Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Chance Extraliga: V dalším kole se na ČT sport představí rozjetá Kopřivnice proti Karviné! Lovce čeká těžká zkouška s Duklou

17/11/2023 | soutěže
Nabitý program Chance Extraligy pokračuje o víkendu dalším kompletním kolem, po němž se uzavře polovina základní části. V sobotu budou k vidění čtyři zápasy a první z nich odvysílá od 15:00 přímým přenosem stanice ČT sport. Jedná se o atraktivní duel mezi Kopřivnicí a Baníkem Karviná. Zbývající sobotní duely startují v 17 hodin. Lovosice se poperou o další body s pražskou Duklou, zlepšující se Nové Veselí bude chtít potvrdit roli papírového favorita proti Maloměřicím a poslední Strakonice přivítají hráče z Jičína. V neděli od 13 hodin rozehraje svůj zápas Plzeň s Hranicemi a v podvečer od 17:00 vypukne derby mezi frýdecko-místeckým Pepinem a Valachy ze Zubří. Volný los má brněnský Kénik.
Chance Extraliga: V dalším kole se na ČT sport představí rozjetá Kopřivnice proti Karviné! Lovce čeká těžká zkouška s Duklou

Kopřivnice se chce Baníku dostat pod kůži

Slezané se díky výhře v minulém kole nad Frýdkem-Místkem vyhoupli na druhé místo tabulky. Nyní ale čeká Baník nevyzpytatelná Kopřivnice, která bude navíc mít výhodu domácího prostředí. Šlágr kola si nenechá ujít ani ČT sport. Moravané se díky jednoznačné výhře v Jičíně posunuli už na pátou příčku. Z posledních sedmi zápasů v šesti případech Kopřivnice zvítězila a dobrou formu chce potvrdit i v těžkém utkání proti Karviné.

Ve vzájemných duelech má navrch Baník, jenž proti Moravanům ovládl už tři zápasy v řadě. Jenže když se oba soupeři potkají v Kopřivnici, je z toho většinou vyrovnaný boj do posledních chvil. Nejvýraznější personou domácích je v této sezoně jednoznačně Jan Polcar, který nastřílel už sedmdesát branek, a to mu zatím stačí na druhé místo ve střelecké tabulce celé Chance Extraligy. Pokud se Moravanům podaří ubránit Dominika Soláka a Denise Harabiše, mohou mít slušnou šanci na zisk dalších bodů.

Předzápasové ohlasy:
Jan Polcar, spojka KH ISMM Kopřivnice:
„V sobotu nás čeká v televizním zápase Karviná, jeden z hlavních aspirantů na titul. Baník bude favorit, ale my budeme chtít doma potvrdit body, které jsme dovezli z Jičína, a udržet se v kontaktu s nejlepší čtyřkou. Věřím, že pokud dokážeme předvést koncentrovaný výkon v obraně i v útoku, můžeme Karvinou překvapit."

Tomáš Sklenák, trenér KH ISMM Kopřivnice: „Třetí zápas v rozmezí jednoho týdne, a ještě navíc silná Karviná. Program je teď nabitý, ale já věřím, že přesvědčivá výhra v Jičíně klukům dodala potřebné síly a sebevědomí, které budeme nutně potřebovat. Strašně se mi líbila reakce kluků, kteří po slabém výkonu v obraně se Strakonicemi zareagovali nejlepším možný způsobem a předvedli výkon, kterým se chceme prezentovat. Musíme ho v sobotu minimálně zopakovat, pokud chceme být úspěšní. Spíše ještě něco přidat. Hlavně Bob Pšenica v bráně ukázal fazonu, kterou si, doufám, přenese i do soboty. Karviná jasně ukazuje, že jejich ambice budou jen ty nejvyšší a výkonnostně to jednoznačně potvrzuje. Mají silný a vyrovnaný kádr, kde se opírají o reprezentanty v čele se Solákem a Patzelem, obrovskou sílu mají také v bráně. Čeká nás samozřejmě extrémně těžké utkání, ale hrajeme doma, kde jsme tradičně silní. Pokud předvedeme výkon na hranici našich možností, nevidím důvod, proč bychom nemohli velkého favorita zaskočit. Tímto bych chtěl pozvat všechny naše skvělé fanoušky. Snad dorazí v hojném počtu a zopakují skvělou atmosféru z posledního domácího utkání. Z Karviné určitě dorazí hodně lidí, takže je to i pro ně hozená rukavice, aby ukázali, komu kopřivnické tribuny patří!"

