Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Stanislav Svoboda po osmadvaceti letech práce na sekretariátu ČSH odchází do důchodu

29/06/2021 | Handball+
Žádný z pracovníků Českého svazu házené nepůsobil na sekretariátu svazu déle, než pan Stanislav Svoboda. Bývalý generální sekretář a dlouholetý šéf soutěžního úseku již v další sezóně soutěže Českého svazu házené nepovede. V šestasedmdesáti letech odchází do důchodu.
Stanislav Svoboda po osmadvaceti letech práce na sekretariátu ČSH odchází do důchodu

 

Celých osmadvacet let pracoval Stanislav Svoboda na sekretariátu Českého svazu házené. Jeho funkcionářská práce přitom začala mnohem dřív a přivedlo ho k ní vlastně zranění. „Těžký úraz ledviny při utkání v házené se stal pravděpodobně příčinou mého postupného přechodu z kategorie hráč do kategorie funkcionář,“ ohlíží se zpětně Stanislav Svoboda. Od roku 1978 začal sbírat zkušenosti v oblasti soutěžní komise „A začal jsem se setkávat s lidmi, kteří pracovali na federálním svazu házené, tehdy ještě v paláci YMCA Na Poříčí. Šlo o významné osobnosti tehdejšího házenkářského hnutí, pracující v oblasti řízení soutěží, tvorbě předpisů, vzdělávání a řízení rozhodčích. Se zájmem a pokorou jsem sledoval jejich práci a naslouchal radám, které měly pozitivní vliv na moje pozdější působení v ČSH,“ připomíná důležité období svého profesního rozvoje Stanislav Svoboda, jenž se v roce 1990 podílel také na organizaci mistrovství světa v házené, které hostilo Československo.

„Vyzkoušel jsem si také činnost rozhodčího, která mi umožnila poznávat lidi v klubech, trenéry všech kategorií. Od roku 1989 jsem měl možnost působit jako rozhodčí tehdejších nejvyšších federálních soutěží, po rozdělení republiky pak v nejvyšších českých soutěžích. To byla obrovská příležitost získávat přehled o klubech, vyrůstající hráčské generaci, potřebách soutěží a v neposlední řadě to byla také příležitost získat si důvěru a respekt klubů. Nebylo to snadné ale z hlediska zkušeností pro práci na ČSH to za to stálo. Řečeno slovy klasika: ´Vším, čím jsem byl, byl jsem rád´,“ usmívá se pan Svoboda.

Se všemi těmito zkušenostmi pak v roce 1993 nastoupil na soutěžní úsek Českého svazu házené. „Jako dlouholetý člen Výkonného výboru ČSH a předseda Soutěžní komise jsem s vývojem situace vyzkoušel i post generálního sekretáře. V dobách lepších i těžkých jsme tvořili skvělý pracovní tým, se zkušenými házenkářskými odborníky či házenkářsky zapálenými nováčky. Učili jsme se stále a to zejména z chyb, které jsme udělali,“ zamýšlí se Svoboda, který se po celou dobu práce na sekretariátu věnoval především soutěžím: „Mým základním úkolem bylo řízení, rozvoj a stabilizace soutěží. Podílel jsem se na přípravě mezinárodní soutěže mužů H.I.I. ,která odstartovala v r. 2000 a následně na přípravě a zahájení soutěže žen W.H.I.L., která odstartovala o rok později. A zatímco mužská soutěž skončila v r. 2005, ženská soutěž pod názvem MOL liga zahájí v září letošního roku svůj dvacátý ročník!“

Zpětně Stanislav Svoboda vzpomíná především na řadu pracovitých kolegů. „Celé ty desítky let se na svazové činnosti soutěžního úseku podílela řada lidí, kteří měli nejen vřelý vztah k házené, ale i házenkářské znalosti. Každý čtvrtek, 42 týdnů v roce, zasedali na jednání Soutěžní komise. V průběhu roku o sobotách a nedělích se podíleli na organizování přeborů České republiky mládeže, kvalifikací a Českého poháru. Významně se podíleli na tvorbě legislativních předpisů. Bez těch si tu odvedenou práci nedokážu představit a zejména jim patří velký dík. Byla to krásná léta, i když ne vždy bez problémů. Byli jsme tu od toho, aby byly řešeny, zejména ve prospěch házené. A o to jsme se vždycky snažili,“ říká Svoboda.

