíma a upravil na 16:10 pro národní tým.

„Myslím, že naše hra byla už od začátku velmi dobrá. Naše obrana podala výborný výkon stejně jako gólmani a v útoku se nám dařilo," pochvaluje si vstup do utkání trenér Sabate.

Reprezentanti vstoupili výtečně i do druhé půle a vstřelili tři góly v řadě, dvakrát prošel přes domácí obranu Babák. Izraelci ale předvedli stejnou šňůru a vrátili manko na šest gólů. Po šesté brance Klímy vedlo Česko 23:16 a od té doby si obě ofenzivy vzaly dovolenou. V brance stále zářil fantastický Mrkva, národnímu týmu se však nedařilo náskok navyšovat.

Osmiminutový gólový půst přerušil trefou z levého křídla Jakub Hrstka. V závěru utkání se oba útoky přeci jen znovu rozstřílely, ale hosté kontrolovali vysoký náskok. Sedmičkou mohl s koncem duelu vstřelit jubilejní třicátý český gól Hrstka, ale neproměnil. To však nezměnilo nic na tom, že reprezentanti po dalším skvělém výkonu berou dva body do tabulky. „Druhý poločas jsme kontrolovali, tým ukázal svoje ambice, chtěl výhru víc. S celým průběhem utkání musíme být opravdu spokojeni,“ pokračuje kouč národního týmu.

Kvalifikace bude pokračovat až 8. a 12. března 2023, kdy se čeští házenkáři popasují s rovněž stoprocentním Islandem. „Byl to důležitý zápas. Naše filosofie je jít krok po kroku, snažit se zlepšovat každý den a trénink. Zápas je pak šance ukázat, kam jsme se posunuli. Jsme blíž postupu, ale ještě nás čekají čtyři zápasy," uzavírá Sabate, který si předvedené výkony svých svěřenců pochvaluje.

IZRAEL – ČESKO 19:29 (10:16) | 16. 10. 2022
Nejvíce branek: Lumbroso 6, Cohen 3, Dayan a Segal 2 – Klíma 7, Hrstka a Babák 5.
Rozhodčí: Igor Covalciuc – Alexei Covalciuc (oba Moldavsko).
Sedmimetrové hody: 3/2 – 4/3.
Vyloučení: 4:4.

Foto + foto TOP: Hana Vrbková (Česká házená)