Lovosice dotahují nejlepší čtyřku

Lovci potvrzují, že se konečně v posledních týdnech dostávají do optimální formy, která je zdobila v minulé sezoně. Po slabším startu do aktuálního ročníku stoupají tabulkou a naplňují pomalu svá očekávání. V předešlých kolech se o tom přesvědčilo Zubří a Maloměřice. Dukla se po porážkách s Plzní a Brnem trochu vzdálila od vedoucí trojice, ale ve středu si spravila chuť, když si s přehledem poradila s Hranicemi.

Bilance mezi oběma soupeři je poměrně vyrovnaná a podobný průběh se očekává i od sobotního zápasu. Střelecký potenciál bude chtít potvrdit Marek Hniďák, který se dostal do čela střelecké tabulky se 71 brankami. Jan Kupa má pouze o dvě trefy méně. V barvách Dukly se nejvíce daří Jiřímu Dokoupilovi či Jakubu Svitákovi. Zajímavé bude sledovat i souboj brankářů Artura Adamíka s Tomášem Petržalou.

Předzápasové ohlasy:
Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice:
„Nyní nás čeká několik zápasů s týmy z horní poloviny tabulky, kam chceme ale patřit i my. Po reprezentační pauze naše výkonnost stoupla a já věřím, že to potvrdíme i v následujícím utkání s Duklou. Ta má opět mladý tým doplněný o několik zkušených hráčů. Musíme být znovu plně koncentrovaní a disciplinovaní, abychom mohli pomýšlet na úspěch. Zároveň chceme být efektivní v útoku, abychom nepouštěli Duklu do rychlých protiútoků, ve kterých je velice silná. Těším se na kvalitní utkání před výbornou kulisou naší haly a věřím, že si potvrdíme, že patříme do vrchních pater tabulky a oba body zůstanou v Lovosicích.“

Nové Veselí touží o prodloužení své neporazitelnosti

Dalším týmem, který neprožil zrovna ideální start do aktuálního ročníku, ale nyní své výkony výrazně zlepšil, je Sokol Nové Veselí. Tým z Vysočiny bude usilovat o další body v utkání proti Majlontu. Sokol nasbíral v posledních čtyřech zápasech šest bodů. Hlavně remíza s Karvinou a následná výhra v Zubří má pro Veselí cenu zlata. Mamuti naopak prohráli osm zápasů za sebou a zůstávají se dvěma body na dvanáctém místě.

Oba celky si zopakují říjnový souboj, jelikož se potkaly v osmifinále Českého poháru. Utkání v Maloměřicích vysoko vyhrálo Nové Veselí. Majlont dokázal v soutěžním duelu porazit Sokol pouze jednou, ale to už je téměř tři roky starý příběh. Jakub Flajsar řídí ofenzívu Nového Veselí a s 56 brankami je jeho nejlepším střelcem. Trojice Jan Škalda, Jan Ipser a Lukáš Koubek zařídila už 105 branek svého týmu a pravděpodobně bude nejvíce zaměstnávat brankářskou jedničku Sokolu Víta Schamse.