S házenou se měl rozloučit už dříve, své působení protáhl ale o osm dalších let. „Všechno jednou končí. Rok 2013 měl být rokem ukončení mého působení na ČSH. Shodou různých okolností jsem ale na soutěžním úseku zůstal. V trochu jiné pozici a za jiných okolností. Zda to byla správná volba, dnes nejsem schopen posoudit," shrnuje poslední období.

 

Stanislav Svoboda s kolegy ze sekretariátu ČSH Anetou Soukeníkovou, Ondřejem Šimůnkem a Lenkou Víškovou. | Foto: Hana Vrbková

 

Svůj pracovní úvazek na Českém svazu házené ukončí Stanislav Svoboda ve středu 30. června 2021. „Co všechno jsem pro házenou udělal, ať posoudí lidé z hnutí. Odcházím s vědomím, že na soutěžním úseku zůstávají dva mladí odborníci, kteří mají házenou stejně rádi jako já a jsou to házenkáři s odbornými znalostmi a znalostí prostředí. To je pro házenou to nejdůležitější,“ říká na adresu svých aktuálních spolupracovníků a na rozloučenou dodává: „Děkuji všem lidem, se kterými jsem měl možnost po ta dlouhá léta spolupracovat a kteří podporovali mou práci. Házená mi dala mnoho krásných chvil, spoustu přátel v Česku i na Slovensku a za to jsem nesmírně vděčný. Přeji všem, ať se daří práce v klubech, ať je k tomu dostatek finančních prostředků a hlavně ať jsou dobré vztahy mezi lidmi v házenkářském hnutí.“

„Standa Svoboda je v házenkářském prostřední velmi známou a respektovanou osobností. Aby ne, jeho zkušeností a házenkářského rozhledu si musí vážit každý. Jeho role nebyla vždycky jednoduchá, řešení sporů či zavádění některých soutěžních inovací vyžaduje také velkou dávku sportovní diplomacie a kvalitních osobních vztahů napříč házenkářských hnutím,“ řekla generální sekretářka ČSH Šárka Drozdová a dodala: „Díky svým zkušenostem je pro nás, pracovníky sekretariátu, Standa zkušeným učitelem, jehož dobrých rad a jasných názorů si velmi vážíme. Děkujeme, že jsme s ním mohli pracovat, byť každý z nás po různě dlouhou dobu.“

Soutěžní úsek povede od příští sezóny Ondřej Šimůnek, který po Stanislavu Svobodovi převzal také pozici ředitele extraligy mužů. Spolu s Ondřejem Šimůnkem bude na soutěžním úseku nadále působit také paní Lenka Víšková. „Ondra pracoval po boku pana Svobody několik let, měl možnost se od něj učit, sbírat cenné zkušenosti a to i v těžkém období dvou covidových sezón. Standa byl a i nadále bude Ondrovi i jeho kolegyni Lence Víškové výborným mentorem a i proto věříme, že si soutěžní úsek i pod jejich vedením povede dobře,“ řekla k personálním změnám na sekretariátu Šárka Drozdová.

 

Panu Stanislavu Svobodovi srdečně děkujeme za skvělou dlouholetou práci pro českou házenou

a přejeme hodně zdraví a osobní spokojenosti do dalších let!

 

Stanislav Svoboda s členkou Exekutivy ČSH Gabrielou Gabrielovou a prezidentem ČSH Ondřejem Zdráhalou.