Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Jízda Plzně za titulem v ŽL: dominance, zážitky i 48 bodů. Sníme o hale se zázemím, pomohla by propagace, říká trenér Baumruk

16/05/2022 | soutěže, mládež
Byla to jízda! Plzeň prolétla Žákovskou ligou starších žáků jako uragán, na konci sezony slavila mistrovský titul bez jediné porážky. Čtyřiadvacet zápasů, čtyřiadvacet výher. Úspěch Talentu hodnotil v obsáhlém rozhovoru trenér Jan Baumruk. „Titul je odměnou za stovky společných hodin, za tisíce naježděných kilometrů a desítky víkendů vyplněných jen házenou. Kluci se navíc mohou pyšnit titulem Mistra republiky a nikdo jim ty společné zážitky nevezme. Osobně doufám, že nám to pomůže v propagaci mládežnické házené v regionu, protože to potřebujeme ze všeho nejvíce," přeje si.
Jízda Plzně za titulem v ŽL: dominance, zážitky i 48 bodů. Sníme o hale se zázemím, pomohla by propagace, říká trenér Baumruk

Jaká letošní sezona byla a jak jste si cestu za prvním místem užili?
Soutěžní ročník 2021/2022 nám po dvou sezonách ovlivněných nařízeními v souvislosti s pandemií konečně dovolil naplno hrát a sezonu dohrát. Byť nás v úvodu, stejně jako ostatní, částečně trápila nařízená omezení a poté i nařízené karantény a izolace, podařilo se nám toto období překonat a v podstatě druhou půlku soutěžního ročníku odehrát a odtrénovat podle našich představ.

Před sezonou jsme si vytyčili jako jeden z hlavních cílů Žákovskou ligu, kterou považujeme za nejtěžší soutěž v mládežnických kategorií. Náročnost soutěže je dána zejména čtyřmi utkáními v jeden hrací den, kdy si mnohdy chlapci musí sáhnout na samé dno sil a jeden nepovedený den může výsledkově zhatit celou sezonu. Jako druhý cíl jsme si vytyčili přihlásit 2. ligu mladších dorostenců, kde se kluci budou otrkávat s fyzicky zdatnějšími soupeři. Jádro dorosteneckého B družstva tedy tvořili starší žáci tréninkové skupiny „2007“, přičemž pro tuto potřebu byli doplněni několika mladšími dorostenci ročníků narození 2006, tak aby i tito měli pokud možno co největší zápasové vytížení.

"Ve svých" republikových soutěžích (Žákovská liga a 2. liga mladšího dorostu) pak chlapci naprosto dominovali. Výsledky a čísla hovoří za vše a není co více dodávat – jen, že to byla tedy JÍZDA….

2. liga mladšího dorostu: 22 utkání – 22 VÝHER, 44 BODŮ
Žákovská liga starších žáků: 24 utkání – 24 VÝHER, 48 BODŮFoto + Foto TOP:
Talent Tým Plzeňského kraje

V čem se hráči během sezony nejvíc zlepšili a co vás třeba potěšilo z hlediska hry a herního projevu?
Již před soutěžním ročníkem jsme učinili rozhodnutí, že chlapci z naší tréninkové skupiny pracovně označené „2007“ (pozn. starší žáky máme v aktuálním soutěžním ročníku rozdělené do dvou tréninkových skupin, přičemž jádrem družstva reprezentujících klub v Žákovské lize byla právě tréninková skupina „2007“ čítající pouze 9 chlapců z toho 8 chlapců ročníku narození 2007 a jednoho ročníku narození 2008, kteří byli doplňováni o 4 – 5 chlapců z tréninkové skupiny „2008“ ) budou krom svojí kategorie starších žáků hrát i za mladší dorost, a to zejména z důvodu malé konkurence družstev v krajské soutěži starších žáků. Pro tento účel jsme přihlásili 2. ligu mladších dorostenců, kde se chlapci otrkávali s fyzicky vyspělejšími hráči. Chlapci z tréninkové skupiny „2007“ jsou na souboje ve vyšších kategoriích zvyklí již od svých začátků a je to na jejich herním projevu znát. Co se týče hry a herního projevu, tak se snažíme držet se nastaveného tréninkového plánu tak, aby vše navazovalo a chlapci pokud možno co nejlépe přešli do dorostenecké kategorie tj. aby byli na přechod vybaveni individuálními činnostmi jednotlivce a dovednostmi, tak aby na ně v dorostenecké kategorii mohli navazovat.

Co nás asi nejvíce potěšilo je ta skutečnost, že pět chlapců z naší tréninkové skupiny se už výrazně prosazuje i v 1. lize mladšího dorostu, kde někteří zanechávají celkem výraznou stopu. Je to odměna za jejich tvrdou a poctivou práci v tréninku.

Jaké byly oslavy (případně jaké budou) a jak si vážíte toho, že jste sezonou prošli bez jediné porážky?
Žádné velké oslavy dosud neproběhly, drobná oslava se udála přímo na posledním kole Žákovské ligy v Liberci a jejím organizátorem byli v podstatě naši fantastičtí rodiče. To, jaké máme rodiče je jedna z věcí, které si nesmírně vážíme a bez níž by kluci nebyli jací jsou. Druhá věc, které si nesmírně vážíme, jsou kluci samotní - jejich sounáležitost, týmovost, spontánní volnočasové aktivity i mimo házenou a rovněž radost z úspěchu druhého. To všechno jsou nesmírně důležité předpoklady k tvrdé a poctivé práci.