Předzápasové ohlasy:
Jan Běloch, hlavní trenér TJ Sokol Nové Veselí:
„V dalším domácím zápase nás čeká celek Maloměřic. Pro nás je strašně důležité, abychom se dokázali zkoncentrovat stejně jako na předchozí zápasy, a podali jsme dobrý výkon, navázali na výhru v Zubří a potvrdili dva body. Budeme hrát před domácími fanoušky, takže doufáme, že jich přijde co nejvíce. Chceme převést kvalitní výkon, aby je házená bavila, a pozvat je tím na další zápasy. Dokážeme jim, že jsme se v posledních týdnech někam posunuli. Věřím, že jim uděláme radost a body zůstanou doma.“ 

Jiří Gregorovič, pivot TJ Sokol Nové Veselí: „Čekají nás teď dva zápasy v rychlém sledu. Na oba se poctivě chystáme každý trénink, abychom podali co nejlepší výkon, ať už proti nám stojí jakýkoliv soupeř. V zápase s Majlontem od nás očekávám takový výkon a nasazení, abychom doma udrželi dva body a udělali jak nám, tak i fanouškům hezkou sobotu. Zároveň se chceme dobře připravit i na další utkání. Věříme, že nás fanoušci v obou zápasech podpoří tak, jak to umí a společně to zvládneme.“

Ve Strakonicích půjde o hodně

Strakoničtí házenkáři mají díky volnému losu z minulého kola delší čas na regeneraci před dalším důležitým zápasem. V následujícím utkání totiž přijede na jejich palubovku Jičín, který nepředvádí vyrovnané výkony. Nejdříve přišel ve druhé půli v utkání proti Novému Veselí o výhru a musel se spokojit jen s remízou, následně vyhrál ve Frýdku-Místku, ale domácí porážka s Kopřivnicí zase Východočechy připravila o důležité body v boji o postup mezi nejlepší osmičku.

Strakonice se zápas od zápasu zlepšují, a hlavně v domácím prostředí umí být hodně nepříjemné. Východočeši si už další ztrátu vzhledem ke své situaci v tabulce nemohou dovolit a musí podat velmi kvalitní výkon, aby si z jihu Čech odvezli výhru. Jičín se znovu bude spoléhat na výkony Filipa Matouše a Jiřího Dolejšího. Na druhé straně doposud nastříleli nejvíce branek Marek Nejdl a Martin Němec.

Předzápasové ohlasy:
Martin Němec, hráč HBC JVP Strakonice 1921: „Jičín je soupeř, se kterým můžeme pomýšlet na body. Naposledy prohrál s Kopřivnicí, ale předtím zvítězil ve Frýdku-Místku. Myslím, že k nám pojede s ambicí vyhrát, aby si napravil reputaci. Očekávám vyrovnaný zápas, otázkou také bude, jestli nás podcení. Jičín hraje hodně rychlou házenou, tomu se musíme přizpůsobit a hrát s ním maximálně na dvě, tři branky rozdílu, pak je pro nás reálné uspět. Naše poslední výsledky i výkony nebyly špatné. V Kopřivnici nás vytrestala obrana, dostali jsme 39 branek, což není zrovna dobré. Ovšem co se týče útoku, zápas od zápasu jeho úroveň stoupá. Naposledy jsme dali slušných 35 gólů. Budeme muset ještě zapracovat na obraně a snad se povede urvat první bodový zisk.“

Ondřej Horyna, trenér O2XYWORLD HBC Jičín: „Ve středu se nám absolutně nepovedl zápas s Kopřivnicí, která se na nás perfektně připravila a dostala nás do úzkých. My na tento zápas musíme zapomenout a do Strakonic jet s chladnou hlavou. Jestli chceme vybojovat místo v nejlepší osmičce, nezbývá nám nic jiného než naplno bodovat.“

Plzeň chce rozhodnout o své výhře co nejdříve

Talent Plzeň v předchozím utkání uhájil vedoucí pozici v tabulce před dotírajícím Brnem. Nyní do západočeské metropole přicestuje tým s odlišnými ambicemi. Přesto mohou být Hranice s dosavadním průběhem soutěže spokojeny a v duelu s mistrovskou Plzní mohou jen získat. Talent nepoznal v jedenácti zápasech Chance Extraligy přemožitele, jedinou kaňkou na jinak stoprocentním výkonu byla nečekaná remíza s Frýdkem-Místkem.

