Evropský pohár: Stíhací jízdy Karviné i Dukly přinesly naději. Odvety se hrají v neděli

19/03/2023 | zahraničí, soutěže
Baník Karviná přivítal v rámci čtvrtfinále Evropského poháru na své palubovce norský Runar. Pro český tým se zápas nevyvíjel vůbec dobře. Hrozivě vypadající 11brankové manko se mu však podařilo téměř smazat a do odvety si poveze tříbrankový deficit. Dukle proti švédskému Alingsasu rovněž nevyšel začátek zápasu a rychle prohrávala o devět branek. Pražané se dokázali dvakrát svému sokovi přiblížit, tomu se ale vždy povedlo odskočit. Dukla se tak pokusí doma smazat šestibrankový rozdíl. Obě odvety se hrají v neděli.

Baník se nepoložil a v závěru vybojoval přijatelný výsledek

HCB KARVINÁ – RUNAR SANDEFJORD ELITE 31:34 (12:20) | 18.3.2023
Nejvíce branek: Franc 6, Solák 6, Ptáčník 5 – Lindell 10, Rekstad 7, Wulvik 7
Rozhodčí: Ruslan Loshak – Anatoliy Novikov (oba UKR)
Sedmimetrové hody: 4/4 – 2/1
Vyloučení: 2:5
Diváci: 1156

Norský celek byl před zápasem pasován do role favorita a od prvních minut to také potvrzoval. Runar vlétl do zápasu jako uragán a na konci 5. minuty zvyšoval Rambo už na 4:1. O minutu později inkasoval dvouminutový trest Rivesjö a Baník se dostal na dostřel, když Harabiš snižoval na 4:5. Další pasáž se však českému mistrovi nepovedla a toho Seveřané využili, jelikož na branku Harabiše navázal až o více než šest minut později Patrik Fulnek, jenž snižoval na 5:9.

Slezané se jen těžko prosazovali přes norský obranný val a hosté postupně navyšovali svůj náskok. Po brankách Rekstada a Wulvika vedli devět minut před koncem poločasu již 16:7. Zbytek první půle se odehrál ve vyrovnaném tempu a o přestávce svítilo na světelné tabuli skóre 20:12 pro aktuálně třetí tým norské ligy.

Úvod druhého dějství držela Karviná se svým soupeřem krok, nic ovšem nenasvědčovalo tomu, že by Baník mohl ještě zápas zdramatizovat. Ve 42. minutě Lindell zvyšoval na rozdíl jedenácti branek 29:18. Slezané se s tímto výsledkem nehodlali smířit a poslední čtvrthodina byla naprosto v jejich režii. Necelých devět minut před koncem zápasu snižoval Dominik Solák na 25:31.

To ještě ze strany Karviné nebylo vše, stejnému hráči se totiž minutu před koncem podařilo snížit na rozdíl dvou branek (31:33). Poslední slovo měl ovšem norský Kasper Furu, jenž dal výsledku definitivní podobu. V odvetě, která se hraje v neděli 26. března v Norsku, to nebude mít český tým vůbec jednoduché. Zlepšený výkon v závěru tohoto utkání mu ale dal ještě naději na postup do semifinále.

Na odvetu se oba celky naladily vítězstvím. Karviná vstoupila výborně do čtvrtfinále play-off Chance Extraligy a porazila Jičín 34:24. Runar rozstřílel Baekkelaget 41:27. Druhé čtvrtfinálové utkání začíná v Norsku v 18:00.

Dukla se po špatném začátku dokázala zvednout, Alingsas si ale výhru pohlídal

ALINGSAS HK – HC DUKLA PRAHA 39:33 (21:16) | 19.3.2023
Nejvíce branek: Nilsson 10, Pedersen 8, Torbjörnsson 6 – Rakouský J. 7, Rakouský M. 7, Dokoupil 5
Rozhodčí: Georgi Doychinov – Yulian Goretsov (oba BUL)
Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/2
Vyloučení: 4:1
Diváci: 408

Pražskému týmu vůbec nevyšel úvod zápasu. Zásluhou Jiřího Rakouského šla sice Dukla ve 2. minutě do vedení 1:0, pak už ale začal úřadovat domácí tým a o deset minut později už vedl o osm branek (11:3). Švédové si tak vytvořili pohodlný náskok a mohli se do dalšího průběhu zápasu uklidnit. Na začátku 15. minuty zvyšoval na 13:4 z pohledu domácích Thor a nezdálo se, že budou Pražané můžou ještě něčím překvapit.

