Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Exekutiva ČSH jmenovala pro kvalifikaci o EURO 2022 trenérem reprezentačního týmu mužů Rastislava Trtíka

30/01/2021
Exekutiva Českého svazu házené na svém jednání dne 29. ledna 2021 jmenovala pana Rastislava Trtíka trenérem českého reprezentačního týmu mužů pro nadcházející kvalifikační utkání o EURO 2022.
Exekutiva ČSH jmenovala pro kvalifikaci o EURO 2022 trenérem reprezentačního týmu mužů Rastislava Trtíka

Foto: Górnik Zabrze

 

„Exekutiva ČSH musela pochopitelně urychleně řešit mimořádnou situaci u reprezentace mužů po odvolání realizačního týmu v čele s trenérskou dvojicí Jan Filip - Daniel Kubeš. Při výběru nového kouče národního týmu bylo zvažováno více variant. Většinovou podporu získal trenér Rastislav Trtík, který byl jmenován novým hlavním trenérem české mužské reprezentace v házené na období pro dokončení kvalifikačního cyklu na nadcházející evropský šampionát,“ uvedl člen Exekutivy a reprezentační komise pan Libor Adámek s tím, že otázka obsazení trenérského postu a jmenování realizačního týmu mužské reprezentace na delší období musí být, vzhledem k okolnostem, již úkolem nového vedení Českého svazu házené, které bude zvoleno na březnové svazové konferenci.

„Trenér Rastislav Trtík je zkušeným odborníkem s bohatou trenérskou kariérou. Na klubové úrovni dosáhl v minulosti výrazných trenérských úspěchů v české nejvyšší soutěži a má rovněž zkušenosti z působení v zahraničních klubech, včetně týmů z německé Bundesligy nebo polské Superligy. V předešlých měsících je navíc trenér Trtík zapojen v systému mládežnických házenkářských center a podílí se na strategii ČSH pro výchovu nových talentovaných hráčů. Další jeho předností v nastalé situaci je také skutečnost, že již mužský národní tým v minulosti vedl a velmi dobře zná hráče, kteří v současnosti tvoří kostru reprezentace,“ přiblížil Libor Adámek důvody pro oslovení zkušeného trenéra Trtíka a dodal: „Všichni hráči, kteří tvoří v současnosti širší reprezentační výběr, dle mých informací, již nyní potvrdili zájem i nadále reprezentovat.“

Smlouva s Rastislavem Trtíkem bude uzavřena jen na období kvalifikačních utkání o postup na ME 2022, bude mít tedy trvání do 31. května 2021, a to s opcí do posledního kvalifikačního utkání reprezentace mužů o postup na ME 2022, pokud se kvůli covidové situaci neodehrají veškerá utkání do uvedeného data.

„Naší snahou bylo vyřešit v co možná nejkratším možném termínu obsazení postu hlavního trenéra reprezentačního družstva mužů a současně nezatěžovat budoucí vedení ČSH dlouhodobým závazkem. V neposlední řadě to byla i podmínka Rastislava Trtíka, který se chce, po tomto angažmá, opět plně věnovat jen práci krajského trenéra,“ vysvětlil Adámek.

 

Je to výzva pro splnění náročného cíle, který nám rezonuje v hlavách a srdcích: Postup na mistrovství Evropy 2022, říká trenér Trtík

Trenérská kariéra trenéra Rastislava Trtíka (narozen 1961) započala v letech 1996 až 1999 v Karviné, následně v sezónách 1999 až 2003 vedl Trtík tým Frýdku-Místku, se kterým vybojoval titul mistra republiky. Mezi léty 2004 – 2006 působil v německém MT Melsungen a v roce 2005 dovedl tento tým ze 2. Bundesligy do nejvyšší německé soutěže. V tomto období – v letech 2004 – 2005, vedl také národní tým České republiky. S ním na mistrovství Evropy 2004 ve Slovinsku skončil na 11. místě, na MS 2005 v Tunisku desátý.

 

 

Z Melsungenu se opět vrátil do Karviné a to v letech 2007 – 2009, v roce 2009 s Karvinou vybojoval titul. Tři sezóny (2009 – 2012) pak působil na lavičce Tatranu Prešov, který třikrát přivedl k titulu mistrů Slovenska. V roce 2012 odešel opět do Německa – do druholigového HC Empor Rostock. Po odchodu z Německa v roce 2014 trénoval v sezónách 2015 - 2017 opět Tatran Prešov, se kterým znovu v roce 2016 a 2017 vyhrál slovenský mistrovský titul i národní pohár. V roce 2017 Trtík odešel do polského klubu NMC Górnik Zabrze, se kterým se v Superlize umístil na 4. a 5. místě. Aktuálně je Rastislav Trtík od roku 2020 krajským trenérem Moravskoslezského kraje.

 

Pan Rastislav Trtík ke svému jmenování trenérem reprezentačního týmu mužů uvedl:

„Od roku 2017 jsme se již po třetí za sebou nezúčastnili nejprestižnějšího šampionátu na světě. Po odvolání trenérů reprezentačního mužstva mužů Daniela Kubeše a Jana Filipa jsem byl členy exekutivy ČSH osloven jako jeden z nejzkušenějších trenérů a pověřen dočasným řízením reprezentačního mužstva v kvalifikačních utkáních o účast na mistrovství Evropy 2022.

Jako bývalý trenér národního týmu jsem si plně vědom zodpovědnosti a náročnosti úkolu, před který jsem byl postaven - byť v nestandardních podmínkách - pro řádnou přípravu na utkání proti týmům Ruska, Ukrajiny a Faerských ostrovů.

Můj vliv na družstvo bude odpovídat časovému prostoru, který mi bude vyhrazen pro práci s hráči, a to pouze pár dnů, včetně cestování a náročných přesunů v období nekončící karantény.

Přesto je to výzva a podnět pro splnění náročného cíle jak pro mne, tak pro celý národní tým a nás všechny, kterým tato výzva rezonuje v hlavách a srdcích: Postup na mistrovství Evropy 2022.

Součásti přípravy je plán optimálního složení družstva, ale zároveň sestavení rezervního týmu na jiném místě, který by měl sloužit jako jediná možná prevence před rozšířením onemocnění a nákazou Covid -19 a jeho dalších mutačních forem. A to s prioritním cílem udržet národní tým v dobré zdravotní kondici před důležitými kvalifikačními zápasy.

Pochopitelně, čím větší nastanou korekce v sestavách optimálně složeného týmu, tím bude naše konkurenceschopnost nižší, ale pořád možná a reálná.

Dovolte mi, abych i já na závěr poděkoval předchozím trenérům, svým bývalým svěřencům v reprezentačním družstvu, za odvedenou práci v oblasti zvyšování úrovně české házené a popřál jim do budoucna hlavně pevné zdraví a potřebné štěstí při důležitých rozhodnutích.

Osobně jsem přesvědčen, že se nám i v dalším období podaří navázat na stávající koncepční práci ČSH, včetně mých dalších nástupců na tomto důležitém postu trenéra národního týmu České republiky.“

 

Foto: Facebook Polanka n. O.