Západočeši si v tomto ročníku už s Cementem zahráli, a to v osmifinále Českého poháru, kdy zvítězili na hřišti Hranic o sedm branek. Trenér Talentu Petr Štochl bude určitě zase trvat na tom, aby jeho svěřenci rozhodli o osudu utkání co nejdříve a mohl tak dát příležitost i mladším hráčům. Nikola Kosteski a Daniel Bláha tvoří největší údernou sílu Talentu, oba borci se rychle blíží k šedesátigólové metě. Stejně je na tom i největší opora Cementu Matěj Pelák, jenž nastřílel 57 branek.

Sousedé v tabulce se střetnou v derby

Frýdek-Místek si stejně jako Zubří připsal v posledních dvou kolech dvě porážky. Přestože Pepino figuruje na sedmém a Valaši na osmém místě, dělí je od sebe propastné čtyři body. Frýdek-Místek má šanci ještě svému rivalovi v případě vítězství více odskočit, představí se totiž před vlastním publikem. Před ním se mu ale v dosavadním ročníku příliš nedaří, protože z pěti zápasů zde vyhrál jediný.

Zajímavostí je, že z posledních jedenácti vzájemných duelů v Chance Extralize hned v devíti případech odcházeli z palubovky spokojenější hráči ze Zubří. Ofenzivu Frýdku-Místku budou režírovat Alexandr Moješcik společně s Mathiasem Cholevou. Oba hráči nastřádali shodně po 59 brankách. V dresu Zubří jsou velmi nebezpečné letní posily Oliwier Kaminski a Mikuláš Kucsera, jimž zdatně sekunduje i Matěj Havran.

Předzápasové ohlasy:
Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek:
„Čeká nás další těžký zápas, ve kterém budeme chtít odčinit prohru z předešlého domácího utkání proti Jičínu. Po dvou porážkách po sobě chceme znovu vyhrát. Pevně věřím, že duel zvládneme a získáme dva body.“

Slavomír Mlotek, hráč Pepino SKP Frýdek-Místek: „Zubří disponuje tvrdou obranou a rychlými útoky. To je jeho největší zbraň. Tým táhne reprezentant Matěj Havran, v útoku i v obraně. Na něj si musíme dát největší pozor. Doma už si nesmíme dovolit žádnou ztrátu. Věřím, že společně s našimi fanoušky odehrajeme dobré utkání a body zůstanou na naší palubovce.“

Peter Dávid, trenér HC ROBE Zubří: „Pro nás je teď každý zápas hodně těžký. Potřebujeme se někde chytit a strašně rádi bychom se chytli proti Frýdku-Místku. Je nám ale jasná jeho kvalita. Jedeme udělat všechno proto, abychom urvali konečně nějaké body. Po středě jsme se zase dostali tam, kam nechceme, a vítězství ve Frýdku-Místku by nám hodně pomohlo.“

Rozpis 13. kola Chance Extraligy:
Sobota 18. 11. KH ISMM Kopřivnice – HCB Karviná (15:00, ČT sport)
Sobota 18. 11. HK FCC Město Lovosice – HC Dukla Praha (17:00)
Sobota 18. 11. TJ Sokol Nové Veselí – SHC Maloměřice Brno (17:00)
Sobota 18. 11. HBC JVP Strakonice 1921 – O2XYWORLD HBC Jičín (17:00)
Neděle 19. 11. Talent tým Plzeňského kraje – TJ Cement Hranice (13:00)
Neděle 19. 11. Pepino SKP Frýdek-Místek – HC ROBE Zubří (17:00)

SKKP Handball Brno – volný los

FOTO: Ladislav Adámek (HC Dukla Praha)