Opak byl pravdou! Od branky Christoffera Thora se totiž Alingsas pět minut neprosadil a tým z tuzemského hlavního města toho dokázal dokonale využít. V 19. minutě už byl pro Duklu výsledek daleko příznivější, když se v té době trefil počtvrté v utkání Jiří Rakouský a snižoval na 10:13. Závěr poločasu však znovu zvládli lépe domácí. Zásluhou Sandberga šli do kabin s pětibrankovým náskokem.

Na začátku druhého poločasu si aktuálně pátý tým švédské ligy udržoval své vedení. Zlom nastal až ve 41. minutě, kdy se Dukla dostala svému soupeři na dostřel z ruky Martina Rakouského, jenž snižoval na 26:28. Alingsas přeřadil na vyšší rychlostní stupeň a o pět minut později opět vedl po gólu Mathiase Pedersena znovu o pět branek (34:29).

Ve zbytku zápasu se Dukle už nepovedlo švédskému favoritovi přiblížit. V 51. minutě zvyšoval Nilsson na 36:31. Poté následovala téměř šestiminutová pasáž bez jakékoli vstřelené branky, což rozhodlo i o osudu utkání. Alingsas dokázal svůj náskok navýšit ještě o jednu branku a nakonec zvítězil v poměru 39:33. Odveta se odehraje v neděli 26. března od 19:00 v Praze v Edenu.

Dukla si ve spolupráci s týmem žen Slavie připravila pro příznivce házené parádní akci. Dva super zápasy na jednu vstupenku. Sportovní nadšenci tak mohou v neděli 26. března v hale Slavie v Edenu od 16:30 zhlédnout utkání MOL ligy žen mezi Slavií a Olomoucí a následně od 19:00 souboj o postup do semifinále Evropského poháru EHF mezi Duklou a švédským Alingsas HK.

„Vidět v Česku tým ze země mistrů Evropy je podle mého názoru výjimečné. I proto bych si přál, aby byla v neděli na Slavii skvělá atmosféra, kteřá požene kluky k co nejlepšímu výkonu, a ukáže Švédům, že i my jsme házenkářská země. Před pár lety jsme v pohárové Evropě vyprodali jak Eden, tak i Podvinný mlýn a nyní je to potřeba znovu,“ burcuje fanoušky sportovní ředitel Dukly Daniel Čurda.

Pražané se po prvním utkání představili ve čtvrtfinále play-off Chance Extraligy. Dvakrát hráli doma proti Zubří, první utkání vyhráli 31:25, ale ve druhém padli 30:32. Alginsas středeční porážkou 33:34 s Hammarby klesl na šesté místo švédské ligy.

Pozápasové ohlasy:
Michal Tonar, trenér HC Dukla Praha: „Bohužel jsme nepředvedli povedený vstup do utkání a hned na začátku jsme se odsoudili k ne úplně nejlepšímu výsledku. Pozitivní je, že jsme se po asi deseti minutách dokázali zvednout, začala fungovat obrana, přechod do útoku a proměňovali jsme šance. Skóre v poločase nebylo vůbec špatné. V druhé polovině jsme se ještě o chlup zlepšili a přiblížili jsme se na dva góly. Mrzí mě hlavně ten konec, kde jsme nevyužili několik šancí. V takovém vyrovnaném zápase je vidět každá chyba. Kvalita švédského týmu je obrovská. To nás možná na začátku trochu zaskočilo, ale během utkání jsme se přesvědčili o tom, že to jsou normální hráči jako my. Teď máme před sebou čtvrtfinále play-off, kde nás čekají dva těžké zápasy se Zubřím, potom si odpočineme a pokusíme se o malý zázrak. V odvetě zabojujeme na domácí palubovce o postup. S přihlédnutím na kvalitu soupeře budeme k odvetě určitě přistupovat s respektem. Ve Švédsku nám sice utekl začátek, během utkání jsme se ale přesvědčili, že to jsou normální hráči jako my. Pokud do zápasu půjdeme naplno, myslím, že jsme schopni uhrát solidní výsledek.“

Jakub Rumian, spojka HC Dukla Praha: „Do zápasu jsme vstoupili hodně špatně. Soupeř nám hned na začátku utekl na pět a více gólů. Naštěstí jsme se v druhé polovině prvního poločasu vzpamatovali a manko jsme stáhli, takže jsme do druhé 15minutovky vstupovali jen s tříbrankovou ztrátou. Potom už byl zápas vyrovnanější, je jen škoda, že jsme v poslední čtvrthodině netrefili pár jasných šancí. I tak si myslím, že to je pro nás hratelný výsledek, protože Alingsas venku nepředvádí takové výsledky jako doma. Věřím tomu, že je na domácí palubovce potrápíme.“