Žádná další akce dosud neproběhla a vzhledem k tomu, že v podstatě budeme již za týden najíždět na nové tréninkové skupiny podle sezony 2022/2023, tak snad asi později v průběhu června v rámci ukončení sezony, které bude letos s ohledem i na naše další plány (červnový turnaj ve Francii, spolupráce v Německu a Olympiáda dětí a mládeže) asi trochu netradiční, protože sezonu v podstatě neuzavře.

Co se týče naší neporazitelnosti, tak té si vážíme více než samotného celkového vítězství v Žákovské lize, jak jsem již v první odpovědi uvedl, dle nás se jedná o nejtěžší mládežnickou soutěž. Navíc jsme před každým kolem řešili všechny možné patálie – co se týče nemocí, zranění apod. Těch komplikací klíčových hráčů bylo několik a i to jak se k tomu ti kluci postavili a co všechno pro to, aby se mohli konkrétního kola zúčastnit, udělali, svědčí o partě jakou kluci mají.

Foto: Talent Tým Plzeňského kraje

Jak je první místo velký úspěch pro Talent a budete mít i v příští sezoně podobné ambice?
To je otázka, na kterou nedokáži asi zcela odpovědět. Pro nás trenéry a pro kluky je to v podstatě odměnou za dřinu, kterou v rámci tréninku musí podstoupit. Odměnou za stovky společných hodin, za tisíce naježděných kilometrů a desítky víkendů vyplněných jen házenou. Kluci se navíc mohou pyšnit titulem Mistra republiky a nikdo jim ty společné zážitky nevezme. Asi každý, kdo dělá sport chce být první a nejlepší a oni to dokázali. Jaký úspěch je to pro klub jako takový, je tou částí otázky, na kterou nedokáži zcela odpovědět, protože pro klub je asi podstatnější dlouhodobý vývoj hráčů, než konkrétní umístění toho kterého družstva. Já osobně doufám, že nám zisk titulu Mistra České republiky pomůže v propagaci mládežnické házené v regionu, protože to potřebujeme ze všeho nejvíce. Naší mládeži chybí kvalitní zázemí, vychováváme chlapce ve školní nafukovací hale, což není úplně ideální a sníme o tréninkové hale se zázemím. Z tohoto pohledu jsou umístění naší mládeže rovna malým zázrakům. Navíc máme v regionu velmi málo chlapeckých družstev a tak každý chlapec, kterého náš úspěch osloví a dá se na házenou, je velkým vítězstvím.

Jaké ambice budou mít chlapci v příští sezoně je otázkou. V aktuální sezoně prokázali, že v republice nemají konkurenci, i rozdíly ve skóre v jednotlivých utkáních jsou toho důkazem, přechodem do dorostenecké kategorie se ale kluci dostávají do zcela jiné situace. Jsme klub, který v dorosteneckých kategoriích hraje převážně s odchovanci a konkurovat družstvům mající TCM je obrovsky těžké, zejména proto, že si postahují hráče z několika klubů. Nicméně chlapci mají vše ve vlastních rukou a je jen na nich, jak se s tím budou v nadcházející sezoně prát.

Foto: Talent Tým Plzeňského kraje

Luhový: Sezona mi pomohla být lepším házenkářem

Byl to ročník snů. Západočeši projeli Žákovskou ligou bez jediné porážky a zkompletovali tak svoji cestu za titulem, za sebou nechali druhé lovosické Lovce i telnický Sokol. „Cestu za prvním místem jsme si velmi užili, i když to stálo hodně sil," říká Matěj Luhový, druhý nejlepší střelec Talentu (114 branek) v soutěži za Janem Baumrukem.

Jaká letošní sezona byla a jak jste si cestu za prvním místem užili?
Za mě i za kluky musím říct, že jsme s touhle sezonu velice spokojení, protože vyhrát Žákovskou ligu – a ještě k tomu s plným počtem bodů – není sranda. Celou cestu za prvním místem jsme si velmi užili, i když to stálo hodně sil , protože hrát za jeden den čtyři zápasy je dost náročné.

Co oslavy? Dostali jste od trenérů slíbenou nějakou odměnu?
Samozřejmě jsme titul oslavili s velkou parádou a k tomu nám náš trenér Honza objednal vytoužený reprák, čehož si velice vážíme.

Jaká byla sezona z tvého pohledu? V čem jsi se nejvíc zlepšil a na čem jsi pracoval?
Já osobně musím říct, že mi tahle sezona pomohla nabrat nové zkušenosti a dál mě posunout k tomu být lepším házenkářem.

Jak si vážíte toho, že jste sezonou prošli bez jediné porážky? Který zápas byl nejtěžší?
Pro nás je to spíše takový příjemný bonus, jelikož naším hlavní cílem bylo soutěž vyhrát. Za mě to bylo utkání z Lovosicemi, protože zaprvé byly domácí a zadruhé se podle tabulky dá usoudit, že se jedná o druhý nejlepší tým v lize.

Foto: Talent Tým Plzeňského kraje