Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Žeravice, místo, kde se házená dělá s láskou. Otevřeli tam novou sportovní halu.

07/12/2020 | ostatní/různé
Žeravice se rozkládají v údolí říčky Olešnice, 6 km severozápadně od Přerova. Tato malá vesnička o 220 domech a 547 obyvatelích má neuvěřitelných 183 členů místního házenkářského klubu SK Žeravice, klubu s veleúspěšnou historií, podmanivou současností a nepochybně zajímavou budoucností, ke které mu má pomoci i nově postavená multifunkční hala.
Žeravice, místo, kde se házená dělá s láskou. Otevřeli tam novou sportovní halu.

Sportovní klub Žeravice byl založen v roce 1943 pod názvem UNION Žeravice a od svého vzniku až do roku 2008 se věnoval výhradně národní, dříve české házené. V sedmdesátých a osmdesátých letech se postupně propracovával mezi elitu, až se stal nejúspěšnějším klubem ve více než stoleté historii této původní české míčové hry. Za 35 sezón v nejvyšší mužské soutěži klub vybojoval celkem 22 medailí, z toho 13 zlatých. V roce 2008 došlo k zásadnímu historickému zlomu ve vývoji házené v Žeravicích. Dlouhodobá nespokojenost s vývojem národní házené, úbytek kvalitních soupeřů a ztráta perspektivy pro mládež, vedla k rozhodnutí o přechodu na mezinárodní formu házené - handball. Rozhodlo se tak 6. června 2008 na mimořádné valné hromadě, a klub tak začal psát svoji novodobou historii.

Žeravická historie, současnost i budoucnost je postavena zejména na lásce k tomuto krásnému sportu, pracovitosti, soudržnosti a rodinné atmosféře uvnitř klubu. Pro rozvoj každého sportovního klubu je velmi důležitá práce s dětmi, kvalita trenérů, nadšení dobrovolníků. Úspěchu by ovšem žádný klub nedosáhl bez s svého „svatostánku“, bez svého domova, bez vlastní sportovní kryté haly. A právě za tímto snem šli v Žeravicích v posledních téměř deseti letech. O dotace žádali Ministerstvo školství každoročně od roku 2014, teprve loni však uspěli. Klíčová částka 11 milionů korun z potřebných 16 milionů byla odklepnuta, a to pro házenkářské nadšence znamenalo nejen závazek, ale také světlo na konci tunelu. Hala vysněná mnoha generacemi začínala mít konkrétní obrysy.  Finančně s projektem následně pomohlo i město Přerov, dále Olomoucký kraj a samozřejmě samotný klub. Na stavbě haly se podíleli členové klubu i jeho příznivci, kteří odpracovali tisíce hodin, ruku k dílu přidali při přípravných i dokončovacích prací, které nebyly součástí projektu. 

Vše se povedlo, a tak se v Žeravicích dne 25.9.2020 (pouhých osm měsíců od zahájení stavby) symbolickým přestřižením pásky otevřela krásná nová hala pro 350 diváků o rozměrech 47 x 32 metrů. A bylo to přesně na místě, kde se před 77 lety začala psát historie jednoho z nejúspěšnějších házenkářských klubů.

 

Píše se rok 1943, je založen klub české házené UNION Žeravice. Zde je jeden z prvních snímků nově vzniklého hřiště.

Na snímku je zachyceno derby s Rokytnicí v roce 1975. Na protější straně již vidíme severní tribunu a rozhlasovou kabinu. Také zde máme možnost spatřit nové osvětlení hřiště z roku 1973.

9. května 1977 byla slavnostně otevřena hlavní tribuna při příležitosti mezi-zemského utkání Morava – Čechy. Hřiště se stává jedním z nejmodernějších sportovišť národní házené.

Hřiště po rekonstrukci v roce 2003

Základy nové sportovní haly, rok 2020

Interiér nové sportovní haly, rok 2020