Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Sezona pohledem starších žaček Slavie Praha: Emoce budou nezapomenutelné, ví Papežová

05/06/2024 | mládež
Prohrály jen dva zápasy a bronzové medaile stvrdily dubnovou výhrou nad silnou VŠ Plzeň o jedinou branku 14:13. „Máme obrovskou radost z výsledku, třetího místa si nesmírně vážíme,“ říká hlavní trenérka Martina Papežová. Realizační tým neváhal a splnil motivaci, kterou hráčkám slíbil.
Sezona pohledem starších žaček Slavie Praha: Emoce budou nezapomenutelné, ví Papežová

Není potřeba zmiňovat, jak je Žákovská liga náročná a těžká soutěž. „Klade velké nároky na fyzickou a psychickou odolnost hráček," uvědomuje si hlavní trenérka Slavie Martina Papežová. Týmy musejí odehrát za den 144 minut, každý turnaj se navíc hraje v jiném prostředí proti těžkým soupeřům ze všech koutů republiky. „Občas je i loterie, v jakém aktuálním rozpoložení soupeřky potkáte. Musím pochválit všechny naše hráčky za to, jak se s touto náročnou soutěží vyrovnaly.“

Slavia zvítězila v 22 zápasech z 24, nestačila jen na Zlín a DHC Plzeň. „Máme obrovskou radost z dosaženého výsledku, třetího místa a bronzové medaile si nesmírně vážíme," pokračuje hlavní trenérka.

Nejnáročnější byly podle ní poslední dva turnaje, kde Slavia musela pro udržení nadějí na medaili zvítězit. „Na předposledním turnaji v Chebu, týden po smolném vypadnutí ze čtvrtfinále PHC, jsme věděly, že jen vítězství nad VŠ Plzeň nás udrží ve hře o medaile. Po výborném výkonu jsme vyhrály o jednu branku. Na posledním turnaji jsme zase hrály čtyři zápasy o bronz, když jsme proti týmům z top desítky nesměly prohrát a získat sedm bodů. Poslední turnaj byl nejnáročnější, ale bylo hezké sledovat ty emoce, nasazení a soustředění celého týmu, který věděl, o co hraje.“

Hráčky se podle ní v průběhu Žákovské ligy zlepšovaly prakticky ve všem. „Postupně zlepšovat herní činnosti a dovednosti všech hráček je určitě cílem přípravy této kategorie. Máme na Slavii výhodu, že naše vedení netlačí v žákovských kategoriích tolik na výsledky jako v jiných klubech, ale spíš se soustředí na dodržování základní herní a tréninkové koncepce, kterou máme jasně danou," pokračuje Martina Papežová.

„Ukazuje se, že i při dodržování nastavené koncepce se nám podaří dosáhnout i na úspěchy. Jsme rádi, že se nám podařilo zapojit do utkání Žákovské ligy hned 19 hráček, což je velkým příslibem pro družstvo dorostenek, kam se přesunou od příští sezony hráčky ročníku 2009, tak i pro družstvo starších žákyň ve kterém zůstávají hráčky ročníku 2010.“

A co oslavy? „Ty největší nás čekají ještě na závěrečné rozlučce na konci sezony, ale ty radostné emoce po posledním turnaji jsou a budou nezapomenutelné. Ty jsou asi největší odměnou.“

Emma Čermáková: Medaile jsme oslavily pokřikem

Patřila mezi opory týmu. Šikovná 15letá pivotka Emma Čermáková odehrála za Slavii v Žákovské lize kompletní porci 24 zápasů a oslavila s týmem bronzové medaile.

Emmo, jaká letošní sezona Žákovské ligy byla?
Užily jsme si ji, protože se Slavií se díky ní můžeme střetnout se silnějšími soupeři než v Pražském přeboru. Je to pro nás motivující a vypjatější zápasy mě osobně víc baví. Cesta za třetím místem nebyla nejjednodušší, měly jsme pár silných soupeřů, ale po výhře v předposledním kole nad silnou VŠ Plzeň jsem věřila, že medaili získáme.

Co oslavy? Dostaly jste od trenérů slíbenou nějakou odměnu?
Právě před zápasem s VŠ Plzeň nás trenéři motivovali tím, že nám koupí za výhru Mekáč a taky se tak stalo (usmívá se). Jinak jsme oslavily třetí místo naším pokřikem.

V čem ses během ročníku nejvíc zlepšila a na čem jsi pracovala?
Letošní sezona utekla strašně rychle. Určitě je to tím, že jsem si ji moc užila. Zažily jsme během ní spoustu radosti, výher, ale také smutku a proher. Jenže to ke sportu patří, takže po jakémkoliv prohraném zápase jsme se s holkami snažily navzájem povzbudit na další důležité zápasy. Vrcholem sezony byl z mého pohledu PHC, který pro nás byl hodně emotivní a cítily jsme velkou týmovost. Myslím si, že jsem se zlepšila v obraně, a také jakožto pivotka jsem se naučila lépe načasovat odbloky. Snažila jsem se poslouchat rady trenérů. V každém jednotlivém utkání jsem se pokoušela zaměřit na jednu konkrétní věc, kterou bych chtěla zlepšit. Ráda bych se ještě zlepšila v umístění střely.

Jak si vážíte toho, že jste sezonou Žákovské ligy prošly jen se dvěma porážkami?
Měly jsme z toho samozřejmě velkou radost. Oba týmy nás porazily těsným rozdílem, ale myslím, že naším minusem byla psychika. Mám pocit, že nám zatím občas dělá problém hrát pod tlakem.